Eğitim

Jüri üyeleri değişen sınavda şaibe şüphesi

Jüri üyeleri değişen sınavda şaibe şüphesi

Berkay SAĞOL

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün Yüksek Lisans ve Doktora Bilim Sınavları jüri üyelerinde yapılan değişikliklerin gölgesinde gerçekleştirildi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı’ndan 17 Haziran 2020 tarihinde Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne Bilim Imtihan Jürisi formları gönderildi. 20 ve 21 Ağustos 2020 tarihlerinde tekrar bir yazı gönderilerek jüri üyeliklerinde ve kontenjanlarda güncelleme yapıldı.

Jüri değişikliklerinin gölgesinde yapılan sınavların ardından, sonuçlar kişiye özel açıklandı. Sınava giren öğrenciler sadece yerleştiğini, protez olduğunu ya da yerleşemediğini fark etti. Öğrenciler, kaç puan aldıklarını, sınava kaç kişinin girdiğini, kaç kişinin kazandığını ya da kaçıncı banal protez olduğunu ise göremedi.

Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan Hakları Hukuku Yüksek Lisans programına başvuran ve derhal hür avukatlık yapan sınava giren bir kişi, “Evvelden iki defa DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün bilim sınavına katılmıştım, o sınavlarda ayrıca başvuruda bulunanlardan kimlerin sınava girdiği, kaç puan aldıkları, kazanıp kazanmadıkları liste biçiminde duyuru edilmişti. Bu dönemki sınavda yüzlerce öğrencinin sonucu sadece iki gün içinde açıklandı ve duyuruldu. Ancak bu kez liste şeklinde netice ilanı yapılmadı. Bu da sınavın fiilen formalite olup birtakım kişilerin lisansüstü eğitime keyfi biçimde kabul edilip edilmediği yönünde şaibeler akla getiriyor” dedi.

Konuyla ilgili izah etme yapan Eğitim-Sen İzmir 3 No’lu Üniversiteler Şubesi Başkanı Ulaş Yasa ise şunları söyledi: “Jürilerin niçin, nasıl ve hangi gerekçelerle değiştirildiğini bilmiyoruz. Saydamlık ve bilgilendirme ilkelerine gölge düşüren uygulamalar, DEÜ’nün iftihar ve itibarına zarar vermekte; akademisyenlere ve bilim yuvalarına olan güveni sarsmaktadır. Her ne sebeple olursa olsun, gençlerin emek ve umutlarıyla oynamaya kimsenin hakkı yoktur” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu