Gündem

İzmir’de içme suyu alarmı: 5 barajın su seviyesinde kritik azalma

İzmir’e içme suyu sağlayan 6 barajın 5’inde su seviyesi kritik oranda azaldı.

İzmir’de içme suyu alarmı: 5 barajın su seviyesinde kritik azalma

Tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına Covid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin başında hijyen geliyor. Bilim insanları özellikle ellerin bol sabunla çoğu kez yıkanması gerektiğine dikkat çekiyor.

Pandeminin başladığı Mart ayından itibaren ise su tüketimindeki artış ciddi boyutlara ulaştı. Bu yıl yağışların da az olmasıyla beraber, İzmir’e içme suyu sağlayan 6 barajın 5’inde su miktarı kayda değer seviyede azaldı.

İZSU’nun devlete ait internet sitesindeki verilere tarafından; Tahtalı Barajı’nda 25 Eylül itibariyle etkin doluluk oranı yüzde 41,94 olarak açıklandı. Geçtiğimiz sene bu dönemde faal doluluk oranı ise yüzde 69,50 olarak ölçülmüştü.

izmir-de-icme-suyu-alarmi-5-barajin-su-seviyesinde-kritik-azalma-785456-1.

Gördes Barajı’nda aktif doluluk oranı yüzde 6,33 olarak açıklanırken, bu oran geçtiğimiz sene yüzde 9,84 olarak ölçülmüştü. Ürkmez Barajı’nda ise doluluk oranı yüzde 53,56’dan, yüzde 38,44 oranına düşmüş durumda.

Aktif doluluk oranındaki en önemli düşüş ise Çeşme’de bulunan Kutlu Aktaş Barajı’nda oldu. Kutlu Aktaş Barajı’ndaki aktif doluluk oranı yüzde 54,34’cilt, yüzde 19,66’ya kadar düştü.

6 baraj içinde doluluk oranı yükselen tek baraj ise yüzde 13,09’dan, yüzde 14,98’e çıkan Balçova Barajı oldu.

izmir-de-icme-suyu-alarmi-5-barajin-su-seviyesinde-kritik-azalma-785457-1.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu