Sağlık

Koronavirüsü Işıkla Değil Eden Yerli Robot UV-C Tanıtıldı Video

Konya merkezli otomasyon, robot ve suni zeka destekli sistem üreticisi Akınrobotics, sağlık durumu alanında epeyce işe yarayacağı düşünülen yeni UV-C robotunu, çevrimiçi olarak duyurdu. Şirketin salgın sürecinde üstünde çalıştığı robot, kapalı ortamlardaki virüs ve bakterileri el değmeden, herhangi bir insanın sağlığını riske atmadan arıtma imkanı sunuyor. 

Akınrobotics’in açıklamalarına kadar stabil ve belirli bir sterilizasyon karşılayan UV-C, ultraviyole ışıkla bulunduğu ortamı dezenfekte ediyor. Bilhassa hastanelerde, ameliyathanelerde ve yemekhanelerde büyük bir başvuru alanı olacağı düşünülen UV-C; spor salonları, çocuk oyun alanları, kreşler ve daha pek çok alanda karşımıza çıkabilir.

UV-C, ultraviyole ışıkla virüs ve bakterileri böyle öldürüyor:

Robotun üstünde 90 santimetre uzunluğa sahip 8 adet UV floresan bulunuyor. 360 derecelik hareket kabiliyeti ile 30 metrekarelik bir alanı 15 dakikada steril hale getiriyor. -20 ila 40 santigrat derece arasında çalışabilen robot, sterilizasyon tamamlandığında sesli dikkat sistemi ile haber veriyor. 

4 saatte en ince ayrıntısına kadar sorumluluk olan ve 8 saat egzersiz süresi sunan UV-C, bir oyun kolu veya Android’e yüklenebilen kontrol uygulaması ile yönlendirilebiliyor. 140 santimetre yüksekliğindeki UV-C, toplamda 50 kilogram ağırlığında. Şüphesiz üzerinde bir kamera ve otonom çalışması için Lidar-Streo Vision sensörleri bulunuyor. 

Akınrobotics, UV-C mikroplardan arındırma robotunun fiyatı hakkında demin bir yorumlama yapmış yok. Oysa buradan ulaşılabilen resmi sayfa üzerinden robotu istek etmek ve şirket yetkilileri ile karşılaşmak muhtemel.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu