Gündem

Köylülerin ‘füze’ sandığı projeye Kanada’dan önerge geldi: Yatırım yapalım

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde yaşamış buluşçu Ali Yiğit, deniz üzerinde gidebilen yüksek hızlı toplu taşıma aracı projesinin prototipini demir ve sac kullanarak yaptı. Ali Yiğit, yaptığı prototipi bir baraj gölüne deneme amaçlı götürdüğü sırada, arabulucu gören köylüler jandarma ekiplerine ‘Füze gördük’ ihbarında bulundu.

“ARACIN ORİJİNAL BOYUTU 250 KİŞİLİK”

Su üzerinde koşan kertenkeleleri inceleyerek 350 kilo ağırlığında ve 6 metre uzunluğunda prototip oluşturan ve denemelerin başarı ile tamamlandığını söyleyen Ali Yiğit, “Yaptığımız vasıta toplu nakliye arabulucu olarak kullanılıyor. Ekonomik yakıt özelliği olan ve denizde önden çekişli gidebilen bir araç. Aracın orijinal boyutu 250 kişilik” dedi.

Köylülerin 'füze' sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi

“KANADA’DAN TEKLİF GELDİ”

Yüksek seri toplu nakliye arabulucu projesinin hayata geçirilmesi için Kanada’nın Toronto Belediyesi’nin her türlü imkan sağlama teklifinde bulunduğunu ifade eden Ali Yiğit, “Gemi projesinde tanıdık olmayan ülkelerden önerge geldi. Kanada’dan öneri geldi. Kanada Toronto Belediye Başkan Yardımcısı bir Türk vatandaşımız aracılığı ile bana ulaştı. Bu konu ile ilgili vermek istediklerini, ölçmek istediklerini belirtti” ifadesinde bulundu.

Köylülerin 'füze' sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi

“BU GEMİ YÜZDE 35 TASARRUFLUDUR”

Yiğit, “Her türlü imkanı sunacaklarını belirttiler. Bende bu yatırımın Türkiye merkezi olması şartıyla olabileceğini kendilerine iletmiş oldum. Ürünümüz zaten patentli bir ürün, dünyada en seri yolcu taşıma özelliği olan bir proje. Bu gemi aynı zamanda yüzde 35 tasarrufludur” dedi.

Köylülerin 'füze' sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi

“SON DERECE ÖNEMLİ, MİLLİ BİR MESELEDİR”

Buluşçu Ali Yiğit, “Gemi projemizin doğrusu yerli yatırımcılar kadar ele alınmasını önemsiyorum. Son derece önemli, ulusal bir meseledir. aynı zamanda Savunma Sanayisini ilgilendirdiğine inanıyorum. Yüksek performanslı, yüksek çabuk bir vasıta olduğu için askeri amaçla kullanılabileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Köylülerin 'füze' sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi: Yatırım yapalımKöylülerin 'füze' sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi: Yatırım yapalımKöylülerin 'füze' sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi: Yatırım yapalımKöylülerin 'füze' sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi: Yatırım yapalımKöylülerin 'füze' sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi: Yatırım yapalım

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / MAHMUT KILINÇ

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu