Kültür-Sanat

İyi film yaşar

Ankara Film Festivali’nin “En İyi Film”i seçilen “Bilmemek”i yönetmeni Leyla Yılmaz ile konuştuk. Yılmaz, “İyi film yaşar. İzleyici salondan çıktığında, hatta günler daha sonra aklına hâlâ film geliyorsa, bu en büyük ödül olabilir” diyor.

İyi film yaşar

Hikaye Özfırat

Leyla Yılmaz’ın yönettiği “Bilmemek” filmi birçok festivalden ödülle döndü. İzleyiciyi toplumdaki “bilme açlığı” olgusu üzerine düşünmeye iten “Bilmemek”, Ankara Milletlerarası Film Festivali’nde En İyi Film seçildi. En İyi Tezgâhtar Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülleri de Senan Kara ve Dikte Özden’in oldu. Adana Altın Koza Film Festivali seçkisinde de yer alan film bu festivalden de birçok ödülle döndü.

Filmin yönetmeni Leyla Yılmaz ile filmin festivallerdeki başarısını konuştuk.

► Bilmemek Ankara Milletlerarası Film Festivali’nde En iyi Film seçildi. En İyi Asistan Bayan Oyuncu ve En İyi Asistan Erkek Oyuncu ödülleri de ekibinizden Senan Kara ve Emir Özden’in oldu. Neler hissediyorsunuz? Ödül hakkında neler anlatmak istersiniz?
Kuşkusuz fazla sevindim. Festivaller sinemacılara yeni filmler yapması için kuvvet veriyor ve özendirme edici oluyor. Ödül almak güzel ama ödül alınsa da alınmasa da bu sonuçta bir jürinin kararı. Bir jürinin hiç ödül vermediği bir filme bir başka jüri “en iyi film” ödülü verebiliyor. Oyuncularımın ödül almasına çok sevindim. Benim bu filmde üç başrol oyuncum vardı. “dublör” kavramı ayrı yorumlanabiliyor, jüri de bu bambaşka yorumlardan birini baz almış olmalı. Yoksa benim için Senan’dan daha başarılı bir başrol kadın oyuncu yok. Bizim iki erkek başrol oyuncusu adayımız oldu: Yurdaer Okur ve Dikte Özden. Yurdaer’in fazla şiddet bir rolü vardı, hiçbir zaman sempati duymayacağınız öte yandan ara sıra de haline üzüleceğiniz sıkışmış ezilmiş bir karaktere can verdi. Filmin hakikat hissinde Yurdaer’in oyunculuğunun çok manâlı bir payı var. Umut karakterini oynayan Dikte Özden sinemamızın yeni yıldızı bence. Olağanüstü disiplinli, rolüne kendini adayan ve bu nedenle hiçbir şey yapmadığı bir karede bile “Umut” olabilen bir oyuncu. Genç yaşında böyle bir ödül alması fazla sevindirici.

DUYGU AKIŞI BEKLENTİMİN ÖTESİNDEYDİ

► Ankara izleyicisinden film hakkında nasıl yorumlar aldınız?
Bilmemek filmini izledikten sonra izleyicide karşılıklı bir konuşma gelişiyor. Önce uzun vakit bir sessizlik oluyor ve gerisinde sorudan çok kendi hayatlarıyla özdeşlik kurdukları cümleler geliyor. Ankara’da da böyle oldu, söz alan izleyicilerin birçok filmde kendini bulduğunu söyledi. Duyguyu sağlamlaştırmak için hiçbir hileye kaçmayan, içinde müzik bile olmayan bir filmden insanların bu denli duygu yüklü çıkması benim de beklentimin ötesinde. İyi film yaşar. İzleyici salondan çıktığında, sokakta yürümeye başladığında, hatta ara sıra günler sonradan bir sabahleyin uyandığında aklına hala film geliyorsa, bu çoğu sinemacı için en büyük ödül olabilir. Yorumlardan mesajlardan gördüğümüz kadarıyla Bilmemek bunu başardı. Ankara’da da buna bir kere daha tanık olduk.

iyi-film-yasar-786862-1.► Bilmemek geçtiğimiz hafta Adana Altın Koza’dan çoğu ödülle döndü. Bu ödüllerin sizin için anlamı ne oldu?
Adana Altın Koza’dan çok anlamlı 5 ödül aldık. Öncelikle zor günlerde hep yanımızda olan ve geçen yıl kaybettiğimiz Cüneyt Cebenoyan namına verilen Siyad En İyi Film Ödülü’nün onurunu yaşadık… Festivalin en kayda değer ödüllerinden biri olan Yılmaz Güney Jüri Özel Ödülü’nü kazanmak da büyük sevinç oldu. Başrol oyuncum Senan Kara’nın En İyi Bayan Oyuncu Ödülü’nü almasına fazla sevindim. Onun bu ödülü kazanmasında en kayda değer etkenlerden olan Yurdaer Okur için de bir ödül bekledim açıkçası. Ve Dikte Özden de “Umut Veren Oyuncu” ödülüyle Bilmemek’le ikinci ödülüne kavuşmuş oldu. Bana da En İyi Yönetmen Ödülü verdiler. Altın Koza tarihinde Metin Erksan, Yılmaz Güney, Ertem Eğilmez’in olduğu bir listede elde etmek kibir verici olsa da, bu kuşkusuz jürinin öznel kararı. Bu yıl bu ödülü adalet eden çok sayıda yönetmen de oldu. Sinemanın, sanatın, ışığın kazandığı bir gelecek hepimiz için en büyük ödül olacak şüphesiz.

► Filmin önümüzdeki dönem için yolculuğu nasıl olacak?
Hemen tek isteğim filmin gösterime girmesi ve mümkün olduğunca fazla kişinin kendi sırları, kendi bencillikleri ve kendi “Bilmemek”leriyle yüzleşmesi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu