Siyaset

Karayollarında yollar müteahhit kasasına çıktı: 19 bin liralık işe 17 milyon TL harcamışlar

Sayıştay’ın Karayolları Genel Müdürlüğü denetleme raporu, rant ilişkilerini ortaya serdi. Yap-İşlet-Devret müteahhitlerinden 568 milyon liralık alacak tahsil edilmedi, maliyeti 19 bin lira olan işe 17 milyon TL ödendi, kiralamalar için tek kişi ile pazarlık yapıldı.

Karayollarında yollar müteahhit kasasına çıktı: 19 bin liralık işe 17 milyon TL harcamışlar

Nurcan Gökdemir

AKP iktidarlarının yandaş müteahhitlere rant alıntı yapmak için kullandığı en kavrama yol olan karayolu ihaleleri ile ilgili Sayıştay denetim raporu, “Rantın, kayırmanın, ulus varlıklarını bir avuç müteahhite peşkeş çekmenin” belgesi oldu.

Sayıştay denetçilerinin Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı işlemlerine ilişkin raporunda kayda değer tespitler yer aldı.

Müteahhitlerden alınmayan vergiler, güvence mektubu tutarlarındaki milyonluk farklar, beceriksiz birimler tarafından bankalarda açılan hesaplar, otoyol hizmet tesislerinin kiralanacağı şirketlerin isimlerinin bakanlık tarafından sinyâl edilmesi, kiralama işlemlerinin ihale yerine tek kişi ile görüşülerek yapılması, ihalelerde yüksek teklif verenlerin tercihi, Hasankeyf köprüleri gibi yer sarsıntısı standartlarına uymayan tünel ve otoyol inşaatları gibi fazla sayıda kaçak işlem raporda yer aldı.

Sayıştay’ın denetleme raporunda öne meydana çıkan tespitlerden bazıları kısaca şöyle:

18 MİLYONLUK EKSİK KDV TAHSİLATI: Ootoyol hizmet tesisleri kiralamaları karşılığında yapılan kira ödemelerinden KDV tahsil edilmedi. 2015 yılından bu yanlamasına 19 otoyol hizmet tesisinden 18.1 milyon lira KDV alınmadı.

TEMİNAT MEKTUBU TUTARLARINDA 12 MİLYONLUK AYRIM: Bursa Bölge Müdürlüğü kadar alınan teminat mektuplarının tutarı ile bu teminat mektuplarının mizanda bulunan toplamlarının birbirine eşdeğer olmadığı görüldü. Teminat mektuplarının belirtilen tutarı ile fiziki tutarı aralarında 12.4 milyon liralık ayrim görüldü.

YETKİSİZ BİRİMLERİN AÇTIĞI BANKA HESAPLARI: Kurumun muhtelif birimleri göre açılmış ve muhasebe sistemi içinde yer almayan 3 bin 389 banka hesabı saptandı.

BAKANLIK ONAYINDA ŞİRKET İSMİ: Otoyol hizmet tesislerinin üç yıldan uzun süre ile kiralanması işlerine ilişkin Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı kadar verilen Bakanlık onaylarında mevzuata aykırı olarak kiralama yapılacak firmaların isimlerinin de belirlendiği görüldü.

TEK KİŞİ İLE PAZARLIK: Genel Müdürlüğe ait 13 adet otoyol hizmet tesisi çağrılan tek birey ile yapılan pazarlıkla kiraya verildi.

ALTILI KONSORSİYUMDAN TAHSİLAT YAPILMADI: Yap-İşlet-Devret modeli ile Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu yapı eden ve 2035’e kadar işletme hakkını alan Nurol-Özaltın-Astaldi-Makyol-Yüksel İnşaat-Makyol-Göçay’dan oluşan konsorsiyumdan kamulaştırılan taşınmazlara ilişkin 568 milyon TL’lik dilekçe bedeli 2010’dan bu yandan tahsil edilmedi.

DANIŞTAY’IN İPTAL ETTİĞİ İŞE DEVAM: Silifke-Mut yoluna ilişkin Danıştay kararına rağmen meslek tasfiye edilmedi .

OLAĞANÜSTÜ İŞ ARTIŞI VE VAKIT UZATIMI: Diyarbakır Alan Müdürlüğü’nün yapım işlerinde yüzde 1438’e varan oranlarda meslek artışı yapıldı, 25 yıla kadar zaman uzatımı verildi.

YÜKSEK TEKLİF TERCİH EDİLDİ: İşin devamı esnasında proje değişikliğine gereksinim duyulan hallerde yüklenicinin yüksek teklif verdiği işler seçim edildi.

YÜKSEK MALİYET: İkizdere İspir Yolu Ovit Tüneli ve Temas Yolları İkmal İşi’nde, elektrik-elektromekanik projelerin değiştirilmesi sonucu rekabet koşullarında oluşmayan yeni bölüm fiyatlarla imalat yaptırılması, işin öngörülenden daha yüksek maliyetle tamamlanmasına yol açtı. Yüklenici onaylama almadan aşırı yüksek maliyetli işler yaptı. Takriben maliyette bedeli 19 bin TL olarak belirlenen iş kalemine17 milyon TL ödeme yapıldı.

YER SARSINTISI YÖNETMELİKLERİNE AYKIRILIK: Hasankeyf köprüleri gibi bazı beton standartlarına ve deprem yönetmeliklerine uyulmadı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu