Gündem

Koca aşının detaylarını paylaştı, CHP’li Usluer ‘Düş satmayın’ dedi

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, ‘insan deneylerine geçildiğini’ söylediği aşı çalışmalarıyla ilgili detayları paylaştı. Koca, “Aşılanan hayvanlarda hiç virüse rastlanmadı. Aşılanmayanların 4’ü hayatını kaybetti, 5’inin ise akciğerinde virüse rastlandı” dedi. CHP’nin hekim vekillerinden Prof. Dr. Maksat Usluer ise “Aşıyı nerede üreteceksiniz, hayal satmayın” diyerek Koca’ya tepki gösterdi.

Koca aşının detaylarını paylaştı, CHP’li Usluer ‘Hayal satmayın’ dedi

Koronavirüs verilerine ilişkin yaptığı ‘milli çıkar’ açıklamasıyla tenkit oklarının hedefi olan Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, ‘ulusal aşı’ çalışmalarıyla ilgili birtakım paylaşımlar yaptı.

Aşı çalışmalarındaki hayvan deneyi fazıyla ilgili bilgiler veren Koca, aşılanan hayvanlarda ‘virüse rastlanmadığını’ ifade etti. Türkiye’de 13 bambaşka aşı çalışmasının sürdürüldüğünü ve bunlardan 5’inin insan deneyleri safhasına yaklaştığını söyleyen Koca, paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

‘MİLLİ AŞIYA DAHA YAKINIZ’

“Ulusal Aşımızın meydan okuma çalışmasında 10 transgenik hayvan aşılandı, 9 hayvan ise aşılanmadı. Virüse maruz bırakıldılar ve aşılanan hayvanlarda hiç virüse rastlanmadı. Aşılanmayanların 4’ü hayatını kaybetti 5’inin ise akciğerlerinde virüse rastlandı. Ulusal aşıya daha yakınız.

Ülkemizde 13 ayrı COVID-19 aşı adayı çalışmalarını tez sürdürüyor. Bunlardan 5’i insan deneyleri safhasına yaklaştı. Klinik safhaya gelen bütün aşı adaylarımız Türkiye Afiyet Enstitüleri Başkanlığımız TÜSEB’in deseklediği Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi aşısı insan deneyi faz-1 safhası başarıyla tamamlandı. Kuduz, verem ve su çiçeği aşısı adayları da insan deneyi aşamasına geldi. Ulusal aşılarımızı ve milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız.”

Ulusal Aşımızın meydan okuma çalışmasında 10 transgenik hayvan aşılandı, 9 hayvan ise aşılanmadı. Virüse maruz bırakıldılar ve aşılanan hayvanlarda hiç virüse rastlanmadı. Aşılanmayanların 4’ü hayatını kaybetti 5’inin ise akciğerlerinde virüse rastlandı. Ulusal aşıya daha yakınız.

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) October 3, 2020

‘ÖNCE GİRİP AŞISINI ÜRETİN’

Sıhhat Bakanı Koca’nın açıklamalarının arkasından, CHP’nin hekim milletvekillerinden Prof. Dr. Gaye Usluer, “Milli aşıyı nerede üreteceksiniz?” diye sordu. Önce grip aşısının üretilmesi gerektiğini kaydeden Usluer, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Milli aşıyı nerede üreteceksiniz? Mümkünse bu yılın Grip aşısını üretseniz de tehlike gruplarını aşılasak! Düş satmaktan vaz geçin. Alıcısı kalmadı…”

Milli aşıyı nerede üreteceksiniz?

Mümkünse
Bu yılın Grip aşısını üretseniz de
Risk gruplarını aşılasak!

Düş satmaktan vaz geçin
Alıcısı kalmadı…

— Hedef Usluer (@GayeUsluer) October 3, 2020

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu