Siyaset

Joe Biden’dan Erdoğan’a Ayasofya çağrısı

ABD’de Halkçı Başkan Adayı Joe Biden, Ayasofya’yı camiye çevirme kararını aksine döndürmesi için AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu.

Joe Biden'dan Erdoğan'a Ayasofya çağrısı

ABD başkanlık seçimlerinde Başkan Donald Trump’ın Demokrat Partili rakibi Joe Biden, camiye çevirilerek ibadete açılan Ayasofya konusunda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendş. Biden, “Ayasofya kararını değiştirmeye çağırıyorum. Ayasofya’nın her yerde müze olarak hizmet vermesini ve herkesin kullanımına açık olmasını diliyorum” dedi.

Reuters’ın haberine göre, NATO’nun attığı adımlara ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerilimine ilişkin konuşan Biden, “NATO’nun Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilimi düşürme çabasını ve iki ülke arasındaki çatışmayı önleyici mekanizmanın kurulması doğru adımlardır” dedi.

‘AYASOFYA’NIN HERKESİN KULLANIMINA AÇIK OLMASINI DİLİYORUM’

Trump, “Trump yönetimi, diplomasi için alan meydana getirmek amacıyla, Türkiye’ye Yunanistan’a aleyhinde kışkırtıcı eylemlerden kaçınması için Türkiye’ye zorlama yapmalı” ifadesini kullandı.

Ayasofya’nın camiye çevirilerek ibadete açılmasına ilişkin de yorum yapan Biden, Erdoğan’a seslenerek, “Ayasofya kararını değiştirmeye çağırıyorum. Ayasofya’nın her yerde müze olarak hizmet vermesini ve herkesin kullanımına açık olmasını diliyorum” dedi.

NE OLMUŞTU?

Danıştay 10. Dairesi, açılan bir dava ardından Ayasofya’yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Kararla birlikte Ayasofya’nın müze statüsü kaldırıldı ve ibadet yolu açılmıştı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Tek parti döneminde alınan bu karar, tarihe ihanet olmanın yanında hukuka da aykırıydı” demişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu