Gündem

İstanbul’da görülen yeşil papağan istilası, şehir halkı faunasını bozabilir

Tropikal iklim kuşu yeşil papağanların İstanbul‘daki serüveni yıllardır adeta bir şehir efsanesi olarak dilden dile dolaşıyor. Asıl vatanları Hindistan ve Pakistan olan yeşil papağanlar, son birkaç yıldır park ve bahçelik yerlerin yanı sıra bundan böyle megakentin yeşili bol mahallelerinde de görülür oldu. Son olarak geçtiğimiz gün Fenerbahçe Orduevi’nin çevresinde sürü halinde görülen yeşil papağanlara ilişkin data veren uzmanlar ise istilacı kabul edilen bu türün sayısındaki artıştan endişeliler.

Milliyet’ten Mert İnan‘ın haberine tarafından, kent faunasının istilacı papağanlar nedeniyle bozulma riski aşağı olduğunu dile getiren Biyolog – Kuş Gözlemcisi Kerem Boyla, yeşil papağan türünün popülasyonunda yaklaşık olarak patlama yaşandığını belirtti.Boyla konuyu şu sözlerle açıkladı:

“FIRARI GETİRİLEN PAPAĞANLAR HÜR BIRAKILIYOR”

“Dünyanın böylece fazla şehrinde kafesten kaçan, papağan veya muhabbet kuşu gibi türler doğal yaşamın içinde varlığını sürdürüyor. İstanbul’daki görüntünün benzerleri Amsterdam, Londra, Kalifornia gibi o kadar çok tanıdık olmayan şehirde bakmak olası. İstanbul’un papağanları için iki seçenek laf konusu. Birincisi firari olarak Türkiye’ye getirilen ve gümrükte yakalanan papağanlar genelde özgür bırakılıyor. Hem 1996 yılında TEM otoyolunun Kavacık-Beykoz’a yakın kısmında papağan içeren bir kamyonet devrilmiş ve yüzlerce papağan kazadan daha sonra dağılan kafeslerden uçup gitmişti.

İstanbul'da görülen yeşil papağan istilası, kent faunasını bozabilirBiyolog Kerem Boyla

“ŞEHIR FAUNASININ DENGESİNİ BOZMAYA BAŞLADI”

İstanbul’da zaman zaman bambaşka yerlerde ortaya çıkan yeşil papağanların varlığının sebebi kamyonet kazası ve gümrükteki durumdan kaynaklanıyor. 3-5 sene öncesine kadar sayıları yüzlerle telaffuz edilen bu istilacı türün İstanbul’daki sayısının 5-6 bini geçtiğini varsayım ediyoruz. Yeşil papağanları seviyoruz ve şehrimizin bir paçası haline geldiler ancak bu istilacı cins bundan böyle karga, yarasa ve sincap gibi hayvanların yuvalarını mesken tutarak, kent faunasının dengesini bozmaya başlamış durumda”

“HALKIMIZ ORMANLIK ALANDA YİYECEK ATIK BIRAKMAMALI”

Geçtiğimiz dönemde yapılan yanlış ağaç budamaları, park ve bahçelerdeki yiyecek, çöp artıkları ile kedi ve köpek mamalarının gelişi güzel bırakılmasının papağanların yaşam alanını genişletmeye yol açtığını sözlerine ekleyen Boyla, şöyle konuştu:

“Bu etkenlerin yanı sıra yeşil papağanların çok sevdiği çınar, selvi ve çam ağaçları Belgrad ve Aydos ormanları ilk kez elde etmek üzere, öyle fazla yeşil alanda bulunuyor. Papağanlar, kışları bu ağaçların tohumlarıyla besleniyorlar. Yazları ise ağaç yaprakları ve meyvelerini yiyorlar. Güzel şehirler yaratmak için belediyenin diktiği çınar, selvi ve çam ağaçları yeşil papağanlar için barınma ve gıda olanağı sağlıyor. Belgrad Ormanı’nda şu lahza için 3-5 yeşil papağan saptama etmiş durumdayız. Şayet şehir içindeki parklardaki gibi ormandaki sayı da artarsa fauna bozulur, lokal türler dediğimiz sincap, yarasa ve kargalar yuvasız kalır. Halkımız ormanlık alanlarda gıda atıklarını bırakmamalı.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu