Sağlık

Kalp sağlığı için nelere uyarı edilmeli?

Dünya sağlık örgütünün kan basıncı, obezite, kolesterol ve sigara içiminin kontrolü ile kalp ve damar hastalıklarının görülme sıklığının yarıya indirilebileceğine dayalı sonuç bildirdiğini söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, bu anlamda koruyucu hekimliğin kalp ve damar hastalıklarından kaynaklı ölümlerin azaltılmasında çok önemli role sahip olduğunu söyledi. Aile hekimliğindeki amacın kalp damar tıkanıklığı için yüksek tehlike içeren bireylerin saptanması ve bu kişilerdeki ilk ya da tekrarlayan kalp damar tıkanıklığının önlenmesi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, kalp ve damar hastalığının pat diye artı faktöre tabi hastalıklar olduğunu dile getirerek, “Bugün için kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı bilinen ve her toplumda etkili olduğu kabul edilen tehlike faktörleri vardır. Sigara içmemenin, dinç beslenmenin, şişmanlamamanın, en düşük günde yarım saat ve haftada beş gün yapılacak şekilde düzenli alıştırma yapmanın, olağan şeker metabolizmasının ve fazla stresten uzaktan durmanın yürek ve damar sağlığını gözetmek açısından önemi bilinmektedir” diye konuştu.

Tehlike Faktörleri

Kalp ve damar hastalıkları ile ilgili tehlike faktörleri aralarında yaş, cinsiyet, kalıtımsal ve değiştirilemez olan ırksa etkenlerin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, sigara, sağlıksız besin alışkanlıkları, aşırı alkol, oturgan hayat, şişmanlık, kan yağlarının yüksekliği, kan basıncı yüksekliği ve kan şekerinin düzeltilebilir tehlike faktörleri olduğunu açıklama ederek, “Bilhassa düzeltilebilir tehlike faktörleri yürek ve damar hastalıklarının önlenmesi stratejilerinin temelini oluşturur. Başta gelen üç risk faktörü olan obezite hipertansiyon ve sigara içimi yürek ve damar hastalıkları ile savaşta esas gaye olmalıdır” biçiminde konuştu.

Sigara dumanından uzaktan durulmalı

Sağlıklı kalp için önerilerde bulunan Prof. Dr. Hamza Duygu, kişilerin ilk önce sigara dumanında uzak durması gerektiğine vurgu yaparak, “Sigaranın yürek damarlarını büzerek, içlerini örten ince yardımsever örtüyü imha ederek kanın pıhtılaşmasını da kolaylaştırıyor ve bu nedenle damar sertliğini başlatarak kalp krizine, felç ve ayak damarlarında tıkanmalara niçin oluyor. Etkin içicilik dek pasif içicilik de yürek damar sağlığı açısından son derece zararlıdır” diye konuştu.

Tansiyona dikkat

Tansiyona uyarı edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Duygu, sessiz katil olarak adlandırılan hipertansiyonla mücadelenin, yaşam biçimi değişikliklerinin ve uyumlu kan basıncı ilacı kullanımının yürek krizi, aort damar yırtılması, beyin kanaması ve aort damarında genişlemenin önlenmesi için yaşamsal yük arz ettiğini belirtti. Prof. Dr. Hamza Duygu sözlerine şöyle devam etti: “Kan şekeri adi sınırda tutulması gerekir. şeker hastalığı günümüzde yürek damar hastalığı eşdeğeri olarak kabul edilmektedir. Diyabetiniz varsa diyet, kilo kontrolüyle birlikte yerinde tedavinin başlanması konusunda tedbirli faydalanmak manâlı. Yüksek kolesterolle mücadele edip perhiz ve egzersize ilaveten doktorunuz gerekli gördüğünde hap kullanmaktan çekinmeyin.”

Akdeniz mutfağı benimsenmeli

Şahısların gıda tarzı olarak Akdeniz mutfağını benimsemesi gerektiğini söyleyen ve sebze, meyve, baklagil, kepekli tahıl ve kuruyemişten varlıklı, zeytinyağının temel yağ olarak kullanıldığı, balığın kırmızı ete seçim edildiği, etin yasaklanmadığı, hazır ve paketlenmiş besinlerin olmadığı yeme alışkanlıkları yürek sağlığı açısından önemli olduğuna uyarı çeken Duygu sözlerine şöyle devam eti: “Kalp damar hastalıklarına katkıda bulunan tehlike faktörlerinin birçoğunu etkileyerek sağlığımızı koruyan egzersizin mutlaka spor salonunda yapılması koşul değil. Her gün 30-45 dakikalık yürüyüşler bile damar sağlığına katkıda bulunur. Asansörden ve yürüyen merdivenden uzaktan duralım.”

Günde en az iki kez diş fırçalanmalı

Diş etlerindeki iltihabın damar duvarlarında düşük yoğunluklu iltihaba neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, bu durumun damar sertliği yaratıcı plağın üzerinde pıhtı oluşarak damarın tıkanmasına yol açabileceğini belirtirken, yürek krizini durdurmak için günden en düşük iki defa diş fırçalanması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Hamza Duygu sözlerine şöyle devam etti: “Eksik uyuyanlar veya uykusu yamalı olanlar daha basit yürek krizi geçiriyorlar. Hele uyku apnesi varsa yüksek tansiyondan, şeker hastalığına kadar farklı alanlara yönlendirilmiş tehlike faktörlerini tetikliyor. Huzur Veren bir uykunun önündeki engelleri kaldırıp her akşam benzer saatte yatıp 7 – 8 saat uyku son derece faydalıdır. Fazla kilo ve şişmanlık yürek damar hastalıklarına yol açan çoğu etkenin arkasındaki esas nedendir. Dengelenmiş beslenip, egzersiz yaparak ceset kütle endeksini 25’in altında tutmaya uyarı edelim.”

“Yüksek tansiyonu tetikleyen esas nedenlerden biri aşırı tuzlu”

Karamsarlık, şüphecilik, husumetle dolu olmanın kalbi yorduğunu, damarları yaşlandırdığını, hayatı kısalttığını bildiren çoğu bilimsel çalışmanın olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, bardağın yarısının abes yok, batmış tarafını görmenin yararlı olduğunun altını çizerek, “Fazla tuz yüksek tansiyonu tetikleyen belli başlı nedenlerden biridir.  Artı tuzlu tüketiminin en kayda değer kaynağı hazırlanmış besinler ve lokantalardaki yemekler, bilhassa de seri tüketilen yemeklerdir. Sofrada tuzluğu masadan uzaktan tutmaya özen gösterelim. İçkinin fazlası sindirim sistemi yanına kalbe de zarar verir. Ciddi çarpıntılara, kalp kasılmasının zayıflamasına neden olabilir. Bir iki kadehten fazla alkol içmemeye dikkat edelim” ifadelerini kullandı.

Stresten uzaktan durun

Stresin vücudumuzun her tarafını etkilediği gibi kalp damar sağlığı açısından da sakıncalı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, “Muhtemel olduğu kadar strese niçin olan durumlardan uzak kalıp, stresle baş etme yönteminin öğrenilmesi lüzum. İyi bir arkadaş çevresi olan, sık sık keyifli dost sohbetlerine katılanlar da kalp hastalığı ve kanser daha az görülüyor. Grip salgınlarında yürek krizi ve kalpten ölümlerde de ciddi artışlar oluyor. Tehlikeli gruplara aşılama koşul, temizlik kurallarına özellikle sık sık el yıkamaya, sosyal mesafeye ve maske kullanımına uyalım” diye konuştu.
Reçetesiz hap tüketilmemeli

Televizyonun karşısında saatlerce uyuşuk oturunca veya bilgisayar önünde geçirilen saatler arttıkça kalp damar hastalıklarının da arttığını söyleyen Prof. Dr. Hamza Duygu, “Reçetesiz alınan ilaçların da kalbe hasar verir. Ayrıca ilaçtan bile sayılmayan destek haplarının bazılarının kalbi yorduğu anlaşılıyor, kanın pıhtılaşmasını bozabiliyor. Reçetesiz satılanlardan da olsa tesadüfen ilaçalmayın” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu