Gündem

Koronaya yakalanan ve nefes almakta zorlanan Trump’a remdesivir tedavisi uygulanıyor

Koronavirüse yakalanan ABD Başkanı Donald Trump’ın sağlık durumu dünyanın dört bir yanına merakla peşine düşüp takip ediliyor. Walter Reed Askeri Hastanesi’ne kaldırılan ve ara sıra nefes almakta zorlandığı öğrenilen Trump’a korona tedavisinde etkisi kanıtlanan ilaçların başında gelen remdesivir isimli hap veriliyor.

BEYAZ SARAY DOKTORU DA DOĞRULADI

Askeri Hastanesi’ne kaldırılan Trump’ın afiyet durumuna ilişkin Beyaz Saray Doktoru Sean Conley bir yorumlama yaptı. Açıklamasında Trump’a remdesivir tedavisinin birincil dozunu uyguladıklarını bildiren Conley, “Walter Reed ve Johns Hopkins’ten uzmanlarla yaptığımız görüşmelerden sonradan Başkan’ın Walter Reed Askeri Hastanesi’ne götürülmesini nasihat ettim. Mutlulukla söyleyebilirim ama Başkan’ın durumu iyi ve oksijen takviyesi almaya gereksinim duymuyor. Remdesivir tedavisinin birincil dozunu uyguladık. Başkanın mükemmel durumda olduğunu bildirmekten sevinç duyuyorum” ifadelerini kullandı.

TRUMP DA AÇIKLAMA YAPTI

BUNUNLA BIRLIKTE 74 yaşındaki ABD Başkanı sabahtan saatlerinde Twitter hesabından, “Durumumun iyiye gittiğini düşünüyorum. Hepinize teşekkürler. Sevgiler!” açıklamasını yaptı.

REMDESİVİR ETKİSİ KANITLANAN İLAÇLARIN BAŞINI ÇEKİYOR

ABD’li hap şirketi Gilead tarafından Ebola’ya aleyhinde geliştirilen remdesivir, dexamethasone (deksametazon) ile birlikte hemen şimdi bir aşının bulunamadığı corona virüse karşı etkisi kanıtlanan ilaçların başını çekiyor. Daha önce, ABD’de ilaçla ilgili yapılan klinik çalışmalarda Covid-19 hastalarının oksijen desteğine ihtiyacı azalttığı ve hastanede kalma süresini kısaltmaya yardımcı olduğu görüldü. Gilead tarafından yapılan son açıklamada yapılan analizlerde remdesivirin ağır Covid-19 hastalarında vefat riskini düşürdüğü belirtildi. Söz konusu hap Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) kadar Mayıs ayında ivedi kullanım onayı aldı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu