Gündem

Konut kredilerindeki yükselme 9 ayda 80 milyar liraya dayanarak rekor kırdı

Yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) salgınının ciddi şekilde etkilediği sektörlerin başında gelen inşaat sektörü; istihdama katkı maddesi, ayrı sektörleri harekete geçirebilme kabiliyeti ve yurt içi talebi canlandırabilme esnekliği gibi özellikleriyle de ekonominin kayda değer sac ayaklarından birini oluşturuyor.

Yılın ilk çeyreğinde her ay ortalama 110 bin adet konut satılırken, salgının etkisiyle nisan ve mayıs aylarında konut satışları 43 bin ve 51 bin adetlere kadar geriledi. İlk üç ayda ipotekli konut satışı da aylık ortalama 43 bin seviyesinde olmuştu. Salgının en yoğun hissedildiği ve kısıtlamaların yoğunlaştığı nisan ve mayıs aylarında ipotekli ev satış adetleri sırasıyla 17 bin ve 18 bine kadar geriledi.

Ulus bankaları öncülüğünde başlatılan düşük maliyetli kredi imkanları yılın üçüncü çeyreğinde hem satışlara ayrıca de konut kredi hacmine yansıdı. Bu dönemde Türk bankacılık sektörünün ev kredi bakiyesi ve ev satışları rekor kırdı.

EV KREDİSİ ARTIŞI 3. ÇEYREKTE 46,2 MİLYAR LİRA

Geçen sene sonunda 198,7 milyar lira olan ev kredi bakiyesi, 2020’nin birincil çeyreğinde 12,3 milyar lira artışla 211 milyon liraya yükseldi. Kovid-19’un ekonomiyi olumsuz etkilemesiyle nisan sonunda ev kredi bakiyesi sınırlı düşüşle 211 milyar liranın altına gerilerken, mayıs sonunda her tarafta 211,3 milyar liraya yükseldi.

Millet bankaları haziran ayında konut kredi faiz oranlarını tarihin asgari seviyesine çekmesi, inşaat sektöründe de canlanmayı beraberinde getirdi. Haziran ayından itibaren ev kredilerde enerjik çoğalma görüldü. Konut kredilerindeki yükselme haziran ve temmuzda aylık 19,6 milyar ve 30,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. İki aylık dönemde ev kredilerindeki çoğalma 50 milyar liranın üstüne çıktı.

Ağustos ve eylül aylarında ev kredi faiz oranlarındaki yukarı yönü olan hareketin etkisiyle konut kredileri bir tedarik ivme kaybetti. Ağustos ve eylül aylarında konut kredilerindeki büyüme sırasıyla 12,5 milyar ve 2,9 milyar lira oldu.

Yılın 9 aylık döneminde ev kredi bakiyesinde 78,4 milyar lirayla bütün zamanların en yüksek artışı görüldü. Ev kredi bakiyesi eylül sonu itibarıyla 277 milyar 129 milyon liraya ulaştı. Konut kredi ikinci çeyrekte 19,9 milyar lira ve 3. çeyrekte 46,2 milyar lira büyüme gösterdi.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE İPOTEKLİ KONUT SATIŞI 250 BİNİN ÜZERİNDE OLABİLİR

Ulus bankalarının öncülüğündeki ucuz kredi imkanları ipotekli ev satışlarına da yansıdı.

Haziran ve temmuz aylarında ipotekli ev satışı, tarihi en az seviyeye gerileyen faiz oranlarının etkisiyle aylık sıradan 116 bin adetlere ulaştı. Ağustos ayında konut kredi faizlerindeki yukarı yönü olan hareketin de etkisiyle ipotekli ev satışı 76 bin adete geriledi.

Yılın birincil çeyreğinde 130 bin sınırına yükselen ipotekli ev satışı, ikinci çeyrekte 140 bine adete dayandı. Sektör temsilcileri, temmuz ve ağustos aylarında 206 binin üzerine meydana çıkan ipotekli konut satışının üçüncü çeyreği 250 binin üzerinde tamamlayacağını varsayım ediyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu