Ekonomi

Kredi mekanizması alarm veriyor, tahsilat sorunu büyüyor: Gerilim artıyor

Ülkenin en zengin şirketlerinden Doğuş Holding, 2,7 milyar dolarlık borcunun ertelenmesi için görüşmeler yapıyor. Ekonomist Uğur Gürses “Bu buzdağının yalnızca görünen yüzü” derken, Sonsuz Demirel ise “Kredilerin artması, ertelenmesi borç sorununu daha da büyütmekten başka bir işe yaramaz” değerlendirmesinde bulundu.

Kredi mekanizması alarm veriyor, tahsilat sorunu büyüyor: Gerilim artıyor

EKONOMİ SERVİSİ

FORBES’in ‘Türkiye’nin en zenginleri’ listesinde üçüncü sırada yer alan Doğuş Holding’in sahibi Ferit Şahenk’in tutarı 2,7 milyar doları bulan borçlarını yapılandırmak için borç verenlerle görüşmeler yaptığı bahis edildi.

Bloomberg, Doğuş Holding’in geçen yıl yapılandırılan ve tutarı 2,7 milyar dolar olan borcunun ödemelerinin ertelenmesi için görüşmeler yürüttüğünü yazdı. Konuya yakın kaynaklar Doğuş Holding’in sahibi Ferit Şahenk’in borç veren bankalarla ön görüşmeler yaptığını, şirketin koronavirüs salgını nedeniyle nakit akışının ciddi darbe aldığını belirtti.

İki kaynak, Doğuş Holding’in bankalara ödemelerin yapılamayacağını aktardığını belirtirken, şirket konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Nisan 2019’da 12 bankayla borçlarını altı yıllık bir düzenlemeye yayan ve yatırımlarının büyük kısmını bir süredir yiyecek ve konaklamaya yönlendiren holding, koronavirüs salgınındaki karantina döneminden de önemli biçimde etkilendi.

BU SADECE GÖRÜNEN

Ekonomist Uğur Gürses, pandemi öncesinde de şirketlerin borç ödeme güçlüğü çektiğini belirtti. Gürses’in borç ödeme güçlükleriyle ilgili BirGün’e yaptığı değerlendirmeler şöyle:

“Doğuş Holding fazla bilinen bir şirket olduğu için öne çıkıyor; ama irili ufaklı çok sayıda şirket bu sorunu yaşıyor. Yani bu buzdağının görünen yüzü aslında. Ama hükümetin de bu sorunu çözmek için bir politika çerçevesi değil. Durum böyle olunca önümüzdeki yıl için hedeflenen yüzde 5,8’lik büyüme gerçekleşmez. Sorunlu kredilerin artması bankacılık sistemi için de bir tehlike tabii. Ancak Türkiye’de banka batmaz, yani buna izin vermezler. Bankacılıkta faal rasyo bir lahza önce kaldırılmalı. Zira faal rasyo bankaları kredi vermeye zorlayan ve dolayısıyla potansiyel batık kredi yaratan bir tatbik.”

BANKA KÂRLARI ERİR

Ekonomist Sonsuz Demirel ise en büyük sorunun güven sorunu olduğunu söyledi. Demirel, borçların ödenmemesinin yaratacağı tehlikeleri şu sözlerle anlattı:

“2017 yılından itibaren dediğim şey, “Gelir yaratılmadan borçların yapılandırılması sadece öteleme yaratır, ancak borç sorununu çözmez” idi. Tüm dünyada ve natürel Türkiye’de en büyük sorun bu borçların çevrilmesinin yarattığı güven sorunudur. Bu hem küresel ekonomide hem de Türkiye’de riskleri büyütüyor ve kırılganlık yaratıyor. Konu sahiden fazla derin. Oysa Covid-19 sonrası ekonomilerin kapanmak zorunda olması, üretimin düşmesi bu problemi daha da büyüttü. Türkiye bu sorunu kredi genişlemesi ile çözmeye çalıştı; ancak şahsen kazanç artmadan kredilerin artması ve ertelenmesi borç sorununu daha da büyütmekten diğer bir işe yaramaz.”

Borçların ödenmemesinin güvensizliği ve riski daha da büyüteceğini vurgulayan Demirel, “Bankaların etkin kalitesinin bozulmasına yol açacak bu sorun, ödemeler dengesi sorunu ile birleşince TL üstündeki baskıyı daha da artırabilir. Bu koşul mecburi olarak faizler üzerinde de baskıya niçin olabilecektir. Yani böyle olmasa bile borçların ödenmesinin yol açabileceği likidite sorunu Merkez Bankası veya bankacılık piyasasından çözülmezse bankalar ister istemez mevduat faizlerini zaten artırırlar. Sonuçta faizler keza kur baskısı hem de likidite baskısıyla artarak banka krizi endişesini büyütebilir. Kesin böyle olur demiyorum; oysa faal kalitesindeki biçimsizleşme bizi böyle bir noktaya getirebilir. Zira ekonomideki daralma bununla birlikte banka kârlarının erimesine yol açabilir” ifadelerini kullandı.

***

Dev projelerin sahibi

Borç yapılandırması talep eden Doğuş Holding’in sahibi Ferit Şahenk, Forbes’in ‘Türkiye’nin en zenginleri listesi’nde 3’üncü sırada yer alıyor. Geçen sene 4’üncü sırada olan Şahenk, 2 milyar dolarlık servetini 400 milyon dolar artırarak listedeki sırasını üste çıkardı. Medya sektöründe yer alan Doğuş Holding, Star TV ve NTV’nin de sahibi. Yap-işlet-devret projelerinde yer alan, keza enerji sektöründe etkinlik belirten Doğuş Holding, devlet teşviklerinden de yararlanıyor. öte yandan 2002 yılından bu yandan kamuoyunda tartışma konusu olan Galataport projesini de Doğuş Holding yürütüyor.

Borçlarını tecil etmek isteyen Doğuş Holding’in dev projelerinden bazıları şöyle:

♦ Galataport

♦ Kadıköy-Kartal metro inşaatı

♦ Artvin Barajı

♦ Aslancık Barajı

♦ Boyabat Barajı

♦ İstinye Park AVM

♦ Ankara-Sivas Süratli Treni

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu