Sağlık

Koronavirüs aşısı yapılanlar alt etkileri anlattı: Titremekten dişim kırıldı

Koronavirüs aşısı yapılanlar yaşadıklarını anlattı. Katılımcılar aşının yan etkisi olarak gün boyu süren yorgunluk, alev ve baş ağrılarını bildirirken, yaşadıklarının buna değdiğini açıkladı. Her iki aşıda da yüksek ateş, karoser ağrıları, fena baş ağrıları ve bitkinlik beş katılımcının semptomlarından birkaçıydı.

Koronavirüs aşısı yapılanlar yan etkileri anlattı: Titremekten dişim kırıldı

Koronavirüs aşısı denemesi katılımcıları, aşının ast etkisi olarak gün boyu süren yorgunluk, ateş ve baş ağrılarını bildirirken, yaşadıklarının buna değdiğini söyledi.

CNBC’de yer alan habere kadar, yüksek alev, ceset ağrısı, baş ağrısı ve bitkinlik, Moderna ve Pfizer’in koronavirüs aşı denemelerine katılanların aşıları yapıldıktan sonradan hissettiklerini söyledikleri semptomlardan bazıları. Semptomlar rahatsız edici ve ara sıra yoğun olsa da, genellikle bir gün daha sonra ya da daha kısa sürede kayboldu.

ŞİDDETLİ TİTREME DİŞİNİN KIRILMASINA NIÇIN OLDU

Moderna’nın aşı denemesi katılımcısı olan Luke Hutchison, gece yarısı titreşim ve ateşle uyandı. Pfizer’in adayını deneme eden diğer bir koronavirüs aşısı denemesi katılımcısı ise, aynı şekilde titreyerek uyandı, titreme öyle şiddetliydi ki, ikinci dozu aldıktan sonradan bir dişi kırıldı.

Her iki aşıda da yüksek alev, vücut ağrıları, kötü baş ağrıları ve bitkinlik beş katılımcının semptomlarından birkaçıydı.

Görüşmelerde, üçü Moderna’nın aşı çalışmasında ve ikisi Pfizer’in son faz denemelerinde edinmek üzere beş katılımcının tümü, kendilerini koronavirüse karşı gözetmek için bu rahatsızlığa değdiğini düşündüklerini söyledi. Aşı denemelerine katılan dört kişi kimliğinin açıklanmamasını istedi.

ÇİFT ÂMÂ ÇALIŞMASI UYGULANDI

Evre 3 denemeleri, aşıların dağıtımının onaylanmasını temin etmek için gereken son kritik adım. Dünya çapında minimum 41 Covid-19 aşısı insan denemelerinde ancak yalnızca dört ABD destekli aday üçüncü aşamada: Moderna, Pfizer, AstraZeneca ve Johnson & Johnson. Sıhhat yetkilileri, yıl ardına kadar minimum bir tehlikesiz ve etkin aşıya sahip olmayı bekliyorlar.

Her birinde 10 binlerce katılımcının bulunduğu denemelerde çift âmâ çalışması uygulandı yani hastaların bir kısmı plasebo aldı ve hastalar hangi tedaviyi gördüklerini bilmiyorlardı. Aynı şekilde aşıyı uygulayan sıhhat çalışanı da bilmiyordu. Açıklanan bazı semptomların kayıtsız bir hastalığa atfedilmesi olası olsa da, Moderna ve Pfizer’in birinci safha denemelerinde bazı katılımcılar hafif Covid-19 semptomları yaşadığını söyledi. Fakat Pfizer, vakaların fazla azında olduğunu söyledi. Denemeler devam ediyor, bu nedenle aşı yapılan katılımcıların alt etkileri rapor edilecek.

15 EYLÜL’DE İKİNCİ AŞI YAPILDIKTAN SONRADAN…

Utahlı 44 yaşındaki biyolog Hutchison’ın, 18 Ağustos’ta birincil aşı yapıldıktan daha sonra, fazla yüksek olmasa da ateşi çıktı ve birkaç gün devam etti. 15 Eylül’de ikinci kere aşılandıktan sekiz saat sonradan, ateş, titreme, şiddetli baş ağrısı ve solunum yetmezliği yaşayarak yataktan çıkamadığını kaydetti. Aşının yapıldığı kolundaki ağrıyı “omzumda bir kaz yumurtası vardı” şeklinde tanımladı. O gece adeta hiç uyumadı ve beş saat boyunca ateşinin 37.7 üzerinde olduğunu söyledi.

Hutchison, 12 saat sonradan normale döndüğünü ve enerji seviyesinin geri döndüğünü söyledi. Hutchison, “İşe yarayacağına fazla güveniyordum ve çözüme katkıda bulunmak istedim” dedi.

Şirketin tepkisinden korktukları için isimlerini sır olarak saklamak isteyen Moderna aşı çalışmasındaki öteki iki katılımcı da aynı bağlı etkileri bildirdi. Yeniden, Pfizer denemesindeki bir iştirakçi da beklediğinden daha şiddetli semptomlar yaşadığını söyledi.

İLAÇ ŞİRKETLERİ O TABI ETKİLERİ KABUL ETTİ

Moderna ve Pfizer, aşılarının adale ağrısı, titreme ve baş ağrısı gibi hafif Covid-19 ile ilişkili semptomlara aynı alt etkilere niçin olabileceğini kabul etti. Şirketler klinik deneylerde ilerledikçe, birkaç aşı üreticisi, daha şiddetli reaksiyon raporlarının arkasında en yüksek dozlardan vazgeçtiler.

New York’taki Mount Sinai’den bulaşıcı hastalık uzmanı Florian Krammer, Twitter’da Moderna’nın birinci aşama denemesinde bildirilen tabi etkilerin “antipatik ama tehlikeli olmadığını” söyledi. Çocukların ve hamile kadınların aynı semptomları yaşayıp yaşamayacağı ise hemen şimdi belirli değil.

“İKİNCİ DOZDAN SONRADAN BİR GÜN İZİN ALMANIZ GEREKEBİLİR”

Moderna’nın aşı çalışmasındaki Kuzey Carolinalı 50’li yaşlarındaki bir kadın, ateşi olmadığını fakat fena bir migren geçirdiğini ve bu nedenle bir gün boyunca bitkin olduğunu ve odaklanamadığını söyledi. Ertesi gün bir migren ilacı aldıktan sonra daha iyi hissettiğini söyledi, ama Moderna’nın insanlara ikinci doz alındıktan daha sonra bir gün müsade almalarını söylemesi gerekebileceğini kaydetti.

Başka katılımcıların da benzer deneyimler paylaştığını söyledi. Grup üyelerinin hem kolda tetanoz aşısına aynı bir alev ve sızı bildirdikleri, tartı kaldırmamaları ve egzersiz yapmamaları gerektiği söylendi.

Rahatsız olmasına karşın, görünen bağlı etkilerin Covid-19 almama riskine değerinde olduğunu söyledi.

20’li yaşlarının sonundaki bir Maryland katılımcısı ise, ilk aşıdan sonradan mide bulantısı yaşadığını söyledi, ama ikinci aşıdan sonra saat 1’de titreme ve 40 derece ateşle uyandığını söyledi. Alev düşürücü aldıktan sonradan ateşinin düştüğünü, ama saat 20.00’ye kadar sürdüğünü söyledi.

“40 derece ateş oldukça yüksek olduğu için hastaneye gitmem gerekip gerekmediğinden belli değildim. Ama onun haricen, sorun yoktu” diye konuştu.

ELEKTRİKLİ BATTANİYE OLMADAN UYUYAMADI

Pfizer’in aşı çalışmasındaki bir iştirakçi, enjeksiyonun acısından nedeniyle ilk aşıdan daha sonra tüm gece ayakta olduğunu söyledi. Aldığı yardım enjeksiyonu, kolunda daha artı benzer ağrıya neden oldu, arkasından gece saat 1 civarında onu vuran yoğun grip benzeri semptomlar izledi. O gece elektrikli battaniyesi olmadan uyuyamadı ve yoğun titreşim kontrol edilemez hale geldi ve dişi kırıldı. Bir doktora görünmeye karar vermeden önce “çarşaf üstünde yatmak bile canımı yakıyordu” dedi.

Tüm bunlara rağmen, aşı yanlısı olmaya devam ettiğini ve bilim için büyük bir savunucu olduğunu söyleyen katılımcı, virüse yakalanmanın birçok insan için olasılıkla fazla daha kötü olacağını belirtti.

Kaynak: HaberTürk

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu