Gündem

Koronayla ilgili tüm bildiklerinizi unutun! Virüs dokunduğumuz yüzeylerden bulaşmıyor

Independent Türkçe’nin haberine tarafından, koronavirüs pandemisinin başından beri halk müziği sağlığı uzmanları, enfekte olma riskinin azaltılması için el yıkamanın ve yüzeyleri pak tutmanın önemini vurguluyor.

Oysa salgın yayıldıkça ve mevcut verilere yenileri eklenince bazı bilim insanları, el hijyenine odaklanmanın önemini sorgulamaya başladı. Bu uzmanlara tarafından kapı kolları gibi sık kullanılan yüzeyler, salgın önlemleri açısından böylece da önemli olmayabilir.

EN BASIT BULAŞ HAVA YOLUYLA

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesi‘nden tıp profesörü Monica Gandhi, ABD merkezli bilim yayını Nautilus’a konuştu ve konuyla ilgili kayda değer açıklamalarda bulundu. Gandhi’nin virüse yakalanmanın en basit yolunun havadaki damlacıklar olduğunu söylemesi tartışmayı bitmiş alevlendirdi.

“Virüs yüzeylerden bulaşmıyor” diyen Gandhi, sözlerini şöyle sürdürdü: Artık virüsün yayılmasının yüzeylere ve gözünüze dokunmanızdan kaynaklanmadığını biliyoruz. Birçok vakada kişiler haberdar olmadan, burnundan ve ağzından virüs yayan birilerine yaklaştığı için enfekte oluyor.

GANDHİ BU TEZİNDE YALNIZ DEĞİL

Üstelik Gandhi, bu yorumlarında yalnız da yok. Gandhi’nin açıklamalarından hemencecik önce New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi’nden mikrobiyoloji profesörü Emanuel Goldman, Lancet dergisinde bir makale yayımladı. Bilim insanı bu makalesinde virüsün yüzeylerde günlerce hayatta kalabileceğine yönelik çalışmaların önemi sorguladı. Makalede şu ifadeler kullanıldı: Benim fikrime kadar virüsün cansız yüzeylerden bulaşma ihtimali fazla düşük. Oysa enfekte bir kişinin öksürdüğü ya da hapşırdığı bir yüzeye, öksürük veya hapşırıktan hemen sonra (bir iki saat içinde) dokunursanız tehlike yüksek.

YÜZEYE HEDEFE KILITLENMEK İHTİMALİ ÖNEMSİZLEŞTİRİYOR

Leicester Üniversitesi’nden solunum bilimleri uzmanı Dr Julian Tang da el yıkamanın önemini koruması gerektiğini fakat yüzeylerden kaynaklanan risklerin de abartıldığını açıklama etti.

Tang, el yıkamanın akut solunum yolu enfeksiyonlarını sadece yüzde 16 oranında azalttığını söyleyen Birleşik Krallık Ivedi Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (Sage) belgelerini misal verdi. Guardian’a konuşan Tang, cansız yüzeylere odaklanmanın, virüsün havadan bulaşma ihtimaline verilen önemi azalttığını belirtti.

“El yıkamaya karşı değiliz ama şive hatalı” diyen Tang, şunları kaydetti: “Başlıca tehlike, olasılıkla insanların birbiriyle konuşmasıydı. Ama bu esnada yüzeyleri derinlemesine arındırmak için çok zaman ve para harcandı.Bu yatırımı daha önce maskelere yapmış olsaydık, el yıkama ve temizleme için harcadığımız çabayı en ilk olarak maskeye aktarsaydık, Avrupa ve Kuzey Amerika’da bu dek büyük bir salgın olmazdı.”

Koronayla ilgili tüm bildiklerinizi unutun! Virüs dokunduğumuz yüzeylerden bulaşmıyor

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu