Dünya

Kansere yakalanan meşhur gitarist Eddie Van Halen hayatını kaybetti

Hollanda’nın başkenti Amsterdam doğumlu 65 yaşındaki ünlü gitarist Eddie Van Halen, gırtlak kanserinden yaşamını yitirdi. Ünlü gitaristin vefat haberi, oğlu Wolf Van Halen tarafından sosyal medyadan duyuruldu.

Wolf Van Halen, “Bunu yazdığıma inanamıyorum ama babam Edward Lodewijk Van Halen, uzun süren kanser mücadelesini bugün kaybetti. O isteyebileceğim en iyi babaydı. Onunla sahnede ve sahne açık havada geçirdiğim her lahza bir hediyeydi” ifadelerini kullandı.

EDDIE VAN HALEN KİMDİR?

Eddie Van Halen 1955 yılında Hollanda’nın Nijmegen kentinde doğdu. Reel adı Edward Lodewijk Van Halen’dır. Eddie Van Halen, önceleri piyano dersleri almış oysa piyanonun başında oturmanın çok bıktırıcı olduğunu düşünerek bateri çalmaya başladı. Eddie Van Halen sonra başlıca yeteneğinin gitar olduğuna karar verdi ve abisiyle enstrümanlarını değiştirdiler.

Yaklaşık 12 yaşlarında gitar çalmaya başlayan Eddie Van Halen günde 8-9 saat pratik yaparak kendini geliştirdi. 14 yaşına geldiğinde Eric Clapton’un Cream grubunda attığı soloları notası notasına çalabilir duruma geldi.

Ünlü gitarist Eddie Van Halen hayatını kaybetti

1982 yılında yayımlanan ve dünyanın en fazla satan albümü olarak tanıdık Michael Jackson’ın meşhur Thriller’ında çalışan Halen, albümdeki en bilinen şarkılardan Beat It’in gitar sololarını çalmasıyla tanındı. Eddie Van Halen, dünyanın sayılı solo gitaristlerindendir. Yazdığı Eruption şarkısıyla büyük bir ses getirdi. Shred tekniğinin öncülerindendir.

Ünlü gitarist Eddie Van Halen hayatını kaybetti

Eddie Van Halen, 1990’ların sonlarında ağız ve dil kanserine yakalandı. Doktorlar günde 12 ile 14 saat ağzında metal pena tutmasının bu hastalıklara sebep olduğunu söylediler. Meşhur ad çeşitli tedavi metotlarıyla dil kanserinden kurtuldu.Sağlık nedenleriyle ruhsal yapısı da bozuldu ve bu şart eşiyle boşanmasına sebep oldu. Eddie Van Halen’in oğlu da yeni albümlerde Van Halen ile birlikte çalıştı.

Kansere yakalanan ünlü gitarist Eddie Van Halen hayatını kaybettiKansere yakalanan ünlü gitarist Eddie Van Halen hayatını kaybettiKansere yakalanan ünlü gitarist Eddie Van Halen hayatını kaybetti

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu