Dünya

Koronavirüs: Avrupa’da ikinci dalga endişesi, kısıtlamalar her tarafta gündemde

Avrupa ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında olgu sayısındaki çoğalma üzüntü verici boyutlara ulaşırken, normale dönüş süreciyle kaldırılan kısıtlamalar yeniden yürürlüğe koyuluyor.

Koronavirüs: Avrupa’da ikinci dalga endişesi, kısıtlamalar yeniden gündemde

Avrupa, yeni alıcı koronavirüs (Covid-19) salgınında büyüyen vakalar ile uğraş ederken ikinci dalga endişesi giderek büyüyor.

Fransa’da geçtiğimiz hafta rekor vaka sayıları kaydedilince tedbirler arttırıldı. Alan bölge yasaklar getirilirken, Sağlık Bakanı Olivier Veran, “Bitmiş sokağa çıkma yasağı getirmek istemiyoruz” dedi.

İHA’nın aktardığına göre, Afiyet Bakanlığı kadar paylaşılan son verilere göre ülkede vaka sayısı 538 bin 569’a, iyileşenlerin sayısı 94 bin 891’e, ölü sayısının ise 31 bin 727’ye yükseldi. Hastanede yatan hasta sayısı 4 bin 204 olarak açıklanırken, 786’sının yoğun bakımda olduğu bildirildi.

Fransa’da geçtiğimiz salı günü 10 bin 8, çarşamba günü 13 bin 72, perşembe günü 16 bin 98, cuma günü 15 bin 797, cumartesi günü 14 bin 412 ve pazar günü 11 bin 123 olgu tespit edilmişti. Toplam günlük test sayısı verilmezken, yapılan testlerin yüzde 7.4’ünün artı çıktığı açıklandı. Ülke genelinde son verilere göre bin 230 vaka kümesi olduğu ve 101 bölgenin “hassas bölge” bildiri edildiği belirtildi.

YENİ TEDBİRLER GETİRİLDİ

Ülkede olgu sayısındaki yükselme nedeniyle getirilen yeni tedbirler sıkı olmakla eleştirilirken, özellikle bar ve lokanta sahiplerini ayaklanma ettiren yeni tedbirler pazartesi günü itibarıyla uygulanmaya başlandı.

Sağlık Durumu Bakanı Olivier Veran’ın açıkladığı kararlara kadar yeni tedbirler zarfında her 15 günde bir güncellenecek olan bir harita ile “kırmızı bölgeler” işaretlenecek ve bu bölgelerde özel tedbirler uygulanacak.

Yeni tedbirler arasında partilerin, toplantıların ve düğünlerin 30 kişiden daha da üye düşürülmesi bulunuyor. Bir üstteki seviyesi olan “sıkılaştırılmış alarm” bölgelerinde kamuya açık alanda 10’dan pozitif kişiden bir araya getirilmesi yasaklanırken, barların yerel saatle 22.00’de kapatılmasına ve bütün spor salonlarının kapatılmasına karar verildi. En yüksek alarm seviyesinin yürürlükte olduğu bölgelerde ise iki hafta boyunca tüm bar ve restoranların, insanların toplandığı ve sağlık durumu protokolüne uygun olmayan faaliyet mekanlarının kapatıldığı duyuruldu.

koronavirus-avrupa-da-ikinci-dalga-endisesi-786136-1.

MERKEL’DEN UYARI

Almanya’da salgın hastalıklar konusunda yetkili kurum olan Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yayınlanan verilere göre ülkede son 24 saatte yeni alıcı koronavirüs salgınında 2 bin 507 yeni vaka saptama edildiği bildirildi.

Bu sayı, Nisan ayından bu yandan kayıtlara geçen en yüksek günlük vaka sayısı oldu. Hastalığı aralıksız birey sayısının ise 23 bin 925 olduğu açıklandı. Virüsü yenerek iyileşenlerin sayısının 250 bin 653’e ulaştığı, toplam olgu sayısının 284 bin 140’a yükseldiği açıklama edildi. Önceki hafta 12 bin 255 birey virüse yakalanırken, son 7 günde ise 11 bin 146 kişide virüs saptandı.

Son 24 saatte 5 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilirken, toplam ölü sayısının da 9 bin 457’ye yükseldiği aktarıldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel koronavirüs vaka sayısındaki artıştan endişe duyduğunu belirterek, “Önlem alınmazsa yeni yılda Fransa’daki vaka sayısına ulaşırız”

Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınına aleyhinde tedbir çağrısında bulundu. Bölgesel olarak Almanya’da yükselişe geçen vaka sayısına ilişkin verilerinin fazla net bir şekilde ele alınması gerektiğini belirten Merkel huysuz takdirde Almanya’nın da yeni yıla Fransa’daki vaka sayısına ulaşabileceğine uyarı çekti.

Merkel, “Avrupa’daki enfeksiyon rakamları endişe verici boyutlara ulaştı. Rakamların katlanarak artmaya devam etmesi karşısında, Almanya’da önlemler konusunda gereken yapılmalıdır. Önceliğimiz bir taraftan salgının yayılmasını engellemeye dönük tedbirlerin alınması öteki yandan da ekonomiyi çalışır durumda yetişmek, okulları ve kreşlerin açık kalmasıdır. Futbol, eğlence gibi etkinlikler ikinci sırada yer almaktadır” dedi.

Merkel yarın eyalet başbakanlarıyla video konferans sistemiyle bir araya gelerek artan vaka sayılarına yönelik tedbirleri görüşecek.

İTALYA’DA VAKA SAYISI YÜZDE 78 ARTIŞ GÖSTERDİ

İtalya’da vaka sayısında artış eğilimi bir haftadır devam ediyor. Sivil Savunma Kurumu’nun dün açıkladığı verilere kadar Pazar günü ülkede bin 766 yeni vaka tespit edildi. Son bilgi, Cumartesi günü tespit edilen bin 869 vakaya göre düşüş eğiliminde gözükse de pazar günü bir gün önceye göre takriben 17 bin daha eksik test uygulandı. Cumartesi günü yapılan korona virüs testi 104 bin 387 iken pazar günü bu sayı 87 bin 714’de kaldı. İtalya’da son verilere kadar toplam olgu sayısı 309 bin 870’e yükseldi.

İtalya’da cuma günü saptama edilen bin 912 vaka, ülkenin Mayıs ayında karantina uygulamasından çıkışının arkasında görülen en yüksek jurnal olgu sayısı oldu.

Hafta içinde perşembe günü bin 786, çarşamba günü bin 640, salı günü bin 392, pazartesi günü ise bin 350 vaka saptama edilmişti. Son bir haftada yeni olgu sayısı bir önceki haftaya oranla yüzde 78 artma gösterdi. Ülkede Pazar günü 17 birey virüs sebebiyle hayatını kaybederken, 724 birey ise virüsü yenerek sağlığına kavuştu. Son verilerle birlikte iyileşenlerin sayısı 224 bin 417’ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 35 bin 835’e ulaştı. Ülkede yapılan toplam deneme sayısı ise 11 milyon 87 bin 64 olarak açıklandı.

CAMPANİA’DA AÇIK HAVADA MASKE ZORUNLULUĞU

İtalya’da Covid-19 yayılımının en yoğun olduğu alan 245 yeni vaka ile Campania oldu. Sadece Valle d’Aosta bölgesinde yeni olgu kaydedilmedi. Campania Yöresel Idare Başkanı Vincenzo De Luca, 24 Eylül’de aldığı kararla bölgede haricen maske takma zorunluluğu getirdi. İtalya genelinde ise haricen maske zorunluluğu, yalnızca topluluk meydanlarda lokal saatle 18.00’den sonradan uygulanıyor.

Keza Koronavirüs Bilim Kurulu, bin seyirci ile oynanan Serie A karşılaşmalarında stat kapasitelerinin yüzde 25’i oranında seyirci alınmasına karşın talebi reddetti.

koronavirus-avrupa-da-ikinci-dalga-endisesi-786137-1.

BELÇİKA’DA SIKI VAKA TAKİBİ

Dünya genelinde nüfusa oranla koronavirüse alt en fazla can kaybının yaşandığı ülke olan Belçika’da Halk Müziği Sağlığı Enstitüsü Sciensano, 1 Ekim’den itibaren yeni bir uygulamayla vakaların takibinin daha etkin ve bereketli bir şekilde yapılacağını açıkladı. Buna kadar aile hekimleri yeni kurulacak dijital bir platform üzerinden haftalık olarak muayenelerinde tespit ettikleri nefes darlığı görülen vakaların seyrini sisteme yükleyecek. Haftada asgari 4 defa veri girilecek olan sistem, merkezden izlenecek ve ülke genelinde vakaların dağılımı ve seyirleri izlenecek. Ayrıca yeni sistemle vatandaşlarla ilk bağlantı noktası olan aile hekimlerinin tespitlerini alarak daha realist verilere sahip olunmasını hedeflendi. Çalışmaya dahil olan aile hekimleri, harici bir mesai harcayacakları için maddesel olarak ek ödemeden yararlanacak.

Belçika’da önceki 7 jurnal döneme tarafından vaka sayısında yüzde 17 büyüme kaydedildi. Ahali Afiyet Enstitüsü, olgu sayısındaki artma eğiliminin son 5 gündür yavaşladığını ifade etti. Ülkede son 24 saatte bin 376 vaka saptama edilirken, toplam olgu sayısı 114 bin 179’a yükseldi. Hastaneye başvuran kişi sayısı 21-27 Eylül arasındaki dönemde jurnal bazda sıradan 64 olarak kaydedildi. Salgının başlangıcından bu yandan toplam 20 bin 79 birey hastaneye kaldırıldı ve 135’i yoğun bakımda almak üzere 654 birey halen hastanelerde tedavi görüyor. Belçika’da son 24 saatte 6 birey virüs sebebiyle hayatını kaybederken, toplam can kaybı 9 bin 980’e ulaştı.

Ülkede koronavirüs ile mücadelede ülke politikasını koordine eden Ulusal Emniyet Konseyi toplantısında alınan kararlar zarfında ise 1 Ekim itibarıyla haricen maske takmak zorunlu olmayacak. dışarıda maske takma zorunluluğu, sosyal mesafenin korunamadığı kalabalık mekanlarda geçerli olacak. Toplu nakliye ya da mağaza gibi kapalı alanlarda maske zorunluluğu ise geçerli olmaya devam edecek. Belçika Başbakanı Sophie Wilmes tarafından duyurulan yeni kurallara kadar günlük hayatta herkesin görüşmek istediği kişilerle bir araya gelmesi de olası olacak. Oysa bu temaslarda sosyal mesafeye uyulması huysuz takdirde maske takılması isteniyor. Keza bir aileye tanınan bir ayda 5 kişiyle röportaj sınırlaması, ailenin her bireyine tanınacak şekilde genişletildi. Buna kadar her birey, ayrı ayrı 5 kişi ile görüşebilecek. İş hayatında evden alıştırma öğüt edilirken, arkadaş gruplarıyla yapılacak aktivite ve toplantılar ise 10 kişiyle sınırlı kalmaya devam edecek. Bu çerçevede sosyal mesafeye dikkat edilmesi konusunda da uyarılar yapılıyor.

Ülkede salgında durum kötüye gittikçe daha pozitif kısıtlayıcı tedbirler alınacağı açıklama edildi. Bu kapsamda bir seviyeden diğerine geçişlerde hastaneye kaldırılan kişi sayısı hesaba katılacak. Kişiler korona belirtileri gösterdiklerini düşünüyorlarsa ilk kez aile doktorlarıyla temasa geçecek. Aile doktorunun tavsiyesi doğrultusunda söz konusu şahısların 7 gün kendilerini izole etmeleri ve en kısa sürede deneme yaptırmaları gerekiyor.

Yeni kurallara kadar koronavirüs hastasıyla yakın teması yer alan veya Temas Tespit Merkezi kadar kendileriyle iletişime geçilen, ama herhangi bir semptom göstermeyen kişilerin de hastayla temas ettikleri günden itibaren 7 gün her tarafında karantinaya girmeleri istenecek. Bu şahısların aile doktorlarından randevu alarak 5. gün test yaptırmaları gerektiği konusunda uyarı yapıldı. Kişilerin testi fazla ise karantina süresinin 7 gün daha uzayacağı ifade edilirken, test sonucu negatif çıkan şahısların ise karantinası 7. gün sonunda bitecek. Hasta bir kişiyle bağlantı esnasında sosyal mesafe ve maske takma kurallarına riayet edildiği takdirde karantina uygulaması laf konusu olmayacak.

Belçika’da yaz boyu yasakların devam ettiği gezi uyarıları zarfında 25 Eylül itibarıyla kırmızı bölgelere yönelik yolculuk yasağı kaldırıldı. Söz konusu yasak yerine bu bölgelere gidilmesinin muhakkak tavsiye edilmediği yönünde bir gezi uyarısı yürürlüğe girecek. Turuncu bölge olarak belirlenen bölgelerden dönen kişiler teste yan tutulmayacak. Kırmızı bölgelerden dönen yolcuların ise dönüş tarihi göz önünde bulundurularak 7 jurnal karantinaya girip 5. günde bir test yaptırması gerekiyor. Bu bölgelerden dönenlerin dolduracakları bir “oto-tahlil” formunun Belçika makamlarınca da incelenmesi, Belçika makamlarının vereceği tasdik sonrasında karantinaya girmemeleri de olası olabilecek.

AVUSTURYA’DA OLGU SAYISI PATLADI

Avusturya’da son verilere kadar 157 yeni vaka saptama edildiği, toplam vaka sayısının 42 bin 876’ya çıktığı bildirildi. Ülkede önceki hafta 38 bin 95 pozitif vaka bulunurken, toplam vaka sayısı bir haftada 42 bin 876’ya ulaştı. Virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 21 artarak 787’ye ulaştı. Salgının başlangıcından bu yana toplam 33 bin 589 kişi virüsü yenerek sağlığına kavuştu.

Ülkede getirilen kısıtlamalarla korona virüsle uğraş Ağustos ayı başına kadar uğraş başarıyla sürdürüldü. Ancak alınan bir dizi önlemlerin kaldırılması sonucunda Ağustos ayı sonunda tatilcilerin Avusturya’ya dönüşleriyle birlikte ülkede “koronavirüs patlaması” yaşandı.

Ülkenin Koronavirüs Komisyonu tarafından getirilen yeni uygulamaya kadar kafe ve lokanta gibi iş yerlerine gelen müşteriler, kimlik ve adres bilgilerini daha evvelden hazırlanan forma işletmek zorunda. Laf konusu işlemleri yapmayan işletme sahibine ise para cezası kesilecek.

Avusturya hem, artan korona virüs vakaları sebebiyle İsviçre, Belçika, Danimarka, Almanya’dan daha sonra Hollanda ve Viyana’yı da kırmızı listeye aldı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu