Gündem

İstanbul için ‘çamurlu yağmur’ uyarısı

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toros, “Çöl tozu nedeniyle yağış İstanbul başta almak üzere Türkiye’nin batı kesimlerinde çamurlu yağmura yol açabilir.” dedi.

İstanbul için 'çamurlu yağmur' uyarısı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, dünyanın farklı yerlerinden havalanan büyük toz parçacıklarının yakın bölgelere, minik olanların ise binlerce kilometre uzaklara taşınabildiğini söyledi.

Türkiye’yi daha çok Afrika ve Orta Doğu kaynaklı çöl tozlarının etkilediğini bildiren Toros, “Ülkemize gelen toz taşınımları ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında daha yoğun olarak gerçekleşmektedir.” diye konuştu.

ÖNCELIKLE İSTANBUL

Toros, Türkiye’nin batı kesimlerinde hava kalitesinin düştüğünü dile getirerek, şöyle devam etti:

“Hava kalitesinin düşme nedeni ise ülkemizin çöl tozunun etkisi altına girmesi. Kuzey Afrika çölünden havalanan çöl tozu Türkiye’ye ulaştı. Batı bölgeleri ilk önce edinmek üzere çöl tozu perşembe ve cuma günü tüm Türkiye’de etkisini gösterecek. Hafta sonuyla birlikte çöl tozu kuzeyden başlayarak etkisini kaybetmeye başlayacak. Türkiye’nin batı kesimlerinde önümüzdeki iki gün yağış bekleniyor. Çöl tozu sebebiyle yağış, İstanbul öncelikle edinmek üzere batı kesimlerinde çamurlu yağmura yol açabilir. Keza çöl tozunun etkin olduğu bu günlerde gökyüzü daha kızıl olacak.”

Toros, yoğun ve uzun süreli toza maruz kalmanın bağışıklık sistemini negatif etkilediğini anlattı.

Türkiye’de yaşayanların aralıksız tozun etkisi aşağıda kalmadığını aktaran Toros, şunları kaydetti:

“Türkiye’deki vatandaşlar toza karşı daha hassastırlar. Yaşlılar, çocuklar, solunum yolu ve kalp-damar rahatsızlığı olanlar tozdan daha pozitif etkilenmektedir. Fazla minik çaplı tozlar solunum sistemimizin sahip olduğu süzgeci geçerek akciğerlerimize kadar ulaşabilir. Toza yoğun ve uzun süreli maruz kalmak bağışıklık sistemimizi negatif etkiler. Kum ve kuvars taşıyan çöl tozları silikoz hastalığını tetikleyebilir.” (AA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu