Gündem

Kooperatifçiliği yaşatan köy, göçü aksine çevirdi!

Edirne Lalapaşa ilçesine yan Vaysal Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, son meslek yılında 564 bin lira net kar gerçekleştirirken, köy halkına da ormancılık, hayvancılık ve tarımsal alanda büyük somut katkı maddesi sağladı. Kooperatif Başkanı İbrahim Karapoyraz, “Köyümüzde imal devam ettiği için diğer köylerde yaşanan göçü aksine çevirmeye başladık” dedi.

Kooperatifçiliği yaşatan köy, göçü tersine çevirdi!

Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Vaysal Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 2018/2019 meslek yılında 564 bin lira net kar gerçekleştirirken, ormancılık, hayvancılık ve tarımsal alanda ortaklarına büyük maddi katkı maddesi sağladı. Sağlanan maddi kazanç sebebiyle köyden göç durdurulmuş oldu.

Edirne Sınır gazetesinden İsmail Demiray’ın haberine tarafından, Kooperatif Başkanı İbrahim Karapoyraz, kooperatifçiliğin ruhunda var olan dayanışma, yardımlaşma, paylaşma olgusunu sürekli olarak ön planda tuttuklarını belirterek, “Köyümüzde üretim devam ettiği için gençleri bir şekilde köyümüzde tutmaya devam edebiliyoruz. Öteki köylerde yaşanan göçü tersine çevirmeye başladık” dedi.

‘KOOPERATİFÇİLİĞİ ZINDE VE MODERN OLARAK YAŞATAN BİR KÖY’

Vaysal Köyü Lalapaşa ilçesine yan Bulgaristan sınırında Edirne’ye 43 km uzaklıkta yoğun olarak hayvancılık ile geçimini karşılayan, kooperatifçiliği güçlü ve çağdaş olarak yaşatan bir köy. Tarım topraklarının az ve ürün veriminin düşük olması, geniş meralarında hayvancılık yapmaya yerinde olması köyde yaşamış emekçileri hayvancılığa yöneltmiş durumda.

Hayvancılığın yanı sıra geniş ormanlarla astarlı sınırları içinde orman işçiliği de yoğun olarak yapılmakta. Ormanda yapılan işleri kooperatif öncülüğünde gerçekleştirmekte. Kooperatif aldığı ihalelerle köyde yaşamış emekçilere önemli bir gelir kaynağı yaratmaya devam ediyor.

‘YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMAYI ÖN PLANDA TUTTUK’

Geçen dönemde 4 sene her tarafında kooperatifin başkanlığını başarılı bir şekilde yürüten İbrahim Karapoyraz yaptığı açıklamada; şunları kaydetti:

“Vaysal köyü için kooperatifimiz bedensel anlamda köyümüzün ayakta kalması için hayati bir önem talep etmektedir. 4 sene her tarafında idare heyeti üyeleriyle birlikte görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Aldığımız orman ihaleleriyle, ormancılıkta olsun, hayvancılıkta ve tarımsal alanda da kooperatif üyelerimize büyük somut katkılar sağladık. İşimizi yaparken köyümüzde yaşayan üyelerimizden de emek anlamında büyük katkılar aldık. Kooperatifçiliğin ruhunda var olan dayanışma, yardımlaşma, paylaşma olgusunu sürekli olarak ön planda tuttuk. Ürettik, paylaştık, adaletli olduk. Bütün çalışmalarımızı üyelerimize şeffaf bir şekilde paylaştık.

Köy kahvemizin tadilatını yaparak, kalorifer sistemi döşetip köy halkının kullanımına açtık. Süt üretiminin pazarlamasını kooperatifimiz yoluyla en uygun şartlarda gerçekleştiriyoruz. Düğün salonunun işletmesini de yaparak köyümüzün gençlerinin düğünlerini en ekonomik olarak gerçekleştirilmesine yardım ediyoruz. Hayvancılığı sulama nedeniyle yapılan bir göletimizi yaşanan kuraklığı en hafif olarak atlatabilmek için temizlettik, yeni çeşmeler yaptık. Faaliyetlerinde göstermek için ekip-manlar hazırlayarak üreticilerimizin kullanımına sunduk. Köyümüzde 500 dönümün üzerinde toprak alarak kooperatifimizin güçlenmesini sağladık. Keza kooperatifimizde iki sigortalı çalıştırarak ailelerine de fiziksel kaynak yarattık.

kooperatifciligi-yasatan-koy-gocu-tersine-cevirdi-789764-1.

‘GÖÇ TERSİNE DÖNDÜ, GENÇLERE BURS VERİYORUZ’

Köyümüzde üretim devam ettiği için gençleri bir şekilde köyümüzde tutmaya devam edebiliyoruz. Öteki köylerde yaşanan göçü tersine çevirmeye başladık. DERHAL köyümüzde yaşamış ailelerin çocukları içinde, birincil, orta, lise ve üniversite düzeyinde öğrencileri var. Ortaklarımız içinde üniversiteye dışarı giden çocuklarımıza ayda 150 lira burs veriyoruz. Çocuklarımız bizlerin geleceği, onları yarınlara hazırlamaya çalışıyoruz.

Gelecekle de ilgili projelerimiz var. Sırası geldikçe kooperatifimizin gücü ve kamudan alacağımız fiziki ve bilimsel katkılarla bu projelerimizi hayata vermek istiyoruz. Bunlar güneş enerjisinden elektrik üreterek ortaklarımıza ücretsiz elektrik enerjisi sunmak, artanı kamuya uymak istiyoruz. Köyümüzün ekolojik sistemi bir çok doğal sağlıklı bitkilerin yetişmesi için yerinde. HEMEN köyümüzün meralarında doğal hayatta kendiliğinden yetişen kuşburnu, ıhlamur, ada çayı, güvem ve kır çayını da doğal ortamlarını bozmadan sağlıklı bir şekilde üretmek, pazarlamak ortaklarımıza katkı maddesi arzetmek istiyoruz.

KÖY KADINLARINDAN ÜRETİME KATKI

Dört yıl boyunca köyümüz ve ortaklarımıza katkı sunduk, daha fazlasını da yaparak kooperatifçiliğin en güzel örneklerini sunmak istiyoruz. Köyümüzde yaşayan kadınlarımızdan da emek anlamında büyük katkılar almaktayız. Sosyal anlamda da kadınlarımın gelişimi için kooperatif olarak Çanakkale, Anıtkabir ve Pamukkale’ye geziler düzenledik. Üretim alanlarımızın çoğunda varlar, ürettikleri bölgesel ürünlerle bütçelerimize katkı sunmaktalar. Birlikte daha fazla üretebiliyoruz, kadınlarımızla dayanışma içindeyiz. Kooperatifimiz üreten, üyelerine büyük maddesel kaynak yaratan karlı bir kooperatif. 4 yılın sonunda yaptıklarımızın yanına 2018/2019 net kar olarak 564 bin lira gerçekleştirdik. Kooperatifçilik varsa biz de varız ve bu topraklarda köyümüzde yaşayabiliriz. ardına kadar kooperatifimize sahip çıkacağız.”

kooperatifciligi-yasatan-koy-gocu-tersine-cevirdi-789765-1.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu