Gündem

İstanbul 2 No’lu Baro’nun başkanı ve yönetimi belirlendi

Türkiye Barolar Birliğinin verdiği yetkinin gerisinde Haliç Kongre Merkezi’nde kuruluş genel kurulunu yapan İstanbul 2 No’lu Baro, başkan ile yönetim, disiplin ve teftiş kurulu üyelerini belirledi.

İstanbul 2 No'lu Baro'nun başkanı ve yönetimi belirlendi

İstanbul’da ikinci baronun kuruluşu resmen tamamlandı.

Avukat Gönül Yıldız’ın başkan seçildiği İstanbul 2 No’lu Baro, Türkiye Barolar Birliğine bildirimde bulunulmasının ardından tüzel karakter kazandı.

Baronun yönetim kurulunda ise Necati Ceylan, Niyazi Paksoy, Cavit Tatlı, Şengül Karslı, Mustafa Ağca, Özcan Dolapçıoğlu, Yasin Şamlı, Perihan Özdemir, Gökhan Taran ve Hatice Akkaya yer alıyor.

Avukat Necati Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yönetimin Türkiye Barolar Birliğine bildirilmesinin arkasından İstanbul 2 No’lu Baro’nun tüzel şahsiyet kazandığını belirterek, birliğin de bunu Yargı Bakanlığına ileteceğini söyledi.

İstanbul 2 No’lu Baro’nun tüzel kişiliğini kazanmasıyla Türkiye’nin 81’inci barosunun resmileşmiş olduğunu açıklayan Ceylan, tekrar Bayburt’ta da baro kurulması için çalışmaların olduğunu dile getirdi.

TBB’YE VEKIL SEÇECEKLER

Ceylan, ekim ayının ilk haftasında seçimli klasik genel komite yaparak başkan ile yönetim, teftiş ve disiplin kurulunu, Türkiye Barolar Birliği delegesini seçeceklerini belirterek, 3 Ekim’de yapılacak herzamanki genel kurulda ilk gün ekseriyet sağlanamazsa sonraki hafta toplanılacağını aktardı.

Geçen günlerde yapılan toplantının kuruluş genel kurulu olduğunu dile getiren Ceylan, “Bu hafta yapılacak olan bizim birincil genel kurulumuz olacak. Hukuki düzenlemenin gerisinde Türkiye’de kurulan birincil baro olduk. Yine 81 baro içerisinde üye sayısı açısından İstanbul 2 No’lu Baro, Türkiye’de 10-11’inci sırada yer alıyor. Baromuzda 2 bin 55 üyemiz var. İstanbul’da 49 bini aşkın avukat bulunuyor.” dedi.

Ekimde yapılacak baro genel kurulu seçim sonuçlarının gerisinde İstanbul’da 3 ve 4’üncü baronun da kurulabileceğini bildiren Necati Ceylan, şunları söyledi:

“Aniden pozitif baro pratikte mesleki dayanışmada olsun, iş sorunlarının çözümünde olsun, hukuk standartlarının yükseltilmesinde olsun, yardımsever olacaktır. 2 No’lu Baro’dan sonra baroların kurulabileceğini düşünüyorum. Çünkü özgür olarak baronuzu seçebiliyorsunuz. Ansızın artı baronun mesleğe, adalete, ülkemize de katkıları olacağını düşünüyorum. Çünkü problemlerimiz fazla. 49 bin kişinin genel kurulunun statta yapılması lüzumlu. Dünyanın da en kalabalık barolarından biri.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu