Ekonomi

İstanbul’un tarihi yarımadası için tarihi karar: 10 bin binayı ilgilendiren değişim planı kabul edildi

Fatih’te 10 bin binanın yıkılarak yeniden yapılmasına olanak karşılayan plan düzenlemesi, Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Koruma Kurulu’ndan oybirliğiyle geçti. Planda 1. ve 2. derece koruma bölgeleri, dünya miras alanları, yenileme alanları, Eminönü bölgesi, abide eser komşulukları kapsam dıştan tutuldu. Plan notuna göre vatandaşlar yargı kaybına uğramadan dönüşüm yapabilecek.

“PLAN DEĞİŞİKLİĞİ İLE YARGI KAYBI OLMAYACAK”

Plan değişikliğiyle ilgili konuşan Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, “Fatih’te 45 bin yapı var hemen, 45 bin binanın 10 bini zaten tarihi ve kayıtlı yapı. Bu binaları dışarıda tutarsak, 35 bin binayı ilgilendiren Fatih’in tarihi bölgelerinin dışarıda konut yaşamının olduğu 10 bin binayı ilgilendiren bir plan notu kararımız var. Bu plan notuyla beraber geçmişten beri imar hakkı bulunan, bir yasaya tarafından iskanı olan, ruhsatı olan Fatih’teki 10 bin binada oturanlar geçmiş yasalara göre binasını gerçekleştirmek istediğinde ya 1 katı veya 2 katı adalet kaybına uğruyordu. Bu planla beraber eğer vatandaşların yasaya göre 10 dairesi varsa, onunu da yapabilecek. Çok kayda değer bir plan notu, senelerdir beklenen bir plan notu, sadece yasaya tarafından yapılmış binaların hakkını iade eden bir plan notudur. Daha önemlisi konut sahasındaki binaların hakkını koruyan, Fatih’te yaşayan ve yaşamını sürdürmek isteyen insanlara yarayacak bir plan notu” dedi.

İstanbul'un tarihi yarımadası için tarihi karar: 10 bin binayı ilgilendiren dönüşüm planı kabul edildi

“FATİH YENİLENMEYİNCE DEPREME KARŞI HAZIRLIĞIMIZ OLMUYOR”

Amaçlarının Fatih’i keza depreme tedbirli ayla getirmek hem de Fatih’te yaşamı artırmak olduğunu bildiren Başkan Turan, “Bina yapıldığı yılda mevcut iskanına göre, ruhsatına tarafından 5 kat yapılmışsa şimdi 5 katlı binayı yapabilecek. Bizim amacımız şu; Fatih’te yaşamış ve ellerinde ruhsatı, tapusu olan evlerini yenileyemiyordu. 10 kat dairesi olan bize geldiğinde biz 7 ya da 6 dediğimizde haklı olarak bize şunu soruyordu: ‘Peki bizim 4 daire, hangi birey 4 daireden feragat edecek.’ Dolayısıyla burada yenilenme sağlanamıyordu. Fatih yenilenemeyince depreme aleyhinde hazırlığımız olmuyor, Fatih yenilenemeyince burada yaşamaya çaba eden reel Fatihliler, Fatih dışına çıkıyorlar. O zaman şehre ilk gelen yerli veya yabancı göçmenler Fatih’e yerleşiyorlar. Bu sefer de denetim edilemez bir Fatih ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ BAŞVURU ETMEYE BAŞLADI”

Konuşmasının devamında yıllık dönüşüm sayısında artış beklediklerini kaydeden Turan, “Bu plan anekdot 25 Ağustos ile 25 Eylül 2020 arasında askıdan indi. acilen vatandaş bundan böyle müracaat etmeye başladı. Bir haftalık süreçte yaklaşık 60 vatandaşımız müracaat etti, data alıyorlar. Fatih’te yılda 150-200 tane yapı yenileniyordu, bu plan notuyla beraber bu sayının şipşak artacağı kanaatindeyiz. Yani belediyemize geldiklerinde, imar ve şehircilik müdürlüğüne onların her türlü sorusuna yanıt verecek bir takım onları bekliyor” ifadelerini kullandı.

İstanbul'un tarihi yarımadası için tarihi karar: 10 bin binayı ilgilendiren dönüşüm planı kabul edildi

“BAŞVURU FORMU VE BİLGİ ALMA SÜREÇLERİNDE HARÇ ÖDEMESİ YOK”

Vatandaşın uygulama ve data alma süreçlerinde herhangi bir harç ödemeyeceklerini gösteren Başkan Ergün, “Ne gibi imkan sunuyor? Bu devlet eliyle bir dönüşüm yok, ama çevre ve şehircilik bakanlığımızın, bu binaların tamamına yakını tehlikeli binalar, riskli binalara verdiği bir takım destekler var. Bir buçuk yıl bakanlığımız kira yardımı veriyor, biz de onlara öncülük ediyoruz. Parası yoksa evini yenilerken ona kredi desteği veriyor. Plan notu vaktiyle Eminönü’nün içinde olduğu plan notu yok, Eminönü bölgesi bu plan notunun dıştan. Bu plan notu geçmişte de çok tartışılan bir plan notu. Bir yıldır da ben seçildikten daha sonra yaklaşık 1 yıldır da bununla uğraşıyoruz. Geçmişte de bu plan notu tartışılmış, meclislerden geçmiş ama keza ilçe meclisi hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisi hem de Koruma Kurulu’nun onaylanması gereken bir plan notuydu. Sevindirici kısmı şu her bir bambaşka kuruldan oy birliği ile geçti bu karar. Plan notu en ince ayrıntısına kadar şehirde yaşamak isteyen banal vatandaşların yaşamını koruyan bir plan notuydu” diye konuştu.

İstanbul'un tarihi yarımadası için tarihi karar: 10 bin binayı ilgilendiren dönüşüm planı kabul edildi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu