Çalışma Hayatı

Kod 29 zulmünden bakanın haberi değil mu?

Koronavirüs salgını sebebiyle işten sonuç yasağı sürse de fazla sayıda işçi Kod 29 ile işten atılıyor. HDP Milletvekili Gülüm, Bakan Selçuk’a “Kod 29 ile keyfi işten çıkarmalardan farkında mısınız?” diye sordu.

Kod 29 zulmünden bakanın haberi yok mu?

EMEK SERVİSİ

Koronavirüs salgınını sebebiyle getirilen işten tümdengelim yasağı sürüyor; fakat bu yasağa getirilen ‘ahlak ve iyi gaye kurallarına uymayan haller’ istisnasını suiistimal eden patronlar, işçileri keyfi olarak işten atmaya devam ediyor. Patronlar işten çıkardıkları işçiler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na 10 gün içinde işten ayrılış bildirgesi vermek zorunda.

İşçilerin hangi gerekçeyle işten çıkarıldıklarının da kod numarasıyla işaretlenmesi gerekiyor. ‘Kod 29’ adıyla bilinen seçenek, işçinin İş Kanunu’nun 25. maddesinde farzedilen ‘Etik ve iyi kasıt kurallarına uymayan haller’ sergilediği gerekçesiyle meslek akdinin feshedildiğini gösteriyor.

İşten tümdengelim yasağını yararsız hale getiren bu istisnayla patronlar kıdem ve ihbar tazminatı ödememek için işten çıkış sebebi olarak bu kodu işaretliyor. İŞKUR ise 29 numaralı kod nedeniyle işten çıkarılan işçilere işsizlik maaşı ve kısa alıştırma ödeneği vermiyor. İşçiler bu kod ile işten çıkarıldıkları için yeni bir işe çoğu zaman kabul edilmiyor. Bayan işçiler bu durumdan daha da fena etkileniyor. ‘Etik ve iyi maksat kurallarına uymayan haller’ ibaresi kadınların yeni bir meslek ararken veya yeni bir işte çalışırken daha fazla mobbinge, tacize, ayrımcılığa ve cinsiyetçi baskılara uğramasına sebep oluyor.

NE DENETİM VAR NE DE YAPTIRIM

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, konuyu Meclis’e taşıdı. Gülüm, verdiği soru önergesinde Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a şu soruları yöneltti:

■“İşten çıkarma yasağına getirilen ‘Kod 29’ istisnası ile işverenlerin keyfi olarak işten çıkarmalara devam ettiğinden farkında mısınız?

■ İşten tümdengelim yasağı yürürlüğe girdikten sonradan kaç işçi ‘Kod 29’ gerekçesiyle işten çıkarıldı?

■ İşten çıkarma gerekçesi ‘etik ve iyi kasıt kurallarına uymayan haller’ olmadığı halde ‘Kod 29’ işaretlemesiyle kanuna tutarsız davranan işverenler hakkında bir yoklama ve yaptırım düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

■ ’Kod 29’ ile çıkarılan bayan işçilere karşısında ayrımcı tavır ve cinsiyetçi baskılara karşı ne cins önlemler almayı düşünüyorsunuz?”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu