Gündem

İran: Arabuluculuğa hazırız

İran Dışişleri Bakanı Cevad Kibar, Azerbaycan ile Ermenistan aralarında süren gerilimde, aracı olmaya hazır olduklarını duyurdu.

İran: Arabuluculuğa hazırız

İran Dışişleri Bakanı Cevad Kibar, Dağlık Karabağ’daki çatışmalarla ilgili Azerbaycan ve Ermenistan arasında müzakereleri sağlamak için arabulucuğa hazırlanmış olduklarını bildirdi.

Twitter hesabından, Azerbaycan ve Ermenistan aralarında bugün başlayan çatışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Zarif, iki ülke arasındaki ‘düşmanlıkların son bulması’ çağrısı yaptı.

İran’ın, Dağlık Karabağ’daki durumu yakından izlediğini gösteren ve durumu ‘üzüntü verici şiddet’ olarak tanımlayan Zarif, “Düşmanlıklara hemencecik son verilmesi çağrısında bulunuyoruz ve anlaşmazlıkları çözmek için diyaloğu teşvik ediyoruz. Komşularımız önceliğimizdir ve müzakereleri temin etmek için arabuluculuk etmeye hazırız. Bölgemizin şimdi barışa ihtiyacı var” dedi

GERİLİM TIRMANDI

​Bölgede gerilim bu sabahtan baştan tırmanmıştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun bu sabahtan cephe hattı boyunca ‘geniş ayrıntılı provokasyonda bulunarak’ Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil mesken birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla alev açtığı ve sivil kayıpların olduğu bildirilmişti. Azerbaycan Başsavcılığı da akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Naftalan kentine düzenlenen saldırıda 5 sivilin hayatını kaybettiğini açıklama etmişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu