Gündem

İstanbul’a batmış uyarısı

İstanbul’u etkisi altına bölge sağanak yağış ve dolunun arkasında değerlendirmelerde yer alan İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Doymuş olma ihtimali var, olmaya da devam edecek diyebiliriz” dedi.

İstanbul'a dolu uyarısı

Türkiye genelinde önümüzdeki günlerde sıcaklıkların artarak, mevsim normali değerlerinin üstüne çıkması bekleniyor. Ancak uzmanlar, sıcaklıkların yükselmesinin peşinde tekrar soğuyan havanın atmosferde kararsızlığa neden olabileceğini vurguluyor.

Tahminlere göre bu koşul, hayatı olumsuz etkileyen sağanak yağış, batmış ve hortum gibi hava olaylarının devam edeceğini dikkat çekici ediyor.

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, son yıllarda sık sık yaşanan şiddetli yağış ve dolu nedeniyle meydana gelebilecek can ve mal kaybının önüne geçmek için yurttaşların, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarını peşine düşüp takip etmesi gerektiğini açıklama etti. öte yandan, doymuş yağışını yaratıcı “Kümülonimbusö bulutlarının hareketi de, yine MGM’nin radar uygulamasından, takip edilebiliyor.

“ATMOSFER KARARSIZ”

Batmış yağışına niçin olan hava şartlarından bahseden İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros şöyle konuştu:

“Batmış ülkemizde doymuş daha çok Bahar ve Yaz aylarında meydana kazanç. Örneğin en çok dolu, Haziran ayında meydana gelmektedir. Sonra Nisan, Mayıs, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında da görülmektedir. Dolunun oluşması için, yer yüzeyinin sıcak olması gerekiyor. Biliyorsunuz ayrıca ülkemiz etrafındaki su yüzeyleri, Örneğin Akdeniz’in yüzeyi çok sıcak. Yağışlar değil. Yukarı seviyede ise soğuk havanın oluşması gerekiyor. Dün ülkemizin Kuzey-batı bölgesinde soğuk cephe hakimdi. İstanbul ve civar bölgede soğuk cephe hattı vardı. Yukarı seviyede, Doğu-avrupa üzerinde de hain basınç alanı hakim. Ve bu alçak alanın Marmara’ya içten uzanan oluğu son derece soğuk. Yeryüzü sıcak, yukarı seviyeler soğuk olunca atmosferde kuvvetli bir kararsızlık meydana geliyor. Akdeniz’den bol miktarda nem geliyor. Atmosfer kesin olmayan olduğu için, dikey yönde hava hareketleri son derece artı. Kümülonimbüs bulutları, peyder pey sağanak hattı her tarafında oluştu ve bu bulutlar içinde fazla kaslı düşey yönde rüzgarlar olduğu için, yağmur aşağı dürüst düşüyor ve yeniden yükselip yukarı seviyelere çıktığı vakit ve orası da soğuk olduğu için buz, yani dolu oluşuyor. Bu düşey hareketler ne dek artı ise, ne değin batmış taneciği bulut içinde yol alırsa, etraftaki sular batmış taneleri civarda birikmeye devam ediyor. Ve dolunun her birine irileşiyor. Kesin noktalarda bu bulutlar öbek öbek daha fazla olduğu için, oralarda dolular ve adaleli sağanaklar şeklinde kendini gösterdi. Buralarda taşkınlar, seller meydana geldi. Arabalar su aşağıda kaldı, hasarlar meydana geldi”

DEVAM EDECEK

Baştan dolu yağışı beklenip beklenmediği ile ilgili olarak ise Toros, şunları söyledi:

“derhal bu sistem ülkemizi terk ediyor. Fakat önümüzdeki günlerde bitmiş bir sıcak hava geliyor. Sıcak hava seslenmek, yeryüzünün ısınmaya devam edeceği anlamına geliyor. Daha sonraki günlerde bitmiş soğuk hava geldiği takdirde, sıcak hava ve soğuk hava arasındaki ayrım ne değin fazla ise, atmosferdeki bağdaşmama pozitif olacağı için, dikey hareketler pozitif olacağı için, dolu oluşma ihtimali de o kadar yüksektir. Dolayısıyla batmış olma ihtimali var, olmaya da devam edecek diyebiliriz”

Önümüzdeki günlerde sıcaklık değerlerinin mevsim normalinin üzerine çıkacak gibi göründüğünü dile getiren Toros, “Bu gibi olaylarda Meteoroloji Genel Müdürlüğü’müzün web sitesinden, cep telefonu uygulamalarından, radyosundan kesintisiz takip etmekte menfaat var. sıcak bir hava sistemi geliyor, normalin üzerinde bir sıcaklık bizleri bekliyor olacak. Hala deniz yüzeyi sıcak, toprak yüzeyi gelen yağmur ile biraz soğudu ama sıcak hava ile tekrar ısınacak, dolayısıyla önümüzdeki günlerde bu cins kuvvetli sağanak yağışlara, dolu, yıldırıma gebe olarak görünüyor” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarını dikkate alması gerektiğini aktaran Toros, “Bir De radar görüntüleri var. Orada kümülonimbüs bulutlarının oluşumunu anbean görebiliyorsunuz. Renklere kadar hangi bölgelerde sistemin kuvvetlendiğini görebilir, tedbirinizi alabilirsiniz. Can ve mülk kayıpları olmaması için bunları anbean takip etmekte avantaj var” şeklinde konuştu.

ARTIŞ NEDENİ KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Şiddetli yağış ve batmış olaylarının son yıllarda artmasıyla ilgili olarak ise Toros, “Biliyorsunuz, küresel iklim değişikliğinden bahsediyoruz. bununla beraber daha verimsiz dönemler, daha yağışlı dönemler, yağışın şiddetinde ve sıklığında artışlar, hortum olayları gibi şeyler son yıllarda çoğalmaya başladı. Lakin bununla beraber, 1960’larda da son yıllardakinden daha artı batmış olayının yaşandığını biliyoruz. Yani kendi içinde çoğalma ve azalmalar olabilir” dedi. (DHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu