Gündem

Koronavirüsü yenen her 10 hastadan 9’unda belirtiler devam ediyor

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine ast Vuhan kentinde ortaya meydana çıkan yeni alıcı koronavirüs salgını sebebiyle dünya genelinde 1 milyonun üstünde insanın ölümüne neden oldu, 33 milyondan artı insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüse karşı aşı ve hap geliştirme çalışmaları devam ederken, Güney Kore‘den salgınla ilgili kritik bir araştırma geldi. Araştırmanın sonuçlarına tarafından, iyileşen her 10 hastadan 9’unda belirtiler devam ediyor.

Koronavirüs salgınını yenen hastalar üzerinde yapılan çözümleme sonucunu aktaran Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA), 965 hastanın dahil olduğu araştırmada, 879 hastanın afiyet durumunda en az bir negatif yön saptama edildiğini açıkladı. Araştırmanın sonuçları, hastalığı yenen her 10 hastadan 9’unda belirtilerin devam ettiğini ortaya koydu.

HALSİZLİK VE TAKÂTSIZLIK İLK SIRADA YER ALIYOR

KDCA yetkilisi Kwon Jun-wook, “Hastaların yüzde 91.1’inde koronavirüsün bıraktığı bir ast etki görüldü. En fazla görülen etkilerden biri yüzde 26.2 ile halsizlik ve dermansizlik. İkinci sırada ise yüzde 24.6 ile konsantrasyon eksikliği yer alıyor” dedi.

DAMAK ZEVKI VE KOKU DUYUSUNUN KAYBI DA GÖRÜLÜYOR

Psikolojik etkisi ve ağiz tadi ve koku duyusunun kaybı gibi sıkıntıların da hastalığı yenenlerde yoğun görüldüğünü ifade eden Kyungpool Milli Tıp Fakültesi Profesörü Kim Shin-woo, araştırmanın kapsamlı bir halinin tahlil edilerek hakemli bir makalede yayınlanması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Koronavirüsü yenen her 10 hastadan 9'unda belirtiler devam ediyor

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu