Kadın

‘İyi hal’ indirimleri de cinayetler de sürüyor

Eylülde 16 kadın erkeklerce öldürüldü, 18 kadın ‘kararsız’ şekilde yaşamını yitirirken ekim ayı da cinayetle başladı. Adana’da Erdoğan Küpeli, Tuğba Keleş’i katletti. Katillere ‘iyi hal’ indirimleri dün de sürdü, kadınlar ise İstanbul Sözleşmesi’nin hedef alınmasını protesto etti.

‘İyi hal’ indirimleri de cinayetler de sürüyor

HABER MERKEZİ

Toplumsal bir trajediye dönüşen kadın cinayetleri son bulmuyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna tarafından geride kalan eylül ayında 16 bayan erkekler kadar öldürüldü, 18 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Raporda 9 kadının evli olduğu, 4’ünün birlikte olduğu, 3’ünün de tanıdık bir erkek kadar öldürüldüğü belirtildi.

Raporda kadınların en çok evlerinde öldürüldüğüne uyarı çekildi. Buna tarafından 9 bayan evinde katledildi.

İntihar ya da doğal ölüm gibi sunulan kesin olmayan kadın ölümlerinin pandemi süreciyle fazla ciddi yükselme gösterdiği de kayıtlı raporda, kadınların doğrusu kazayla mı yoksa toplumsal cinsiyet temelli olarak bir cinayet sonucu mu öldürüldükleri, intihar edip etmedikleri ya da intihara sürüklenip sürüklenmediklerinin açığa çıkarılması istendi.

ÖNLEMEK İÇİN 12 MADDE

Platform adına konuşan Fidan Ataselim, “Bayan cinayetlerini önlemek için 12 ay yeter” diyerek hazırladıkları 12 maddeyi şöyle sıraladı; “6284 etkin uygulanacak, uygulamayan kolluk birimleri için yaptırım caydırıcı olacak. Şiddeti önleme merkezleri ve sığınaklar tatmin edici sayıya ulaşacak. Boşanma süreçleri kolaylaştırılacak, zor varsa uzlaşma önerilmeyecek. Kadınların iş yaşamına eşit ve güvenceli katılımı sağlanacak. Kadına yönelik suçlarda cezasızlık son bulacak, yargı sağlanacak. Kesin Olmayan kadın ölümlerinde soruşturma süreci özenle yürütülecek, hakiki açığa çıkacak. Bireysel silahlanma yasaklanacak. Kadınlar için 7/24 çalışacak acele yardım hattı oluşturulacak. Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi müfredatta yerini alacak. Ayrı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği olan bireylere ayrımcılık yapılmayacak. Kadınlar için çalışacak ayrı bakanlık kurulacak. Kurumlar arası koordinasyon sağlanacak.”

TUĞBA KELEŞ DE KATLEDİLDİ

ÖTE YANDAN Adana’nın Kozan ilçesinde Erdoğan Küpeli isimli erkek kendisini reddeden Tuğba Keleş’i çalıştığı markette tabancayla vurarak katletti. Benzer tabancayla intihar girişiminde bulunan cani Küpeli daha önce de bir kadını 4 sene her tarafında şiddete maruz bırakıp vefat ve tecavüzle korkutma etmiş bunu üzerine gözaltına alınıp adli denetleme şartıyla serbest bırakılmıştı. sonra sosyal medyadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli mesajlar paylaşan Küpeli tutuklanarak, Kozan Hapishane’ne konmuştu. Küpeli, yargılandığı davalarda ‘tehdit’, ‘hakaret’ ve ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçlarından toplam 8 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

KADINLAR TEKRAR

Yeni yasama yılının açılışı dolayısıyla dört bir tarafta sokağa meydana çıkan kadınlar ise bitmek bilmeyen erkek şiddetini ve İstanbul Sözleşmesi’nin niyet alan AKP iktidarını protesto etti. Yapılan eylemlerde sözleşmenin feshedilmesinin kabul edilemeyeceği vurgulandı.

***

Çocuk istismarını meşrulaştırma girişimi

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan, reşit olmayanların evlendirilmesini savundu. “Erken izdivaç ve cinsel istismar suçu ayrıştırılmalıdır. İnsanlar sadece erken bir yaşta evlendi diye yüz kızartıcı suçlardan yargılanmamalıdır” diyen Arslan’a tepki yağdı. Fazla sayıda yurttaşın tepki gösterdiği Arslan’ın sözlerine ilişkin tanımlama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “18 Yaş altı her kişi çocuktur ve 18 yaş altı izdivaç ‘erken evlilik’ yok, erken yaşta cebren evlendirmedir, çocuk istismarıdır” dedi. Karaca, çocuk istismarının meşrulaştırılmaya çalışıldığını söyledi.

***

Cinayetlere ‘iyi hal’ indirimi

► Antalya’da Yuliia Bilohub’u öldüren Bağımsızlık Tandoğan ağırlaştırılmış ömür boyu hapse çarptırıldı. Muratpaşa ilçesinde geçen sene Bilohub’u katleden Tandoğan’a iyi hal indirimi uygulanırken canice ömür boyu hapse çevirdi.

► Bursa’da Jandarma Astsubay Okulu’nun bahçesinde geçen yıl tartıştığı Sosin Küçükgüven’i öldüren jandarma bilirkişi çavuş Aydemir Koluaçık, tahrik ve iyi hal indirimleriyle 15 sene hapis cezasına çarptırıldı.

► İstanbul Sarıyer’de, Kenan D., boşanma aşamasında olduğu kadının babasının evinin bahçe duvarına aracıyla her zaman çarparak zarar verdi. Evli olduğu A.D.’yi şiddete maruz bıraktığı için geçen günlerde mahkemece adli denetleme şartıyla hür bırakılan Kenan D., sokakta tedbir alan jandarma ekiplerince aracından indirilerek gözaltına alındı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu