Eğitim

İzmir’deki okullar bu koşullarda eğitime hazırlanmış yok

Yüz yüze eğitimin kapsamının genişleme kararının arkasından, Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal ve 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, İzmir’deki okulların eğitimin bu şekilde sürmesi için hazırlık yapılmadığını ve kış aylarında bulaş riskinin artacağını söyledi.

İzmir’deki okullar bu koşullarda eğitime hazır değil

BERKAY SAĞOL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce okul öncesi ve birinci derslik öğrencileriyle başlayan yüz yüze eğitimin kapsamının genişlediğini duyurdu. Ulusal Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk ise 1, 2, 3, 4, 8 ve 12. Sınıflar ile köy okullarında yüz yüze eğitimin 12 Ekim Pazartesi günü başlayacağını açıkladı.

Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal, MEB’in tatmin edici hazırlık yapmadığını belirtirken, Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin ise, kış mevsimine öğrenciler ve öğretmenler olarak yoğun bulaş riskiyle gireceklerini vurguladı.

Eğitim ve öğretime başlanabilmesi için Dünya Sıhhat Örgütü’nün ortaya koyduğu kriterler olduğunu söyleyen Vardal, “Eğitime başlatmak için vaka sayılarının nüfusun yüz binde biri oranında olması ve salgın zincirinin kırılması gerekiyor. Henüz MEB’in bu konularda uğraş etme konusunda yeterli hazırlık yaptığını bildirmek olası yok. Bu alınan eğitime başlama kararı bile yeterince dinç değil. MEB, sendikalar ve veli dernekleriyle görüşmeden bu kararı aldı. Bizim Bilim Kurulu’nun ortaya koyduğu verileri ve önerileri bilmemiz gerekiyor. Bunun kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor” dedi.

izmir-deki-okullar-bu-kosullarda-egitime-hazir-degil-789419-1.
Resim: Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal

“YOĞUN BULAŞ RİSKİ OLACAK”

Okullara ek bütçe sağlanması, ek personel sağlanması ve her okulda sağlık personeli bulundurulması konularında demin bir gelişme olmadığını vurgulayan Vardal, “MEB kadar bu bütçelerin ve personellerin açıklanmaması bile herhangi bir hazırlığın olmaması yönünde değerlendirilebilir. İzmir’de karantinaya alınan sınıfların olduğunu biliyoruz. Birçok şehirde olduğu gibi İzmir’de de öğrencilerin eğitim görmesi için yeterli şartlar sağlanmadı. Eğitimin bu şekilde başlaması şüphesiz yeni riskleri beraberinde getirecek. Bilhassa Ekim ve Kasım aylarında mevsimsel grip vakalarının arttığını düşünürsek büyük bir riskle karşısında karşıya olduğumuzu anlatmak olası” diye konuştu.

Pandeminin en başından beri Eğitim Sen olarak tüm koşulların yerine getirilerek yüz yüze eğitimi savunduklarını belirten Çetin de, “Eğitimin paydaşlarının son anda duyduğu bu yüz yüze eğitim kararı MEB yöneticileri dahil eğitimin tüm paydaşlarına sürpriz oldu. Bununla ilgili bizim gözlemlerimiz yeteri kadar hazırlık yapılmadığı yönünde. Sahada gezdiğimiz vakit okullarda hiçbir hazırlığın olmadığını görüyoruz. Okullarda asistan personel eksikliği olan ve idarecilerin velilerden takviye beklediği dönemi yaşıyoruz. Okulların kesinlikle ilave bütçeye sahip olması gerekiyor diyoruz. İzmir öznelinde bilhassa dezavantajlı bölgeler eğitimin bu şekilde başlamasına hazır yok. Dezenfektan ve koruyucu malzemelerin eksikliğini yaşıyoruz. Özel okulların zeka zorlandıkları süreçte devlet okulları buna uymakta daha da zorlanacak. Kış mevsimine öğrenciler ve öğretmenler olarak yoğun bulaş riskiyle gireceğiz” ifadelerini kullandı.

izmir-deki-okullar-bu-kosullarda-egitime-hazir-degil-789420-1.
Fotoğraf: Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu