Sağlık

Koronavirüsü nezle, grip ve alerjiden ayırt etme yolları neler?

Koronavirüs salgını yayılmaya devam ederken, son zamanlarda mevsim değişikliği sebebiyle grip, soğuk algınlığı ve alerji vakaları da artıyor. Koronavirüsü öteki hastalıklardan ayırmanın temel yolları haberimizde.

Koronavirüsü nezle, grip ve alerjiden ayırt etme yolları neler?

Bütün dünyada hızla yayılmaya sürekli koronavirüs, mevsim değişikliği yaşanılan şu günlerde grip, nezle ve alerjik reaksiyonlarla aynı belirtiler gösterebiliyor.

İHA’da bulunan habere tarafından, virüse yakalananlarda önce yüksek alev görüldüğünü bildiren uzmanlar, “Arkasında kuru ökürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor. Bilhassa yaşı ilerlemiş ve kronik hastalığı olanların Covid-19’u daha ağır yaşadıkları biliniyor. Çoğu kişi ise hastalığı hafif belirtilerle ve evde atlatıyor. Solunum yollarını etkileyen korona virüsün çoğu belirtisi bulunuyor. Koronavirüse yakalanmış hastaların gösterdiği semptomlar zaman zaman nezle grip ve alerjide görülen semptomlarla karıştırılabiliyor” diyor.

EN TEMEL SEMPTOM ŞİDDETLİ SOLUNUM ZORLUĞU

Koronavirüsün temel belirtileri olarak ateş, yorgunluk, öksürük, kuru öksürük, solunum zorluğu görüldüğü, bazen de hastalarda sancı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve ishal gibi şikayetlerin de olabileceği belirtilirken Covid-19’u diğerlerinden ayıran en temel semptomun şiddetli solunum zorluğu olduğu bildiriliyor.

öte taraftan şiddetli solunum zorluğu nezle ve gripte görülmezken alerjisi olan hastalarda ara sıra bu semptoma rastlanıyor. Soğuk algınlığı olarak da adlandırılan nezlede görülen esas semptomlar, aksırma, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı.

HAPŞIRMA VE BURUN TIKANIKLIĞI KORONAVİRÜSTE HİÇ GÖRÜLMÜYOR

Hapşırma ve burun tıkanıklığı koronavirüste hiç görülmezken bazı hastalarda boğaz ağrısı saptama ediliyor. Ancak solunum zorluğu, öksürük ve kuru öksürük gibi korona virüs belirtileri nezleye yakalanmış hastalarda görülmüyor.

Alerjinin esas semptomları arasında aksırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve favori sulanma bulunuyor. Takâtsizlik, kuru öksürük, solunum zorluğu ve öksürük ise ara sıra görülüyor. Oysa koronavirüs esas semptomlarından ateşe, alerji geçiren hastalarda rastlanmıyor.

Koronavirüsün en çok benzerlik gösterdiği hastalık türü grip. Virüs kaynaklı bu iki hastalığın gösterdiği semptomlar birbirine fazla benziyor. Her iki hastalıkta da ateş, bitkinlik, kuru öksürük sık görülüyor. Oysa solunum zorluğu Covid-19’a yakalanmış çoğu hastada görülürken gribe yakalanmış kişiler bu belirtiyi göstermiyor.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu