Ekonomi

Kripto Para Nedir, Nasıl Üretilir, Ne İşe Yarar?

Kripto para, her ne dek bilmeyenler için başlarda kompleks gibi gözükse de gerçekten sanıldığı değin karmaşık olmayan bir sisteme dayanır. Blok zinciri adı bahşedilen bu sistem, maddesel karşılığı olmayan bilginin güvenliğini sağlar. Bu sistemi asla silinemeyen, tüm kullanıcılar kadar teftiş edilen bir not defteri olarak düşünebiliriz. 

Yatırım şirketlerinin de dahil olmak üzere birçok birey ve kuruluşun dikkatini çekmeyi başarmış olan kripto para nedir, nasıl üretilir, ne işe yarar gibi soruların cevabına haberimizin devamında yer verdik.

kripto para nedir

Kripto para nedir?

Kripto para, emniyet için özel şifreleme sistemleri kullanılan dijital bir para birimidir. Paypal, kredi kartı ödemeleri, dijital bankacılık uygulamaları ile arasındaki en esas ayrım, paranın fiziksel bir karşılığının olmamasıdı.  

Kripto para, herhangi bir otorite veya herhangi bir devlet tarafından yönetilemediği için öteki sistemlerden daha güvenli olarak kendini bir adım öne çıkar. bu nedenle diğer para birimleri veya sanal yöntemlere aleyhinde kripto paraların eli daha güçlüdür.

Kripto para nasıl üretilir?

kripto para üretme

Kripto para, kullanıcı talebine göre oluşturulmuş bir model üstüne kuruludur. Kripto paralar belirtilmiş bir hükümet ya da merkezi otoriteye bağlı değildir. Kripto para birimlerinin açıklanmış bir imal sınırları olur (İstisnalar hariç). Kripto paranın üretim işlemi kripto para madenciliği adı bahşedilen teknikle yapılmaktadır.

Kripto para madenciliği, tüm kullanıcıların birbirlerini onayladığı bir veri operasyon yönetmidir. Nasıl bir madenci toprağı kazıp rezerve ulaşıyorsa, krito para madencileri de tıpatıp toprak kazarmış gibi veri işler. Bu bilgileri daha iyi derin etki bırakmak için daha enerjik sistemler, yani daha yüksek operasyon gücü gerekir.

Kripto para ne işe yarar?

kripto para ne işe yarar

Borsada alım-satım Yatırım Para transferi

Kripto para kavramını öğrendikten anında sonra akıllara gelen bir diğer soru ne işe yaradığıyla ilgili olsa gerek. Kripto para, genellikle alım-satım aracılığıyla el değiştirmektedir. Yatırım aracı olarak kullanılabilir. Banka işlemlerinin somut para kullanmadan yapılmasını sağlar. 7 gün 24 saat boyunca sürekli işlem yapabileceğiniz kripto para sisteminin kişiler ve topluluklara yönelik artı ve eksileri mevcuttur.

Bahsettiğimiz artıların başında devletlerden ve bir zümreden egemen yapıda olmasını sayabiliriz. bunun dışında kapatılmaya ve sansüre karşısında oldukça dirençli bir sistem olması, para transferindeki kolaylığı gibi etkenler diğer artılarındandır. Ama eksi istikamet olarak sayabileceğimiz şeyler aralarında hiç kuşkusuz sanal bir sürücüde gerçekleşmesinden kaynaklı her ne dek tehlikesiz olsa da bir cihaza ast oluşu yatar. Bunun için de kripto para kodlarının saklana bileceği soğuk cüzdanlar (hafıza birimleri) üretilmiştir.

Kripto para nasıl alınır?

kripto para satın alma

Kripto para alım ve satımı yapabileceğiniz birçok aracı site bulıunmaktadır. Bu sitelere üye olan kullanıcılar, öbür ödeme opsiyonlarıyla kripto para satın alabilirler. Ödeyeceğiniz paranın karşılığı olarak ne kadar kripto para satın alabileceğinizi görebiliyor ve bütçenize tarafından kripto para satın alabiliyorsunuz. Parabu, BTCTurk, Binance, KuCoin, Coinbase gibi platformlardan kripto para satın alabilirsiniz.

Yukarıda kripto paranın nasıl satın alınacağı sorusunun cevabını verdik. Sanal bir oluşum olan bu platformlar yoluyla elbette kripto para satın alınabilir, ama yeniden tüm satın alımlarda olduğu gibi alım gerçekleştireceğiniz platformu araştırmanız ve alım yaparken bilirkişi görüşlerine başvurmanız gerektiğini asla unutmamalısınız.

Kripto para nasıl kullanılır?

kripto parayı kullanma

Akıllı davranarak bütçenize ufak ya da büyük ölçekte katkı sağlayabilirsiniz. Kripto parayı yukarıda saydığımız internet siteleri yoluyla alım ve satımını çevrimiçi ya da çevrimdışı olarak alım ve satımını yapabilirsiniz. Kripto paranızı kripto para cüzdanı adlı sistem içerisinde de tutabilirsiniz.

Kripto para cüzdanı soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan olarak ikiye ayrılmaktadır. Sıcak cüzdan, internete bağlı olur ve her lahza erişilebilirdir. Soğuk cüzdan ise internete tabi değildir ve kripto paralarınızı çevrimdışı olarak depolayabileceğiniz bir uygulamadır. Ayrc

Kripto para hukuki mıdır?

kripto para yasal mı?

Kripto para alım-satımı gerçekleştirmek, üretmek, yatırım gerçekleştirmek ayrıntılarıyla yasaldır. Ama Vietnam, İzlanda, Mısır, Suudi Arabistan, Bolivya, Pakistan, Afganistan, Makedonya, Katar’ın da yer aldığı devletler haricindeki dünya ülkelerinde hukuki bir durumdur. Çin, Hindistan, Ekvador, Nepal, Zambia gibi devletler ise denetimleri arttırmış ve kısıtlamalar getirmiştir.

Ülkemizdeyse kripto para sistemiyle ilgili hukuki bir yardım bulunmamaktadır. Yaptığınız işlemler ve transferler, hukukun veya devlete ait bir kuruluşun güvencesi aşağı değildir. Buna karşın, kripto parayla ilgili işlemleri herhangi bir kısıta uğramaksızın yapabilirsiniz.

Kripto para kim tarafından buluş edildi?

2000’li yıllarda dijital parayla ilgili birçok deneme yapıldı. İlk dijital paranın çıkmasıysa 2009 yılında gerçekleşti. Piyasaya sürülen birincil dijital para Bitcoin’di. Satoshi Nakamato takma adını kullanan bir birey veya grup kadar oluşturuldu. Satoshi Nakamato kullanıcı adının kimi veya neyi temsilcilik ettiğiyse günümüzde hala bilinmiyor.

En çok kullanılan kripto para birimleri nelerdir?

bitcoin, ethereum, tether, trueUSD

Bitcoin Ethereum Tether Bitcoin Cash Litecoin …

İlk defa 2009 yılında kripto para birimi olarak ortaya meydana çıkan Bitcoin, o tarihten günümüze değin en etkin şekilde kullanılmaktadır. Piyasada Bitcoin’in gerisinde gelen Ethereum, Tether gibi kripto paralar ise Bitcoin’in arkasında etkin şekilde kullanılan kripto para birimleri arasındaki yerini almaktadır. Günlük operasyon hacminin milyarlarca dolar olan bu kripto para birimleri, kullanıcılar aralarında en fazla seçim edilenler arasındaki yerini alıyor.

Kripto para nereden peşine düşüp takip edilir?

Kripto para piyasası, borsa siteleri üzerinden peşine düşüp takip edilebilir bir piyasadır. Kripto paraları sene, ay, hafta ve gün bazında detaylarıyla inceleyerek takip edebilirsiniz. Hangi kripto para biriminin ne miktarlarda düşüş veya yükseliş gösterdiğinin takibini bu sitelerden yapabilirsiniz. Yaptığınız analizler sonucunda kendinizin veya uzmanların görüşleri doğrultusunda en içten yatırımı yapabilirsiniz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu