Siyaset

Krizin ardındaki ilk üst seviye bağlantı: Çavuşoğlu, Yunanistanlı mevkidaşıyla görüştü

Doğu Akdeniz’de aralıksız krizin ardından birincil üstteki düzey temas gerçekleşti. Çavuşoğlu, Yunanistanlı mevkidaşı Dendias’la yaptığı toplantının arkasından istikşafi görüşmelerin yapılmasında mutabık kaldıklarını söyledi.

Krizin ardından ilk üst düzey temas: Çavuşoğlu, Yunanistanlı mevkidaşıyla görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Slovakya’da Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’la görüştü. Türkiye ile Yunanistan’ın her tarafta başlatılması için gaye beyanı ortaya koyduğu ön görüşmelerinin gerçekleştirildiği “61. Türkiye-Yunanistan İstikşafi Görüşmeleri” öncesi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias görüştü.

Görüşmenin Akdeniz’de Yunanistan’da yaşanan gerilimin ardından yaşanan birincil üstteki seviye bağlantı olduğu açıklama edildi.

Görüşmenin peşinde açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistanlı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede istikşafi görüşmelerin yapılmasında mutabık kaldıklarını söyledi.

krizin-ardindan-ilk-sicak-temas-cavusoglu-yunanistan-disisleri-bakani-dendias-la-gorustu-790229-1.

MASS İLE BÇLGESEL GELİŞMELERİ GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovakya’da Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile de ikili ve yöresel meseleleri görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye takriben, Slovakya’da düzenlenen Bratislava Küresel Güvenlik Forumu’na (GLOBSEC) katılmak üzere bu ülkeye dışarı giden Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Maas ile görüşmesinde, ikili ilişkiler ile “Doğu Akdeniz”, “Libya” ve “Ermenistan” konularını ele aldı.

Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yunanistan’ın ve GKRY’nin maksimalist yaklaşımlarla AB’yle ilişkilerimizi rehin almalarına izin vermeyiz” ifadesisi kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ile de görüştü.

NE OLMUŞTU?

Doğu Akdeniz’de iki ülke arasında yaşanan gerilimin ardından bir mekanizma kurulmuştu.

İki ülke aralarında 2002’de başlatılan istikşafi görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, 1 Mart 2016’da Atina’da yapılmıştı. Bu tarihten daha sonra iki ülke arasındaki görüşmeler, siyasi istişareler formatında devam etmiş fakat istikşafi çerçeveye dönmemişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu