Dünya

Koronavirüsün umulmadık ‘yardımcı’ bir özelliği keşfedildi

ABD’li bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmanın sonucuna göre, koronavirüs acıyı ‘anestezi’ yeteneğine sahip.

Koronavirüsün beklenmedik ‘yararlı’ bir özelliği keşfedildi

ABD’li bilim insanlarının koronavirüsün umulmadık bir özelliğini keşfettikleri buluşa göre SARS-CoV-2’nin acıyı ‘uyuşturma’ yeteneğine sahip olduğu bildirildi.

Sputnik’in aktardığına kadar, Pain dergisinde yayınlanan verilerde yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) acıyı ‘duyu yitimi’ özelliği bulunuyor.

Araştırmacılar, ‘duyumsuzlaşma’ etkisinin koronavirüsün insan hücrelerine nüfuz etmesini karşılayan S-proteininin ACE2 reseptörü ve diğer maddelerle birleşmesi ile elde edildiğini ifade ediyor.

SEMPTOMSUZ SEYRİNİN OLASIN NEDENİ KEŞFEDİLDİ

Araştırmaya tarafından acı hislerinden sorumlu olan sinyallerin biçimsizleşme durumu, Neuropilin 1 (proteini) ve vasküler endotelyal yükselme faktörü olan sinyal proteini VEGF-A’nın katılımıyla ortaya çıkıyor.

Bilim insanları böylelikle, hasta kişinin gerçekte afiyet durumunda herhangi bir deformasyon fark etmediği Covid-19’un semptomsuz seyrinin mümkün nedenini keşfetmiş oldu.

Araştırmacılar, özellikleri anestezi uzmanları için yardımsever olabileceğinden, Neuropilin 1’in özelliklerini daha detaylı bir şekilde incelemeyi planlıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu