Dünya

KKTC’nin Kapalı Maraş kararı dünyayı rahatsız etti! Tepkiler peş peşe geldi

KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ın dün Ankara’dan ilan ettiği Maraş sahillerinin açılması kararı Rusya, Avrupa Birliği ve Birlişmiş Milletleri rahatsız etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, ‘KKTC’nin Maraş sahillerini açma planından ciddi endişe duyuyoruz” açıklaması yaptı. Açıklamada karar, ‘kabul edilemez’ olarak nitelendi. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise Türkiye’ye çağrı yaparak, “Karar gözden geçirilsin” dedi.

KKTC’DE HÜKÜMET KRİZİ ÇIKMIŞTI

KKTC’de üç gün daha sonra düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olan Başbakan Tatar’ın, dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile iki taraflı basın toplantısında yaptığı Maraş açıklaması ülkede hükümetin düşmesine sebep olmuştu. Halkın Partisi (HP), bu konuda kendilerine danışılmadığı ve BM denetimindeki Maraş’ın tercih malzemesi yapıldığı gerekçesiyle KKTC hükümetinden çekilmişti.

AB: KARAR GÖZDEN GEÇİRİLSİN

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvelik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye’ye, Kıbrıs‘taki Maraş şehrinin sahil şeridinin halka açılması kararını gözden geçirme çağrısında bulundu.

Borrell, Avrupa Parlamentosu’ndaki konuşmasında, “Birleşmiş Milletler nezdindeki anlaşmaya uygun olarak kapalı olan bu bölgenin açılması, anlaşmanın barbar bir şekilde ihlali. Türkiye’ye bu nesil faaliyetleri erteleme çağrısını içeren bir duyuru hazırlıyoruz” ifadesini kullandı.

Josep Borrell, “Bu yeni teşebbüs yapıcı değil, yeni gerilime yol açacak ve anlaşmaya muavin olmayacak, Doğu Akdeniz’deki karışık duruma çözüm bulmayı kolaylaştırmayacak” diye sözlerine ekledi.

RUSYA VE BM’DEN DE TEPKİ GELMİŞTİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, ‘KKTC’nin Maraş sahillerini açma planından ciddi endişe duyuyoruz” açıklaması yaptı. Açıklamada karar, ‘kabul edilemez’ olarak nitelendi.

Birleşmiş Milletler de dün, tek taraflı adımlardan kaçınılması çağrısında bulunmuştu.

ADADAKİ EN TARTIŞMALI KONU BAŞLIKLARINDAN BİRİ

1974’ten beri iskana kapalı tutulan Maraş’ın açılması, adada Türkler ile Rumlar arasındaki en anlaşmazlığa neden olan konu başlıklarından biri.

KKTC'nin Kapalı Maraş kararı dünyayı rahatsız etti! Tepkiler peş peşe geldi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu