Dünya

Koronavirüs aşısını deneyenler anlattı: Titremekten dişimi kırdım, ateşim 40 dereceye çıktı

CNBC’nin üçü Moderna’nın çalışmasında ve ikisi Pfizer‘in son safha denemelerinde elde etmek üzere beş katılımcıyla yaptığı röportajlar, olası koronavirüs aşısı hakkında data veriyor.

Buna göre semptomlar “can sıkıcı, önemli boyutlara” ulaştı; ama bu etkiler büyük oranda bir gün içinde normale döndü.

Dünya çapında en az 41 Kovid-19 aşısının halk müziği üzerinde denemeleri yapılıyor. ABD destekli dört aday aşı üçüncü aşamada: Moderna, Pfizer, AstraZeneca ve Johnson & Johnson. Üçüncü aşama denemeleri, aşıların dağıtımı için gereken son kritik adım olarak biliniyor. Sağlık Durumu yetkilileri, sene ardına kadar minimum bir tehlikesiz ve etkin aşıya sahip olmayı bekliyor.

“İKİNCİ AŞI SONRASI YATAKTAN ÇIKMADIM”

Utahlı 44 yaşında biyolog Hutchison, 18 Ağustos‘ta ilk aşıyı yaptıktan sonradan, düşük dereceli bir ateşle birkaç gün baştan başa kendini biraz fena hissetti.

İkinci aşıyı 15 Eylül’de bir klinikte yaptı. Sekiz saat sonradan, 38 derece alev, titreme, şiddetli baş ağrısı ve nefes darlığı ile yataktan çıkamadı. O gece az daha hiç uyumadı ve ateşi beş saat her tarafında 37.7 derecenin üzerinde kaldı. İğneyi aldığı kolundaki ağrıyı “omzundaki bir kaz yumurtası” gibi hissettiğini söyledi. Hutchison 12 saat daha sonra normalleştiğini ve enerji seviyelerinin geri döndüğünü kaydetti.

İsimlerinin bakımlı kalmasını isteyen Moderna denemesine katılan diğer iki kişi de aynı emrindeki etkiler bildirdi. Benzer şekilde, Pfizer denemesindeki bir iştirakçi beklediğinden daha şiddetli semptomlar yaşadığını söyledi.

TABI ETKİLER SONRASI AŞININ DOZU DÜŞÜRÜLDÜ

Moderna ve Pfizer, aşılarının kas ağrısı, titreme ve baş ağrısı gibi hafif Kovid-19 ile ilişkili semptomlara aynı tabi etkilere neden olabileceğini kabul etti.Şirketler klinik denemelerde ilerledikçe, birkaç aşı üreticisi, daha şiddetli tepkime raporlarının ardından en yüksek dozlarını bıraktı.

Bulaşıcı rahatsızlık uzmanı Florian Krammer, Twitter’da Moderna’nın birinci evre denemesinde bildirilen emrindeki etkilerin “tatsız ama tehlikeli yok” olarak niteledi. Çocukların ve gebe kadınların benzer semptomları yaşayıp yaşamayacağı ise hemen şimdi belirli yok.

İKİNCİ DOZDAN SONRADAN BİR GÜN DİNLENME ŞART

Moderna çalışmasındaki 50’li yaşlarda bir Kuzey Carolinalı bayan, ateşi olmadığını, ama bir gün boyunca odaklanamayacak dek kötü bir migren geçirdiğini söyledi. Denek, ertesi gün Excedrin aldıktan sonra daha iyi hissederek uyandı. Katılımcı, “İlk doz kayda değer yok. İkinci doz sizi şüphesiz zorlayacak ve bu dozdan sonra bir gün işten izin almanız gerekecek” diyor.

Aşıyı deneyen kişilere özel Facebook gruplarında da üyeler, kolda tetanoz aşısına aynı bir ateş ve sızı bildirdi; keza bu sürede “önem kaldırmak veya alıştırma yapmanın da” muhtemel olmayacığını anlattı.

“KORONAVİRÜSE YAKALANMAKTANSA AŞININ AST ETKİLERİNE KATLANABİLİRİM”

Bir denek, koronavirüse yakalanmaktansa, aşının emrindeki etkilerine katlanılabileceğini söylüyor.

Yirmili yaşlarının sonundaki Marylandli iştirakçi, ilk aşıdan sonradan mide bulantısı yaşadığını; gece ise titreşim ve 40 derece ateşle uyandığını söyledi. Advil ve Tylenol’u aldıktan daha sonra ateşinin düştüğünü, fakat saat akşam 20:00’ye dek bunun sürdüğünü anlattı.

Hutchison, hap üreticilerinin halkı potansiyel emrindeki etkiler hakkında yeterince bilgilendirmemiş olmasından endişe duyduğunu söylüyor.

Anketler, Amerikalıların takriben yüzde 35’inin hatalı data ya da güvensizlik sebebiyle koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayacağını söylediğini gösteriyor.

Kaynak: Euronews.com

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu