Siyaset

Kılıçdaroğlu’ndan erken tercih açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haber Global’da Candaş Tolga Işık’ın programında açıklamalarda bulunuyor.

Kılıçdaroğlu'ndan erken seçim açıklaması

Kılıçdaroğlu, Haber Global’de Candaş Tolga Işık’ın sunduğu Az Önce Konuştum programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

Kılıçdaroğlu, Işık’ın “Erken tercih talebiniz var mı?” sorusuna, “Zaten yönetemiyorlar. Onların koşullar daha da ağırlaşmasın diye erken seçime gitmesi gerekiyor. Fatura kime çıkıyor garibana çıkıyor” diyerek cevap verdi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“AZERBAYCAN’IN HER KOŞULDA YANINDAYIZ”

Azerbaycan’ın toprakları işgal aşağıda. Ermenistan işgal ettiği topraklarla ilgili hakimiyet ayarlamak istiyor haksız bir şekilde. Böyle bir ortamda hangi devlet olursa olsun Azerbaycan’a yardım vermesi lazım. Azerbaycan’ın her koşulda yanındayız.

Biz ulusal kurtuluş savaşını veren bir ülkenin insanları olarak Filistin ve Azerbaycan halkının yanlarında olacağız. Kendi ülkelerinin haklarını savunuyorlar. Azerbaycan’ın haklı olduğunu bugün Ermenistan’ın yanına olanlar bile biliyor.

“SARAY’DA OTURAN VATANDAŞIN NE YAŞADIĞINI BİLEMEZ”

Ne olursa olsun bu ülkede 700 bin üstünde kahvehane var. 1,5-2 milyon birey gelirlerini buradan sağlıyor. Siz bu insanların dükkânlarını kapattınız. Pandemi var diye. Daha Sonra açıldı. Dükkânı kapatırken iktidar şu soruyu sordu mu? Dükkânını kapat kiranı 3 ay ben ödeyeceğim. Anayasada açık bir madde var devlet esnaf ve sanatkârların yanındadır. Siz anayasayı çiğniyorsunuz. Ben kahvehanecilerin sesi oldum. Tüm garibanların sözcülüğünü yaparım. Gidin kırtasiyecilere sorun ne durumdalar? Saray’da oturanlar bunları bilemez. Ben bu süreç içerisinde şoförler, kahvehaneciler, servisçiler, apartman görevlileri ile konuştum. Bunların bir sorunu var mı diye düşündüler mi?

Borç alan emir alır diyorlar ya. Tüm emirleri oradan alıyorlar. Berberler için şöyle; dükkânları kapandı uzun vakit. Bunlar nasıl geçindi? Bunların kirasını ödeyelim diyen oldu mu? 3-6 ay kira almayalım dediler mi? Taksiciler. Bir taksici 3 aileyi geçindirir bayağı koşullarda. 24 saat çalışır sıra ile devir yaparlar. 3 ay, 6 ay çalışamadılar. Dediler mi? Senin kredin ne oldu, ne yapıyorsun? Vatandaşa dükkânını kapat diyorsun.

“5’Lİ ÇETENİN GARANTİ ÜCRETTEN ALDIĞI PARA 7 MİLAR TL”

Bu 5’li çetenin garanti ücretten aldığı para ne dek biliyor musunuz? 7 milyar TL! 7 milyar TL’ye yaklaşan parayı alma, ben bunu vatandaşa dağıtacağım de. Berbere, taksiciye fedakârlık yap diyorsun! O beylere gelince hayır diyorsun.

“KİME HİZMET EDİYOR BU DEVLET?”

18 yıldır bu ülke hesaplı buhranla aleyhinde karşıya. Bu ülkenin ulusal parası Türk Lirası mı, dolar mı euro mu? Devlet borçlanırken dolar üzerinden borçlanıyor. Neden? Kime hizmet ediyor bu devlet. Para var, bütçeyi dürüst akıcı yaparsanız yapılır.

Son günlerde dolar tırmandı yok mi? Hazineye takriben 1 aylık maliyeti 86 milyar TL. Peki bu define açığı nereden giderecek? Bu borç yükünün altına ülkeyi kim soktu? Fatura yeniden garibana çıkıyor.

MUHİTTİN BÖCEK’İN SAĞLIK DURUMU

“Sayın Muhittin Haşere’in durumuyla ilgilenen hekimler hatta daha açıkçası üniversite izah etme yapıyor. Biz de dolayısıyla o açıklamaları dinliyoruz. Umarım kendisi kısa vakit içerisinde sağlığına kavuşur, görevinin başına döner.

AKP VE MHP’NİN OYLARINDA CİDDİ DÜŞÜŞ VAR

Gelen güvendiğimiz pat diye fazla kuruluşun anketi var. Anketler içinde AKP ve MHP’nin oylarında önemli bir düşüş var. Kararsızlarda önemli bir yükseliş var. Bizim oylarda da büyüme var fakat… Doğruları bildirmek icabında çok yüksek bir artış değil. Vatandaş şu anda gözlüyor.

Kim doğru söylüyor, kimin programı nedir? Ülkeyi bu bataklıktan, bu bunalımdan kim çıkartır. Ülke buhran süreci yaşıyor, bir idareli bunalım var. Bu bunalımdan ülke nasıl kurtulur? Nasıl aydınlığa kavuşur diye. Önümüzdeki süreçlerde fazla güzel projelerimiz olacak. Türkiye nasıl ayağa kaldırılır?

Ve Türkiye nasıl büyür? Türkiye bu sorunları nasıl aşar? Bunların hepsini yapacağız. Türkiye dünya ile barışık ışık halkası nasıl gelir? Türkiye kendi çıkarlarını ayrıca komşularıyla ayrıca dünya da nasıl savunabilir? Türkiye demokrasisini nasıl geliştirebilir? Eğer bir ülkeyi 3. sınıf bir demokrasiye hükümlü ediyorsanız, o ülkenin kalkınma şansı yoktur.

Bir ülkeyi demokrasiden kesip atıyorsanız, tek adam rejimi içine sokuyorsanız, o ülkenin yükselme şansı yoktur. Bir avuç insan büyür, milyonlar kazanabilir. Bir avuç insana, 13 uçak, 15 uçak, 25 uçak alabilirsiniz.

O bir birey kendi vatandaşlarını kendi tebaası, köleleri olarak görüyor. Demokrasiyi içine sindiremez, eleştiriyi içine sindiremez. Ama demokrasinin olmadığı yerde artış olmaz, halk müziği kendi ülkelerinde huzurla yaşayamaz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu