Gündem

İspanya’da, Covid-19 salgınına karşısında tüm büyükşehirlere kısıtlama getiriliyor

Son 24 saatte vaka sayısı 9 bin 906, can kaybı da 203 büyüyen İspanya’da koronavirüse karşısında bütün büyükşehirlere kısıtlamalar getiriyor

İspanya'da, Covid-19 salgınına karşı tüm büyükşehirlere kısıtlama getiriliyor

İspanya’da yeni herif koronavirüs (Covid-19) salgınında son 24 saatte 9 bin 906 olgu saptandı.

Sağlık Bakanlığı, dün 748 bin 266 olarak açıkladığı toplam olgu sayısını bugün 9 bin 906 artışla 758 bin 172 olarak güncelledi.

Hem Covid-19 kaynaklı ölümlerde sayının düne kadar 203 arttığı görüldü.

Bakanlık, son 7 günde 443 kişinin salgından hayatını kaybettiğini ve toplam sayısının 31 bin 614’e çıktığı duyurdu.

Covid-19’dan ölenlerinden 20 bin 400’ünün ihtiyar bakımevlerinde kalanlar olması dikkati çekti.

MADRİD’DEKİ COVID-19 ÖNLEMLERİ ÜLKE GENELİNE YAYILIYOR

Diğer yana salgının en yoğun görüldüğü Madrid’de iki haftadır uygulanan ilave önlemlerin ülke geneline yayılması, nüfusu 100 binden pozitif olan bütün belediyelerde ve yeni vakalar ile hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranının pozitif olduğu belediyelerde uygulanması için ön anlaşma sağlandı.

Sağlık Bakanı Salvador İlla, Madrid özerk hükümeti yetkilileriyle yaptığı görüşme ardından basına açıklaması yaptı. İlla, bütün özerk yönetimler aralarında millet sağlığının koordinasyonunu yürüten kurul ile yarın buluşma yaparak, Madrid’deki önlemlerin ülke geneline yayılmasına ilişkin alınan kararın onayını isteyeceğini duyurdu.

Madrid’deki durumun üzüntü verici olduğunu bildiren İlla, “Bu şart, salgını denetleme altına alıp, yukarı yönü olan yeni vaka eğrisini aşağıya çekmek için fazla kararlı adımlar atmayı gerekli kılıyor. Madrid’deki duruma gelmelerini beklemeden öteki bölgelerde de en kısa zamanda harekete vermek lüzum.” dedi.

Madrid’de mevcut durumda 1 milyon kişiyi etkileyecek şekilde 45 mahallede özgür dolaşıma kısıtlama getirilirken, keza buralarda park ve bahçelerin kapatılması, restoran ve dükkanların en geç saat 22.00’de kapanması, restoranlardaki doluluk oranının yüzde 50’ye indirilmesi ve maksimum 6 kişinin bir araya gelmesine müsade verilmesi gibi kararlar uygulanıyor.

Sağlık Bakanı, 47 milyon nüfusa sahip İspanya’da, yaklaşık 20 milyon kişiyi etkilemesi öngörülen kararların kabul edilmesi halinde birkaç gün içinde yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Keza İspanya’da sol koalisyon hükümeti, Covid-19’dan etkilenen sektörlerin çalışanlarına belli devlet yardımını da 31 Ocak’a kadar uzattı.

sırası gelmişken İspanya’nın bazı özerk yönetimleri, Covid-19’a karşısında yerinde filtre olmadığı gerekçesiyle kumaş yüz maskelerinin kullanılmasını yasakladı.

PORTEKİZ’DEKİ ŞART

Portekiz Afiyet Bakanlığı Covid-19’dan son 24 saatte 6 kişinin hayatını kaybettiğini ve 688 yeni vaka tespit edildiğini duyurdu.

Ülkede salgının başlangıcından bu yandan hayatını kaybedenlerin sayısı 1963 olurken, olgu sayısı da 74 bin 717’ye çıktı.

AA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu