Kadın

İstanbul Sözleşmesi eylemine katılan akademisyene para cezası

KHK’li akademisyen Esra Ergüzeloğlu’na “İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkıyoruz” eylemine katıldığı için 3 bin 150 TL para cezası kesildi. Ergüzeloğlu, cezaların mücadelelerinin önünde engel olmayacağını söyledi.

İstanbul Sözleşmesi eylemine katılan akademisyene para cezası

Mersin’de 5 Ağustos’ta “İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkıyoruz” eylemine katılan Mersin Üniversitesi’nde Doç. Dr. iken 2017 yılında Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ihraç edilen barıştırma akademisyenlerinden Esra Ergüzeloğlu’na, “1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununa (282. Madde) muhalefetten” 3 bin 150 TL yönetimsel para cezası verildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere tarafından, eylemin İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun uygulanması için düzenlendiğini belirten Ergüzeloğlu, itham konusu yapılan eylemin yasal izinli olduğunu söyledi.

İktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilerek kadınların elde ettiği kazanımları geri almayı amaçladığını ifade eden Ergüzeloğlu, “Toplumun muhafazakar bir kabuğu var ve bu kabuğa sığmayan bir toplum var. Bu kabuğu kırmaya çalışıyor. Bizde bizimle ilgili zor kullanarak kazanılmış bu yasaya sahip çıkmak istedik. Tekrardan en başa dönmemek için, o yasanın uygulanması talebiyle kamuoyuna çıktık” dedi.

YARGI UCUZ BİR ŞEY DEĞİL.

Bahşedilen cezayla mesaj verilmek istendiğini açıklayan Ergüzeloğlu, “Mesaj şudur: ‘Seni gözlerinden bile tanıyoruz. Sizi bilinen. Sizi fişledik ve izliyoruz’. Sağımda solumda kimse olmamasına rağmen bana suç oluşturan kesik. Bazı kişileri işaretliyorlar ve bu işaretledikleri kişileri bir şekilde yıldırmaya çalışıyorlar. Bununla adalet arama hürriyetimizden vazgeçirmeye çalışıyorlar. Yargi ucuz bir şey yok. Adaleti ararken, bunun gibi şeylerle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘MÜCADELEYE DEVAM’

Hükümetin KHK’lileri “sivil ölü” haline getirdiğini söyleyen Ergüzeloğlu, bu kesilen cezaların haklarını aramalarının önünde engel olamayacağının altını çizdi. Mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Ergüzeloğlu, cezaya karşısında yasal başvurularda bulunacağını söyledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu