Siyaset

Kaçak araçların parasını halk ödedi

Kaçak araçların parasını kamu ödedi

Mustafa Mert Bildircin

Hesap yargılaması yapmak ve ulus idarelerini denetlemekle sorumlu Sayıştay’ın Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı 2019 Yılı Denetim Raporu, yap, işlet, devret modeli ile inşa edilen Avrasya Tüneli’nde çok sayıda yanlış işlem olduğunu ortaya koydu.

Sayıştay’ın Avrasya Tüneli’ne ilişkin ilk tespiti, firari geçen araçlara ilişkin oldu. Rapora kadar, dört yılda tünelden firari geçen araç sayısı 1.8 milyon oldu.

Bu araçlardan 1.2 milyon adedi cezasını ödemedi. Vasıta geçiş garantisindeki anlaşmaya kadar, firari geçen araçların cezası tahsil edilemezse devlet göre şirkete vasıta başı para ödeniyor. 1.2 milyon aracın cezası tahsil edilemediği için yüklenici şirkete 24 milyon TL ödeme yapıldı. Avrasya Tüneli’ni yapı eden şirkete ödenen vasıta geçiş garantilerinde de muhasebe hataları yapıldı. Buna göre, 2019 ile 2025 yılları aralarında şirkete yapılması beklenen geçiş garanti ücretinin tam 963 milyon TL olduğunu tespit eden Sayıştay, bu tutarın belirtilmesi gereken hesap kaydında usulüne tutarsız olarak 31 milyon TL’nin belirtilmiş olduğunu, geri kalan 932 milyon TL’nin ise kayıtlarda yer almadığını bildirdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu