Gündem

Köy okulu açma koşulu zorlaştırıldı

MEB, pandemi döneminde değerleri daha da görünüşe göre köy okullarının açılmasını kolaylaştırmak yerine daha da zorlaştırdı. Kurum Açma, Kapama ve Ad Verme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokulların açılması için sekiz olan öğrenci şartı 10’a çıkarıldı

Köy okulu açma koşulu zorlaştırıldı

BİRGÜN ANKARA

Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma Kapama ve Isim Verme Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Değişiklik dahilinde köy okullarının açık kalabilmesi için sekiz olan öğrenci şartı 10’a çıkarıldı. Pandemi koşullarında köy okullarının açılmasının kolaylaştırılması beklenirken daha da zorlaştırılması dikkati çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapama ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişim Yapılmasına Dair Mevzuat, Devlete Ait Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

VELİ İSTERSE MEKTEP AÇIK KALACAK

MEB Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe kadar, ortaokul ve imam hatip ortaokulu açılabilmesi için azami 32 derslik, 5’inci sınıfta minimum 15 ya da toplamda 30 öğrenci, fen dersliği, görsel sanatlar atölyesi ve/veya müzik dersliği, teknoloji ve tasarım atölyesi ile spor veya drama salonu bulunması gerekecek.

İlk okullarda öğrenci sayısının 10’un altına düşmesi durumunda, ulaşım şartlarının elverişsiz olması veya velilerin çocuklarının nakliye yoluyla eğitime erişim kapsamında öğrenim görmelerini istememeleri halinde, valilikçe uygun görülmesi durumunda Bakanlıkça bu ilkokulların açık kalması sağlanabilecek.

Yeni binalarda kurum açma işlemleri ise şöyle gerçekleşecek:

“Binanın eğitim ve öğretim açısından teklif edilen kurumun özelliğine uygunluğu için valilikçe görevlendirilen kişilerce uygun yapılan incelemeye dair rapor hazırlanacak. Binaya ait Yapı Kullanım İzin Belgesinin veya Devlet Yatırım ya da Temel Eğitim Kurumları Yapım Programlarında bulunan ya da inşa kontrol geçici kabulü valilik teknik personelince yapılan veya yapılan protokoller kapsamında yapımı gerçekleştirilen eğitim kurumlarından, öğrenci ve yapı güvenliği açısından risk teşkil etmeyen yola terk, ifraz, tevhit, plan değişikliği, belge temini gibi gerekçelerle yapı faydalanma müsade belgesi alma süreci devam edenlerin geçici kabulleri üretilmiş olması kaydıyla geçici kabul belgesinin birer örneği valilikçe Bakanlığa gönderilecek.

SALGIN KOŞULLARINA UYGUN DEĞİL

Yönetmelik değişikliğini BirGün’e değerlendiren Eğitim Sen Idare Heyeti Üyesi Hür Bozdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“MEB’in politikası dikkate alındığında okulların açılması için zorunlu sayının düşürülmesi imam konuşmacı ortaokulları ve liselerinin açılmasını kolaylaştırdığı açıklama edilebilir. Kapatılmasının kolaylaşması ise öğrencilerin eğitime erişim sorununa neden olmaktadır. Değişikliğin salgın koşullarına uygun olmadığını anlatmak gerekir. Bu dönemin ihtiyacı öğrencilerin eğitime erişimini kolaylaştırmaktır. Atılabilecek en kayda değer adım da köy okullarını her tarafta başlatmak olmalı, kapatmayı kolaylaştırmak değil.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu