Gündem

Köylülerin ‘füze’ sandığı Türk mucidin projesine Kanada’dan öneri geldi

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde yaşayan kaşif Ali Yiğit, deniz üstünde gidebilen yüksek süratli toplu taşıma arabulucu projesinin prototipini demir ve sac kullanarak yaptı. Ali Yiğit, yaptığı prototipi bir baraj gölüne deneme amaçlı götürdüğü sırada, aracı görebilen köylüler jandarma ekiplerine ‘Füze gördük’ ihbarında bulundu.

“ARACIN ORİJİNAL BOYUTU 250 KİŞİLİK”

Su üzerinde koşan kertenkeleleri inceleyerek 350 kilo ağırlığında ve 6 metre uzunluğunda prototip yaratıcı ve denemelerin başarı ile tamamlandığını söyleyen Ali Yiğit, “Yaptığımız araç toplu taşıma aracı olarak kullanılıyor. Idareli yakacak özelliği olan ve denizde önden çekişli gidebilen bir araç. Aracın orijinal boyutu 250 şahsiyet” dedi.

Köylülerin 'füze' sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi

“TÜRK VATANDAŞIMIZ ARACILIĞIYLA BANA ULAŞTI”

Yüksek hızlı toplu taşıma aracı projesinin hayata geçirilmesi için Kanada‘nın Toronto Belediyesi’nin her türlü imkan sağlama teklifinde bulunduğunu ifade eden Ali Yiğit, “Gemi projesinde tanıdık olmayan ülkelerden öneri geldi. Kanada’dan önerge geldi. Kanada Toronto Belediye Başkan Yardımcısı bir Türk vatandaşımız aracılığı ile bana ulaştı. Bu konu ile ilgili yerleştirmek istediklerini, ölçmek istediklerini belirtti” ifadesinde bulundu.

Köylülerin 'füze' sandığı projeye Kanada'dan teklif geldi

“HER TÜRLÜ İMKANI SUNACAKLARINI BELİRTTİLER”

Yiğit, “Her türlü imkanı sunacaklarını belirttiler. Bende bu yatırımın Türkiye merkezi olması şartıyla olabileceğini kendilerine iletmiş oldum. Ürünümüz zaten patentli bir ürün, dünyada en hızlı gezgin taşıma özelliği olan bir proje. Bu gemi aynı zamanda yüzde 35 tasarrufludur” dedi.

“YERLİ YATIRIMCILAR TARAFINDAN ELE ALINMASINI İSTİYORUM”

Buluşçu Ali Yiğit, “Gemi projemizin fiilen yerli yatırımcılar tarafından ele alınmasını önemsiyorum. Son derece manâlı, ulusal bir meseledir. bununla beraber Savunma Sanayisini ilgilendirdiğine inanıyorum. Yüksek performanslı, yüksek hızlı bir vasıta olduğu için askeri amaçla kullanılabileceğine inanıyorum” diye konuştu.

Köylülerin 'füze' sandığı Türk mucidin projesine Kanada'dan teklif geldiKöylülerin 'füze' sandığı Türk mucidin projesine Kanada'dan teklif geldiKöylülerin 'füze' sandığı Türk mucidin projesine Kanada'dan teklif geldi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu