Teknoloji

‘Laptop’tan Ses Gelmiyor’ Sorunu Nasıl Çözülür?

zaman zaman bilgisayarlarımızdaki donanımlar çalışmayı bırakarak bizleri yüzüstü bırakabiliyor. Örneğin çok sevdiğiniz bir şarkıyı kulak vermek istediğinizde laptop hoparlörlerinin sizi sözde yolda bırakması gibi bu duruma böylece çok örnek verilebilir. Bu sorunları çözmek için laptop’ınızı sökmeden veya tamire götürmeden uygulayabileceğiniz bir takım çözüm yöntemleri bulunuyor.

Başta laptop’tan ses gelmiyorsa, donanımsal bir sorunla mı aleyhinde karşıyasınız? Yahut yazılımsal bir problem mi var? Bunu çözmeniz gerekiyor. Fakat bu koşul gözünüzü korkutmasın, çünkü bu iki soruyu cevaplayabilmek için oldukça kolay yöntemler bulunuyor. Hazırsanız hep beraber laptop’tan ses gelmiyor sorununun çözüm yöntemlerine bir göz atalım. Çözüm yöntemlerini Windows 10 üzerinden versek de benzer yöntemler, Windows 7 ve Windows 8’de de aynı şekilde uygulanabilir.

laptop'tan ses gelmiyor

Laptop’tan ses gelmiyor sorunu çözüm yöntemleri:

Usul #1: Ses barını teftiş edin. Yöntem #2: Bir kulaklık ile ses kontrolü yapın. Yöntem #3: Ses aygıtını değiştirmeyi deneyin. Yöntem #4: Ses efektlerini engelleyin. Usul #5: Ses sürücülerini güncellemeyi ya da baştan kurmayı deneyin. Usul #6: BIOS ekranın sesi denetim edin.

Yöntem #1: Ses barını teftiş edin:

windows 10 ses barı

Kulağa her ne değin basit bir usul gibi gelse de laptop’larda bulunan “Fn” kısayol tuşları veya dokunmatik touch bar’lar yüzünden yanlışlıkla bilgisayarın sesini kapatmış olabilirsiniz. Fazla basit bir şey gibi görünse de bu kusur birçok kullanıcının başına geliyor. Eğer sesiniz kapalı değilse, ses barını sürükleyip bıraktığınız bir çan sesi gelmesi gerekiyor. Bu çan sesi gelmiyorsa sorun başka yerde olabilir.

windows 10 ses karıştırıcısı

Eğer laptop’tan ses gelmiyorsa birincil denetleme etmeniz gereken şey uygulamaların sesinin kapalı olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Bunun için görev çubuğunun en sağında bulunan ses işaretine sağ tıklayın ve “Ses düzeyi karıştırıcısını aç” butonuna tıklayın. Burada karşınıza meydana çıkan tüm bileşenlerin sesinin açık olduğuna belirli olun.

Usul #2: Bir kulaklık ile ses kontrolü yapın:

laptop'tan ses gelmiyor sorunu

İlk aşamada uygulayabileceğiniz bir öteki basit usul ise kulaklık ile ses kontrolü yapmak olacaktır. Eğer bir kulaklık ya da harici hoparlör ile ses testi yaptığınızda ses alıyorsanız, sorun büyük ihtimalle laptop’ın dâhili hoparlörlerindedir ve donanımsaldır.

Donanımsal bir sorunu çözmek için ise yapabileceğiniz en sağlıklı şey bilgisayarınızın servisine danışmak olacaktır. Eğer kulaklık ya da harici hoparlör ile de ses gelmiyorsa, öteki yöntemlere göz atmaya devam edebilirsiniz.

Usul #3: Ses aygıtını değiştirmeyi deneyin:

laptop'tan ses gelmiyor çözüm

Adım #1: Devir çubuğundaki ses simgesine sağ tıklayın. Adım #2: Ses Efekti seçeneğine tıklayın. Adım #3: Kayıttan Yürüt sekmesine gelin. Adım #4: Varsayılan ses yürütme aygıtını listeden değiştirin.

Bilgisayarınızın hoparlörleri gayet sağlıklı çalışmasına rağmen ara sıra sesleri duyamayabilirsiniz. Bu sorun bilhassa bilgisayara; üzerinde ses çıkışı olmayan bir ekran veya ekstra bir USB ses cihazı bağlandığında görülüyor. Bu durumlarda Windows sesi, hatalı çıkışlara yönlendirebiliyor.

Bu durumda sorunu çözmek için Kayıttan Yürütme sekmesine geldiğinizde, liste hâlinde Windows’un tanımladığı kayıttan yürütme aygıtlarını göreceksiniz. Eğer bu listede hatalı bir ses yürütme aygıtı işaretlenmişse, basitçe kullanmak istediğiniz aygıtı seçip “Varsayılan Yap” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Usul #4: Ses efektlerini engelleyin:

laptop'tan ses gelmiyor çözüm yöntemleri

Adım #1: Devir çubuğundaki ses simgesine sağ tıklayın. Adım #2: Ses Efekti seçeneğine tıklayın. Adım #3: Kayıttan Yürüt sekmesine gelin. Adım #4: Kullandığınız aygıta sağ tıklayın ve Özellikler’i açın. Adım #5: Geliştirmeler sekmesine gelin. Adım #6: Tüm ses efektlerini engelle kutuğunu işaretleyin. Adım #7: Gelişmiş sekmesine gelin. Adım #8: Özel başvuru formu modlu uygulamalara öncelik ver kutucuğundaki işareti kaldırın.

Bu usul birazcık karışık görünse de temeli, nispeten test/yanılma yöntemine dayanıyor. Kayıttan yürütme aygıtında kullanılan ses efektleri, bazı durumlarda ses sorunlarına yol açabiliyor. böylece ilk olarak ses efektlerini engelleyerek ses gelip gelmediğini denetleme edin.

laptop'tan ses gelmiyor sorunu nasıl çözülür

Eğer hâlâ ses gelmiyorsa, Gelişmiş sekmesine gidin. Özel dilekçe modu listesindeki “Özel başvuru modlu uygulamalara öncelik ver” kutucuğundaki işareti kaldırmayı deneyin. Ayrıca Varsayılan Biçim başlığının altındaki misal hızının ve bitin “24 bit, 48000 Hz (Stüdyo Kalitesi)” şeklinde seçili olduğundan kesin olun. 

Yöntem #5: Ses sürücülerini güncellemeyi ya da her yerde kurmayı deneyin:

windows ses sürücüsü güncelleme

Adım #1: Arama çubuğuna Cihaz Yöneticisi yazın ve uygulamayı açın. Adım #2: Ses, video ve oyun denetleyicileri sekmesini genişletin. Adım #3: Ses sürücüsüne sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştir seçeneğine tıklayın. Adım #4: Sürücüleri otomatik olarak ara butonuna tıklayın. “Cihazınız için en iyi sürücüler zaten yüklü” mesajını alıyorsanız bir sonraki adımdan devam edin. Adım #5: Ses sürücüsüne sağ tıklayın ve Cihazı kaldır seçeneğine tıklayın. Adım #6: Bilgisayarınızı her yerde başlatın. Bilgisayarınız açıldığında Windows otomatik olarak ses sürücüsünü yeniden kuracaktır.

Eğer ses sürücüsünün ayarlarını başkalaştırmak ses sorununu çözmüyorsa, ses sürücüsünü otomatik olarak güncellemek sorunu çözebilir. Eğer sürücünüz hâlihazırda en aktüel sürümündeyse manuel olarak ses aygıtınızın resmi sitesinden en güncel versiyonu indirip kendiniz de kurabilirsiniz. Fakat bu işlemin daha güvenli ve basit bir yolu bulunuyor.

Cihaz Yöneticisi’nden mevcut ses sürücüsünü kaldırıp bilgisayarınızı her yerde başlattığınızda Windows otomatik olarak beceriksiz olan sürücüyü algılayacak ve kendisi en güncel sürümü doğruca kuracaktır. Özellikle Windows bilgisayarlarda temiz kurulumlar çoğu sorunun üstesinden gelmektedir.

Yöntem #6: BIOS ekranında sesi yoklama edin:

windows bios

Nadirde olsa ses sorunları, ahenksiz donanımlardan ya da BIOS’da ortaya meydana çıkan bazı sorunlardan kaynaklanabiliyor. Bunu gözden geçirmek için BIOS/UEFI ekranınıza girip “Onboard HDMI HD Audio” kısmının “Enabled” yani açık olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Son olarakta BIOS’u güncellemeyi deneyebilirsiniz. Win + R kombinasyonu ile açılan Çalıştır uygulamasında “dxdiag” komutunu çalıştırarak mevcut BIOS sürümünüzü ve modelini öğrenebilirsiniz. Bunun ardından, bilgisayarınızın üreticisinin resmi sitesinde aktüel BIOS sürümü varsa BIOS güncellemenizi verilen adımları peşine düşüp takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. Lakin BIOS güncellemesi fazla alıngan ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Hatalı yapılan bir adım bilgisayarınızda kalıcı hasarlara yol açabilir. bu nedenle BIOS güncellmesinden önce bir uzmandan veri almanız yararınıza olacaktır.

Laptop’tan ses gelmiyor sorununu çözebilmek için uygulayabileceğiniz yöntemleri sıraladığımız içeriğimizin sonuna geldik. Eğer listede bulunan yöntemler sorunu çözmüyorsa, Windows güncellemesinden kaynaklanan bir sorunla karşısında karşıya olabilirsiniz. Bu durumda eski Windows güncellemesine geri dönebilir ya da Microsoft’tan bu konu ile alakalı takviye alabilirsiniz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu