FutbolSpor

Kanarya, atanı ve tutanıyla

author

BÜLENT KALAFAT

2020.10.03 21:07

Fenerbahçe sahasında konuk ettiği Fatih Karagümrük’ü 2-1 mağlup etti. Karagümrük, maçta iki penaltı kazanırken, bunların sadece birini gole çevirebildi. Bülent Kalafat, maçı sıcağı sıcağına değerlendirdi…

Kanarya, atanı ve tutanıyla

Galatasaray deplasmanındaki oyunu geçer not bölge, fakat pozisyon üretmekte zorlanan Fenerbahçe ligdeki dördüncü maçında Fatih Karagümrük’ü ağırladı. Akan oyundaki hücum zenginliği beklenenin aşağı kalan Kanarya, Samatta’nın golleri ve Altay’ın penaltı kurtarışı doğru lige yeni çıkan rakibine puan vermedi.

Erol Bulut’un Garry Rodrigues’i düşünmediği Fenerbahçe kadrosundaki kanat oyuncularının az kalsın tamamı merkez orijinli. Ferdi, Thiam ve acilen Samatta’ya santraforda yer açtırmak için sağda denenen Valencia… Bu profildeki oyuncular ile etkili atak yapmanın gereksinimlerinden biri Gökhan Gönül’ün standardının aşağıda kalması sebebiyle eksikti. Buna Sosa ve Ozan’ın muhalif blokların aralarında top alamaması eklenince sahanın göbeğinde atıl bir topluluk oluştu.

Ozan haricen ayrıntılarıyla yeni bir takımın saldırı setlerini oturtması için daha çok zamana ihtiyacı var. Valencia üstünden gerçekleşen link-up’lar haricen bir şeyler görebilmemiz için ikinci yarının ortalarına kadar bekledik. Bu kısır süreçte duran toplar Fenerbahçe’ye ilaç olacak gibi duruyor. Erol Bulut da bunlara zorunlu önemi veren bir teknik direktör. 1-0’ı getiren golde Caner’in ön yelken direği ortasına Samatta fazla dar vurduysa bunda ortanın kalitesi kadar manâlı bir etmen daha vardı.

Dördüncü dakikada Sosa, zıt taraftaki korneri kısa kullanıp, geri alıp maçın birincil şutunu çekmişti. 24. dakikada golün geldiği kornerde ön direğin nisbeten anlamsız olmasının bir sebebi Sosa’nın kısa korner alternatifi için Caner’in yanına olmasıydı. Bu tehdide karşı Karagümrük’cilt iki oyuncu 18 sınırında kaldı. Golün geldiği korneri ise Gustavo’nun geçiş hücumunda uzun bir pasla Gökhan Gönül’ü kaçırması getirmişti.

Galatasaray deplasmanındaki ihtiyatlı oyunda Ozan ayrım yaratmıştı. Bu maçtaysa sahada kaldığı sürece göbeği iyi kapayamadığı gibi hücumda da tıkaç vazifesi gördü. Ozan çıkınca Sosa birincil benzeri her tarafında onun hareketlendiği sağ çizgiye açıldı. Sezonun ilk akıcı oyun golü buradan yaptığı bir ortayla geldi ve Samatta skoru 2-0 yaptı.

Erol Bulut’un bundan sonraki hamleleri Fenerbahçe’nin ligde şu ana kadar düştüğü en kuvvet anları doğurdu. Thiam-Sinan Gümüş değişikliği etkisizdi; Thiam o profildeki oyuncudan alınacak katkıyı zaten veriyordu. Sosa yerine Tolga girdikten sonraysa Fenerbahçe’nin oyunu önde oynamaya çalışması maçın sonunu zorlaştırdı. Sabo’nun 2-1 yaptığı penaltıdan sonradan, Karagümrük’ün ikinci penaltıyı bulduğu pozisyon tamamen Fenerbahçe’nin ekip halinde önde olmasıyla ilgiliydi.

Önceki maçlara kadar çok daha artı geçiş verilmesi ve ikinci devreye Fatih Karagümrük’ün karşılıksız 4 şut atarak başlayıp, maç biterken skora karşılıklı olma şansını yakalaması Erol Bulut’u 3 puana karşın mutsuz etmiştir. Lemos’un sakar iki penaltı ve kırmızı kartla süslediği performansı da iyi sinyaller vermedi. Fazla ivedi bir kademeci olan Tisserand’ın kıymeti zamanla daha iyi anlaşılacaktır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu