Neyi Meşhur?

Kocaeli’nin neyi meşhur: Kocaeli’nin en meşhur yemekleri

Kocaeli’nin neyi meşhur: Kocaeli’nin en meşhur yemekleri

Kocaeli’nin nesi meşhur, Türkiye’nin en kalabalık onuncu ili olan Kocaeli, Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. Pek çok doğal ve kültürel güzelliği bulunan şehrin mutfak kültürü de oldukça çeşitlidir. Kocaeli’nin nefis lezzetlerini sizin için derledik.. 

Umaç Çorbası Kocaeli sofralarının olmazsa olmazlarından Umaç Çorbası, oldukça az malzemeyle hazırlanan bir çorbadır. Un, toz biber, yağ ve tuzla hazırlanan bu çorba, soğuk kış günlerinde içleri ısıtacak bir seçenek.

Ciğceli Kavurma  Kocaeli’nde “ciğce” adı verilen süt kaymağının başrolde olduğu bu yemek oldukça nefis. Pirinç ya da bulgur pilavının üzerine kavrulmuş kuşbaşı etin konmasıyla servis edilen yemeğin bir de süt kaymağıyla buluşması denemeye değer. 

Çiçekli Mancar Yapımı oldukça zahmetli olan bu yemek, hodan ve kaldirik otu olarak bilinen mancardan yapılmaktadır. Ayıklanan mancarların 2 saat soğuk suda bekletildikten sonra kısık ateşte haşlanarak, ardından kavrulmuş soğan, domates ve bulgurun da eklenmesiyle hazırlanan Çiçekli Mancar zahmetli olduğu kadar da güzel bir lezzet. 

Mancarlı Kandıra Pidesi Mancar otu ile yapılan bu hamur işi de yörenin güzel lezzetlerinden. Ispanaklı pideye benzeyen tadıyla çok sevilen bu lezzeti ne yazık ki yapımı azaldığından rahatlıkla bulmak biraz zor. 

Dartı Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğün severek tüketilebilen Dartı, yapımı biraz zor olsa da oldukça lezzetli bir sos. Dartı hazırlamak için önce sütü kaynatmadan bir süre bekletmek gerekiyor. Bekledikçe sütün üzerinde oluşan yağlı tabaka alınıp başka bir tencerede biriktiriliyor ve ardından kısık ateşte hafif kırmızı renge dönene kadar kaynatılıyor. Koyulaşınca bir kaba alınıp donması beklenen bu lezzet kullanıma hazır hale geliyor. 

Kocaeli’nin Meşhur Ürünleri Değirmendere Fındığı, Yarımca Kirazı, Kandıra Yoğurdu ve tabi ki Kocaeli denilince akla ilk gelen lezzet Pişmaniye bölgenin meşhur lezzetleri olarak biliniyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu