Teknoloji

Koronavirüsün Gen Analizini Yapan Bir Mobil Başvuru Formu Geliştirildi

Gelişen teknoloji, bilim insanlarının bir biyolojik numunedeki kalıtımsal materyalleri nano-gözenekli cihazlar ile laboratuvar dıştan da tahlil etmesini muhtemel kılıyor ve yeni geliştirilen bir zeki telefon uygulaması, COVID-19 hastalığına neden olan SARS-COV-2 virüsünün genomunun yarım saatten kısa bir sürede tahlil edilmesini muhtemel kılıyor.

Şu başlıca dek bilim insanları, bir kalıtımsal materyalin kalıtımsal analizini yerine getirmek ve genlerini aranje etmek için ultra kuvvetli spiker bilgisayarlarına ya da süper bilgisayarlara bağlanan bulut servislere gereksinim duyuyordu. Fakat Oxford Nanopore Technologies’in MinION sıralayıcı gibi USB hafıza sözde portatif cihazları ve Genopo adlı mobil başvuru formu, bu tahlil ve yerleştirme işlemini zeki telefonlara ulaştırıyor.

Genopo uygulama

Genomic Technologies Group’un Garvan’s Kinghorn Gen Kliniği Merkezi’nden Dr. Ira Deveson, geliştirilen mobil uygulama için “DNA ve RNA analizi için gerekli yüksek güçlü bilgi operasyon kaynaklarına herkesin erişimi değil, ancak çoğu insanın bir akıllı telefona erişimi var” sözleriyle Genopo’nun geliştirilme amacını açıklıyor.

Nokia, Huawei, LG ve Sony markalı bambaşka akıllı telefonlarda MinION sıralayıcı kullanılarak gerçekleştirilen testlerde SARS-COV-2’nin genom dizisinin sıralanması ortalama 27 dakika sürdü. Bilim insanlarına göre bu analiz hızı, bilhassa sağlık durumu kurumlarındaki hasta bakım noktalarında gerçek zamanlı gen analizini muhtemel kıldığını ifade ediyorlar.

MinION

Bilim insanlarına göre laf konusu teknoloji zaten Kuzey Kutbu’ndaki mikrobiyal yaşamı genetik olarak tahlil etmek, Batı Afrika’da Ebola salgınını izlemek için ya da mevcut koronavirüs pandemisinde zaten kullanılıyordu. Ama kolay bir Android uygulaması olan Genopo, bu teknolojiye erişimi çok daha basit ayla getiriyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu