Dünya

Kıbrıslılardan Erdoğan’a tepki: Elini, kolunu adadan çek

Kıbrıslılardan Erdoğan'a tepki: Elini, kolunu adadan çek

Mehmet Belirlenmiş UYANIK

Kuzey Kıbrıs’taki seçime müdahil olan Ankara, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kazanmaması için her yolu deniyor. Seçime dört gün kala Başbakan Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’da “Maraş açılımı” yapması adada deprem etkisi yarattı. Erdoğan ve Tatar’ın 1974’deri bu yanlamasına kapalı olan Maraş’ın ziyarete açılacağını açıklaması Kuzey Kıbrıs’ta hükümeti düşürdü. Açılımın tercih rüşveti olduğunu kaydeden Kuzey Kıbrıs’taki hükümet ortağı Halkın Partisi (HP), koalisyondan çekilme kararı aldı. HP Genel Başkanı Yenal Senin, kararı parti meclisi toplantısından daha sonra duyurdu.

“Maraş konusunda uluslararası hukuka tutarsız hareket etmeden, seçim sonrasına planlı bir şekilde bakış bildirmiştik” diyen Senin, Başbakan Tatar’a karşı çıktı: “Tatar, herhangi bir bilgiyi hükümet ortağına vermemiştir. Özersay telefonla sorduğunda da data vermemiştir. Bu bağdaşmama ve hükümetin biçimsizleşme sebebi Ersin Tatar’dır.”

Tepki gösteren sol partiler de açıklamalarda bulundu.

Demokrasimize hamle

Birleşmiş Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan: AKP, kendi dış politikaları doğrultusunda, kendi istediklerini yaptıracak birini seçtirmek istiyor. Şu an hala Başbakan olarak görülen Tatar’ın seçim kampanyası için kişisel olarak Erdoğan’ın yardımcısı Fuat Oktay üzerinden alıştırma yapıyorlar. Tatar’ın tercih kampanyası için Türkiye’den gelenler deşifre oldu. Özellikle Türkiyeli seçmenin yoğun bulunduğu bölgelerde egzersiz yürütüyorlar. AKP, Kıbrıs’ta kendi çatışmacı politikasını hayata geçirmeye çalışıyor. Akıncı onlara tarafından bu politikalara uygun bir aday değil. Erdoğan’ın açıklamalarına bakarsak son BM Sekreteri ile yaptığı görüşmede BM kararlarına dayalı federal çözüm kararını bertaraf etme yönünde beyanlarda bulundu. Çatışmacı politikalarla buradaki çözüm arayışını baltalayıp cenazeyi de Kıbrıs Türklerine çökertmek istiyorlar. Şu lahza demokrasimiz hücum altındadır. Oysa Kuzey Kıbrıs halkı bu politikaları görerek Akıncı’ya sahip çıkacaktır.

Laiklikten vazgeçmeyeceğiz

Serbest Yolu (BARAKA) Genel Başkanı Münir Rahvancıoğlu: Yaşananlar bizim için büyük talihsizlikti. Şu lahza YSK kadar gücenmiş seçim yasakları söz konusu. Bu yasaklarda seçim öncesi devlet töreni olmaz deniyor. Buna karşın Türkiye’den getirilen su borusu için tören düzenlendi. Bu durum öncelikle Kıbrıs’ta karar organlarının verdiği kararların uygulanmasına karşın bir aleyhinde hamledir. Bağımsızlığa yapılan bir müdahaledir. İkincisi Maraş’ın nasıl açılacağı hangi şartlarda açılacağı tartışılan konular. Düşünün, Maraş’ın açılması kararından Cumhurbaşkanı’nın bile haberi değil. Hükümet ortağının haberi değil. Kendi güvenlik komutanlarımız başka bir devletin başkanına “Talimatlarınızı yerine getirdik” diyebiliyor. Bu durum Kuzey Kıbrıs halkının değil sayılmasıdır. Erdoğan, Türkiye’de uyguladığı, muhatabını ezme biçiminde gerçekleşen şiddet politikasını burada da uygulamak istiyor. Biz burada minik fakat kaynaşmış bir toplumuz. Türkiye’deki başlangıç töreni ve arkasında yaşananlar buradaki herkes için zıt tepecektir. Bu yaşananlar Mevcut Cumhurbaşkanı Akıncı’ya olan desteği artırmıştır. Boykot edeceğini belirtenler de Akıncı’dan yana söylev geliştirdiler. Kıbrıslı Türkler olarak burada bir hayat tarzımız, hedeflerimiz var. Laik, demokratik, katılımcı bir gelecek için çaba ediyoruz. Bunlardan vazgeçmeyeceğiz.

Emir olmak için beklediler

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit: AKP, son dönem mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı gitsin kim gelirse gelsin mantığında. Seçime neredeyse Ersin Tatar’ın yanında yer aldılar. Seçim yasağı olmasına rağmen açılış gerçekleşti. Buradan giden heyet emirlere hazırlanmış şekilde bekledi. Ilk Olarak YSK’nin gereğini yapmasını bekliyoruz. İkincisi biz Türkiye’yi kimin yönetmesi konusunda kesinlikle demokrasiye sahip çıkanların olması noktasında fikirler belirtmekle birlikte karışmıyoruz. Türkiye halkının seçimlerine hürmet duyuyoruz. Türkiye’den de benzer saygıyı bize karşısında göstermesini istiyoruz. Kuzey Kıbrıs halkı Mustafa Akıncı ile devam edecektir.

Yeni Kıbrıs Partisi: Erdoğan, elini Kıbrıs’tan çek!

YKP Sekretaryası, son siyasal gelişmeleri değerlendirdi. Açıklama şöyle:

1970’lerde elçilerin bakanlar kurulu toplantılarına katıldığı zamanlardan bugünlere müdahaleler hep oldu. Ama AKP’li yıllarda müdahaleler fazla daha açık, kamuoyunun gözü önünde gerçekleşmektedir, bunlar da sürekli yaşanmaktadır. “Alo, ben Beşir” vakalarından, 4’lü hükümetin bozulmasına, en son da bugünlere gelinmiştir. Derviş Eroğlu kimse ile konuşmadan Erdoğan’ın talimatı ile yurtdışına uçmuş ve orda gene kimsenin haberi olmadan deniz yetki alanları anlaşmasını imzalamıştı. Bu bir kere daha bir parmak hareketi ile uçağa bindirilen Tatar’ın elini tutuşturulan metni okurken ki davranışından, onun bile bir yere dek haberinin olduğu Maraş açılımı(!) gündeme gelmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenler Dağlı Karabağ’da Emniyet Konseyi kararlarına saygı duyulması çağrısı yaparak, aynı günler içinde Maraş’ta kendisi Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı hareketler yapmaktadır.

YKP, Maraş’a temizlik adı aşağı giren iş araçlarının başında TC elçisinin olduğunu kamuoyunun dikkatine getirir. Bu minik bir detay değildir, bu ülkedeki yürütme erkinin kimde olduğunu belirten durumdur. Diğer önemli detay, hala 1. Derece asker alan olan Maraş sahil şeridine Bakanlar Kurulu’nun bu statüyü bozmadan girilmesidir.

YKP, bölgede durmadan gerginlikler çıkararak istikrarsızlaştıran Türkiye’yi yönetenlere karşısında bir kez daha “Ankara, elini yakamızdan çek” diyor…

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu