Siyaset

Lavrov ve Zarif, Dağlık Karabağ konusunu görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ bölgesinde Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmaya karşın İran Dışişleri Bakanı Cevad Kibar ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede tek çözümün “ön koşulsuz olarak diplomasi” olduğu yönünde aksan yapıldı.

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına saldırısıyla başlayan gerilimin üstüne uluslararası diplomasi trafiği devam ederken son olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile telefonda gerilim bölgesinde yaşananları ele aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı göre görüşmeye dair yapılan açıklamada, Moskova ve Tahran’ın Dağlık Karabağ bölgesinde gerilimin en yüksek noktaya ulaşmasından dolayı kaygılarını dile getirdiği ifade edildi.

Suriye ve Libya’dan savaş bölgesine yasa dışı gruplara aza militanların sevk edildiğine dair iddiaların da Lavrov ve Kibar göre görüşüldüğü belirtilirken, her iki tarafın da böyle bir adımı güvenli olmayan bir adım olarak gördüğü ve tek çözümün “ön şartsız olarak diplomasi” olduğu yönünde aksan yapıldığı belirtildi.

Açıklamada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un AGİT Minsk Grubu benzer başkanlarının çağrısını hatırlatarak Trump, Putin ve Macron’un ortak çağrısı çerçevesinde barışın en erken tesisine karşın çabalara uyarı çektiği aktarıldı. Tarafların Dağlık Karabağ konusunda daha fazla istişarelerde bulunması konusunda aynı fikirde olan olduğu açıklama edildi.

(Erhan Altıparmak/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu