Ekonomi

Kuantum Bilgisayar ile 69 Bin Bitcoin Kazabilmek Mümkün mü?

Adeta bedavadan 700 milyon dolar ister misiniz? Bunun için tek yapmanız gereken bir kripto cüzdanın şifresini acıtmak ama bugüne kadar başarabilen çıkmadı. Peki kuantum bilgisayarlar bunu başarabilir mi?

Fiilen bu tartışma, bir Twitter kullanıcısının gönderisiyle başlamış olsa da kuantum bilgisayarların şu anda hangi aşamada olduğuna ve gelecekte de hangi noktaya gelebileceğine dair bir anahtar sözcük veriyor. 

2 yıldır kırılamayan cüzdan

kripto para

Kripto Twitter kullanıcısı Alon Gal, platformdaki yaklaşık 30 bin takipçisine bir soru yönelterek, içinde 69 bin Bitcoin olan bir kripto para cüzdanına nasıl girebileceğini sordu. Gal’ın gönderisine tarafından içinde takriben 700 milyon dolarlık Bitcoin bulunan bu cüzdan, 2 yıldır elden ele gezse de kimse şifreyi kırmayı bulamadı.

Alon Gal, gönderisinde şaka yollu olarak Google’dan kendisine “bir kuantum bilgisayarı ayarlamalarını” istedi. Tabii fakat Google böyle bir şey yapmayacak ama kuantum bilgisayarları fiilen de bu şifreleri çözebilecek kapasiteye sahip mi?

Bu sorunun cevabı hayır ama bu belli bir ‘hayır’ değil. Daha ziyade “az önce değil” biçiminde yanıt vermek gerekiyor. Öyle fazla kişiye kadar bu alandaki ilerlemeler, blok zincir uygulamalarının güvenilirliğini tehlikeye sokabilir. 

İnternet dışı para aktarımı olası mü?

kuantum bilgisayar

Daha önce Çin’de yapılan çalışmalarda, kuantum dolaşıklığı kullanılarak 1300 kilometre mesafeden şifreleme anahtarı başkalaşmak mümkün olmuştu. Yeni ilerlemeler sonucunda internet olmasa bile operasyon yapılabilir.

öte yandan geçtiğimiz yıl, eski Bitcoin geliştiricilerinden Peter Todd, normalde 10 bin yıl sürecek olan işlemleri 3 dakika 20 saniyede yapan kuantum bilgisayar, kriptografiyi kırmaya hiç de yakın değil. Denetleme firması Deloitte’e göre ise durum hiç de böyle yok, şu andaki kuantum bilgisayarlar, kripto para dolanımının %25’ini korkutma ediyor. Sonucun nasıl olacağı ise şu anda bilinmiyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu