Eğitim

KPSS’nin birinci oturumu sona erdi

Ölçme, Seçme ve Atama Merkezince (ÖSYM) düzenlenen Millet Personeli Seçme Sınavı (KPSS) alan tatminkarlık testinin birinci oturumu sona erdi. Binlerce lisans öğrencisinin katıldığı sınavda adaylara sınav girişinde koronavirüs sebebiyle maske ve dezenfektan dağıtıldı. Sınavda tahsis bölge gözetmenlere maske, siperlik, eldiven ve dezenfektan dağıtılırken, isteyen öğrenciler ve gözetmenler yanlarında getirdikleri dezenfektan ve maskeleri ile sınav salonlarına alındı. Saat 10.00 itibariyle imtihan salonlarına öğrenci alımı durdurulurken, imtihan saat 10.15 itibari ile başladı.

120 soru yönetildi

Birinci oturum olan ve 150 dakika süren sınavda adaylara halk yönetimi, milletlerarası ilişkiler, alıştırma ekonomisi ve endüstri ilişkileri konularından oluşan 120 soru yöneltildi. Imtihan 12.45 itibari ile sona erdi. Hukuk, iktisat ve maliye konularından 120 sorunun yöneltileceği sınav ise saat 14.45’te başlayacak. 14.30 itibari ile imtihan salonlarına alımların kapanacağı sınav 150 dakika sürecek.

öte yandan, KPSS alan bilgisi testinin üçüncü oturumu ise yarın gerçekleştirilecek. İşletme, muhasebe ve iktisat konularından 120 sorunun yer aldığı imtihan saat 10.15 itibari ile başlayacak ve 160 dakika sürecek.

“Hayırlısı olsun hakkımızda”

Sınavla ilişkin konuşan Büşra Işine Düşkün, “İlk kez giriyorum. Deneme amaçlı zaten. Bilmiyorum hayırlısı olsun. Azıcık güç geldi bana açık konuşmak gerekirse benim kendi alanım uluslararası ilişkiler. Millet yönetimi bana daha basit açıkçası kendi alanımdan. Hayırlısı olsun hakkımızda” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl düzenlenen sınava kadar daha kolay olduğunu söyleyen Hilal Baysın, “Sorular genelde normaldi. Olması gerektiği gibiydi. Bazılarında fazla detay vardı. Geçen hafta lisansa girmiştim. Lisans natürel oysa öteki sınava göre daha kolay. Lisansta hiç kasıt veremediğimiz kavramlar vardı” diye konuştu.

İrem Demir – Emre Baba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu