Dünya

Kanada, Dağlık Karabağ’da kullanıldığı iddiasıyla bazı teknolojiler için Türkiye’ye verdiği ihracat iznini durdurdu

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde devam eden çatışmalarda kullanıldığı iddiası ile ülkesinin bazı teknolojiler için Türkiye‘ye verdiği ihracat iznini geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

TÜRKİYE’YE VERİLEN İHRACAT İZİNLERİ ASKIYA ALINDI

Kanada Dışişleri Bakanı Champagne, ülkesinin Türkiye’ye yönelik bazı ihracat izinlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
Champagne, açıklamasında, “Son birkaç gündür Kanada teknolojilerinin Dağlık Karabağ’daki askeri çatışmalarda kullanıldığına ilişkin bazı iddialar ortaya atıldı. Bu iddiaları duyar duymaz Kanada Dışişleri Bakanlığına bu iddiaları inceleme talimatı verdim. Kanada’nın sıkı ihracat kontrol rejimine uygun olarak ve devam eden çatışmalardan dolayı, daha derinlikli incelemeye zaman bırakmak üzere Türkiye’ye verilen ihracat izinlerini askıya aldım.” ifadelerini kullandı.

Kanada, Dağlık Karabağ'da kullanıldığı iddiasıyla bazı teknolojiler için Türkiye'ye verdiği ihracat iznini durdurduKanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne

DAĞLIK KARABAĞ’DAKİ ÇATIŞMALAR İÇİN MÜZAKERE ÇAĞRISI

Kanada’nın Dağlık Karabağ’daki çatışmalardan endişe duyduğunu belirten Champagne, “Sahadaki durumu derhal istikrara kavuşturmak için tüm tedbirlerin alınması ve bu çatışmanın barışçıl ve müzakereli bir çözümden başka bir alternatifi olmadığı çağrısında bulunuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kanada, Dağlık Karabağ'da kullanıldığı iddiasıyla bazı teknolojiler için Türkiye'ye verdiği ihracat iznini durdurduKanada, Dağlık Karabağ'da kullanıldığı iddiasıyla bazı teknolojiler için Türkiye'ye verdiği ihracat iznini durdurdu

Kaynak: Anadolu Ajansı / Kasım İleri

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu