Eğitim

Kotan değin ders

Kotan kadar ders

Mustafa M. Bildircin

CovId-19 salgını ile dijital platformlara taşınan eğitim, fırsat eşitsizliğini daha da derinleştirdi. Evinde interneti olmayan 3 milyon 17 bin öğrencinin bulunduğu Türkiye’de, düşük çabuk internet bağlantısı ve kota sorunu da eğitimi erişilebilir olmaktan çıkardı. Uzaktan eğitim sürecinde milyonlarca öğrenci, internete erişimi olmadığı için akranları ile derslere katılamadı.

Uzakta eğitim sürecinde yaşanan erişim problemleri, yoksul ailelerin çocuklarını daha pozitif etkiledi. Fazla çocuklu aileler çevrimiçi dersler için televizyon ve tablet sağlamakta güçlük çekerken internet kotaları da öğrencileri zora soktu.

Evinde bilgisayarı olmayan ya da bilgisayarını kardeşiyle paylaşmak zorunda kalan öğrencilerin karşısına derhal de “Gigabyte sorunu” çıktı. Uzaktan eğitime cep telefonuyla katılan öğrenciler, internet paketleri bitince ya derslere katılamadı veya dersleri yarım ayrılmak zorunda kaldı. Öğretmenlerine WhatsApp üzerinden mesaj gönderen öğrenciler, internetlerinin bittiğini, derslere katılamayacağını bildirdi.

KOMŞUNUN İNTERNETİ

Öğretmenlere gönderilen bazı mesajlarda, şu ifadeler yer aldı:

♦ Kızım bugün derse katılamayacak, ablasıyla aynı anda dersi var, o derse girecek.

♦ Komşunun internetinden bağlanıyorum o yüzden internetim aralıksız kesiliyor, sesinizi duyamıyor, not alamıyorum.

♦ Annemin internet paketi bitti derse giremeyeceğim.

♦ İnternet hızımız çok yavaş, dersler donuyor, ekranı göremiyorum öğretmenim.

TABLO REEL DEĞİL

Eğitim Uzmanı ve CHP Grubu Eğitim Danışmanı Ali Taştan, uzakta eğitim sürecinde düğmenin baştan hatalı iliklendiğini söyledi. Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un sunduğu toz pembe tablonun gerçeği yansıtmadığını dile getiren Taştan, “Bilgisayarı ve tableti olmadığı için eğitime erişemeyen çocuklar bir yanda internet kotası dolduğu için derslere giremeyen çocuklar diğer yanda. MEB, çocukların internetlerinin bedava olması konusunda daha önce uyarılmıştı” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu