Çalışma Hayatı

İş arayanlara müjde! 2020’de kamuya onbinlerce personel alınacak

2020 yılında kamuya 60 bin personel alımı öngörülürken, 16 bin sağlıkçı, 7 bin polis, 8 bin bekçi, 20 bin sözleşmeli hoca alınacak.

Yeni yılda öğretmenden hemşireye, doktordan güvenlik görevlisine, din görevlisinden eczacıya dek binlerce kişiye kamuda iş kapısı açılacak.

İlk adımda 60 bin personel alımı öngörülürken, ihtiyaca göre bu rakam artacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararnameye tarafından 2020’de 16 bin sözleşmeli sıhhat personeli alınacak. Bu kapsamda 6 bin 676 doktor, 8 bin 288 uzman hekim işbaşı yapacak. Emniyet Genel Müdürlüğü de üniversite mezunu 7 bin polis, 8 bin de bekçi alacak. Gelecek yıl başında 20 bin sözleşmeli hoca alınırken, bu rakam ihtiyaca tarafından artırılacak.

16 bin sözleşmeli sağlık durumu personeli alınacak

Yeni yılda yüzde 5’lik büyümeyle istihdam oranlarında iyileşme beklenirken meslek arayanlara ayrıca özel sektör hem de kamuda fırsat kapıları açılacak. Toplam 1 milyon 52 bin istihdam yaratılması öngörülürken, işsizlik oranının da yüzde 11,8’e gerilemesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan kararıyla 2020 yılında sözleşmeli sağlık personeli olarak istihdam edilecek personel sayısı da dün belirlendi. Eleman temininde zorluk çekilen yerlerde ve hizmet dallarında sağlık durumu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla 1 Ocak’tan itibaren 16 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak.

Buna kadar, istihdam edilecek 16 bin sözleşmeli afiyet personelinden 6 bin 676’sı hekim, 8 bin 288’i bilirkişi doktor olacak.

Bu kapsamda, 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli edinmek üzere istihdam edilecek hizmet birimleri arasında ırk sağlığı laboratuvarı ilçe afiyet müdürlüğü, toplum sağlığı merkezi, hastaneler, sıhhat evleri bulunuyor. Bine yakın da dişçi, diyetisyen, ebe, psikolog, hemşire, sağlık memuru, sağlık durumu teknikeri alınacak.

20 bin öğretmen atanacak

Gelecek yıl 20 bin sözleşmeli öğretmen alınacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nca açıklanan takvime kadar 6-10 Ocak’taki ön başvuruların arkasından adayların sözlü sınava alacakları imtihan merkezleri 21 Ocak’ta ilan edilecek. Sözlü sınavlar 5-22 Şubat’ta yapılacak, sonuçlar 25 Şubat’ta açıklanacak. Atama tercihleri 9-13 Mart’ta alınacak, sonuçları ise 18 Mart’ta duyurulacak. Mezuniyetleri aniden artı alana kaynak teşkil eden adaylar, yalnızca bir alana başvuruda bulunabilecek. En çok tayin yapılacak alanlar sırasıyla 3 bin 7 kontenjanla derslik öğretmenliği, bin 836 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi, bin 731 kontenjanla İngilizce öğretmenliği oldu.

PTT 2023’e kadar 55 bin birey alacak

PTT Genel Müdürlüğü postacıdan bankacıya 2023 yılına dek 55 bin personel alımı gerçekleştirmesi bekleniyor. Zırhlı aracın güvenliğini sağlayacak olan güvenlik görevlisi kadrosu için lise, işlem görevlisi kadrosu için başvuru formu yapacak olan adaylarda ise ortaokul mezunu olma şartı aranacak.

Sözleşmeli personel sorunu çözüme kavuşturuluyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatının peşinde kadro, ücret ve sosyal güvencesi bulunmayan 10 bine yakın süreli sözleşmeli personelin (SSP) de sorunu çözülüyor. Makyöz, kuaför, senaryo yazarı, animasyon yazan 10 bin SSP’li de 2020’de sosyal haklarına kavuşuyor. Devlet Opera ve Bale, Devlet Tiyatroları, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Sinema Genel Müdürlüğü çalışanı yılbaşından itibaren sözleşmelerini imzalayacak. Düzenlemeyle mağdur usta kalmayacak. Bu kapsamdaki çalışanların sigortaları 30 gün üzerinden yatacak, kıdem tazminatları birikecek ve müsade hakları olacak. bununla beraber 16 bakanlıktaki SSP’li personelin de sorunları çözülecek. Atılacak imzalarla bu kapsamda çalışanlar sözleşmeli personel haline geliyor.

7 bin polis, 8 bin bekçi

Polis memuru ve bekçi alımlarına gelecek yıl da devam edecek. Gelecek sene üniversite mezunu 7 bin polis memuru, 8 bin de bekçi alınacak. Toplam 500 özel harekât kadın memuru, 2 bin komiser yardımcısı alım süreci de devam ediyor. Gelecek 6 yıllık dönemde 17 bin komiser ve 100 binin üstünde polis memuru ile 20 bine yakın bekçi yetiştirilerek Emniyet’e alınacak.

12 kamu kurumu ilana çıktı

12 halk kurumu İŞKUR üzerinden KPSS 60, 70 taban puanı şartı ile ve KPSS kayıtsız şartsız olarak binin üzerinde memur alımı yapacak. Yayınlanan ilanlara tarafından kamu ve özel sektörde etkinlik bildiren şirketlere İŞKUR aracılığı ile ayrı öğrenim düzeylerinden temizlik personeli ve işçi alımı yapılacak. Türkiye İş Kurumu, millet kurumları ve özel sektörde etkinlik belirten şirketlere ayrı öğrenim düzeylerinde işçi ve temizleme personeli alacak. Bu kapsamda 7 bin 200 vasıflı-vasıfsız, bin 380 temizleme görevlisi işbaşı yapacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu